Tylko dwa koszenia w sezonie?

  • 29.05.2019, 18:24
  • red.
Tylko dwa koszenia w sezonie?
Podziel się:
Oceń:
Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawiają się pytania, czy coraz wyższa trawa jest dobrą wizytówką miasta? Faktycznie, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, trawy mają się świetnie, rosną na potęgę i zaczynają przykrywać niektóre rejony miasta.

Kilka dni temu dotarła do nas informacja, że lubański magistrat zmienia politykę dotyczącą wykaszania miasta.

Tereny zielone w mieście są koszone według pewnego harmonogramu. Najpierw parki, a później poszczególne ulice - usłyszeliśmy od Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza miasta, który od razu dodaje – Jeżeli o mnie chodzi uważam, że można byłoby zmienić filozofię tego koszenia. Niekoniecznie wykaszać całe tereny zielone, których nikt nie używa, a wykaszać jedynie wzdłuż miejskich traktów metr do półtora, a w miejscach gdzie jest naturalny zieleniec powinna rosnąć.

Jednym z argumentów jaki pada są oszczędności na paliwie i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Burmistrz wyjaśnia też, że obserwuje co robi się w cywilizowanym świecie.

Trawa ma to do siebie, że niestety do pewnej wysokości rośnie. Ja podpatruję co dzieje się w tak zwanym cywilizowanym świecie. Proszę mi wierzyć, że w wielu krajach jest koszone do półtora metra (dop. red. od granicy drogi), a dalej trawa rośnie w sposób naturalny. Tam gdzie trzeba, czyli w parkach i na placach zabaw trawa powinna być skoszona, ale nie wymagajmy aby wszędzie była koszona dwa czy trzy razy w roku. - tłumaczył burmistrz. - Za te pieniądze ZGiUK mógłby dokupić wyposażenie placów zabaw czy wprowadzić kolejne innowacje na przykład na cmentarzach, a tak palimy całą masę litrów benzyny na koszenie, którego po dwóch tygodniach już nie widać. - dodaje włodarz.

Jak się wydaje i sądząc po komentarzach w mediach społecznościowych, plan wprowadzany jest już w życie. Jednak nie jest tak źle jak początkowo mogłoby się wydawać. Okazuje się, że inicjatywę przejęły wspólnoty mieszkaniowe, do których należy wiele gruntów w centrum miasta. Dziś chcąc sfotografować bujnie zarośnięte okolice pl. Piramowicza natknęliśmy się na prywatną firmę, która wykaszała teren na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej.

red.

Zdjęcia (4)

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej_56
Andrzej_56 31.05.2019, 13:00
Odzszedl dyrektor ZGIUK na emeryturę ,mial wszystko w jednym palcu. Nastał nowy ktory nic nie wie, a tłumaczenie byrmistrza to zaslona dymna przed niekompetencją.
ABSOLUT12363m
ABSOLUT12363m 31.05.2019, 12:00
Gratulacje Panie burmistrzu , za wspaniałe pomysły .Wykaszanie traw 1,5 od brzegu ,a tam dalej niech mnożą się gadziny pod postacią żmij i kleszczy .Dziecko wejdzie w taką trawę i nieszczęście gotowe.Kolejny przykład gospodarności władz miejskich w Lubaniu,zarośnięte trawniki i chodniki zero pielęgnacji.Obietnica Pana burmistrza;wykaszanie traw przy garażach na osiedlu Piast , na Kazimierza Wielkiego.Czasami się zdarzy ,że kosiarka tam pojedzie i wykosi pas wzdłuż drogi dojazdowej ,, której już prawie nie ma ,bo same wyrwy i dziury," na garaże, tam gdzie lubańskie psy jadą spać na nocną zmianę.Tam są trawniki przed garażami za garażami i jeszcze między garażami nic tam się nie kosi ,bo po co?Szkoda tylko ,że codziennie chodzi tam Pan Radny nieporadny Pan Wi... i tego nie widzi.Po co dbać o to miasto niech padło w ruinę idzie ,a pieniążki znów do kielni Pana burmistrza i jego kolesi z Urzędu Miasta.
Pinokio
Pinokio 30.05.2019, 21:36
Po pierwsze, proponuję sprawdzić gdzie faktycznie trafiają te całe litry benzyny z cmentarza. Kosiarką czterosówową kosze spory kawał zieleni na 1.5 L zbiorniku więc na cmentarne alejki ile może pójść?
Po drugie redakcja niech się zwróci o informację publiczną na temat środków wydawanych na utrzymanie zieleni i harmonogram co i w jakim terminie ma być skoszone.
Po trzecie, zgiuk niech zmieni referenta od zieleni na mieście jak nie ogarnia
A po czwarte niech burmistrz precyzyjnie wskarze te parki gdzie 1.5m jest koszone? Jaki kraj kiedy tam był bo mało wiarygodne to jest z jego ust, chyba że był gdzieś w Kazachstanie bo w Czechach i Niemczech zieleń jest super utrzymana
HALO Studzienka
HALO Studzienka 30.05.2019, 13:01
Kolejny problem - studzienki kanalizacyjne na wszystkich lubańskich drogach są pozapadane tzn. WBITE W ASFALT . Kto robi odbiór tak partacznego wykonania !!!!! Droga od tęczowej aż do końca czyli do łuzyckiej - juz zapadnięte studzienki !!!!! Zróbmy coś z tym !!!!!
zbych
zbych 30.05.2019, 12:38
na Łużyckiej po byłych ogródkach wysypisko śmieci i kupa dziadostwa.
agata
agata 30.05.2019, 11:48
więźniom relaks zrobić, kosa i świeże powietrze
NieDaSię
NieDaSię 31.05.2019, 13:29
Tylko żeby więźniowie kosili to trzeba to załatwić z dyrektorem ZK w Zarębie. A w Lubaniu rządzą "Adasie-niedasie" i im nie chce się chcieć coś załatwiać. Po co,skora kasiorka i tak wpada do worka.
Kosynier
Kosynier 30.05.2019, 10:41
Burmistrz mówi o koszeniu 1,5m od drogi. Przecież nic nie koszą. Chcą wziąć lubaniaków na przetrzymanie. Nie będą kosić aż mieszkańcy sami chwycą za kosy.
Stach
Stach 30.05.2019, 09:42
Jak wybraliście, tak macie.
Kris
Kris 30.05.2019, 08:18
Zapraszam na wysypisko śmieci przy ul. Jagiellońskiej. Pan Burmistrz nie miał pomysłu co z tym zrobić więc odsprzedał właścicielom posesji z ul. Warneńczyka, i zaczęło się ...... Brud, brudem pogania nie wykoszona trawa no i oczywiści co komu jest zbędne może wyrzucić do przydrożnego lasku. Gdzie tu ochrona środowiska, za chwilę trawska przerosną te połamane drzewa. Szok ....
Abc
Abc 30.05.2019, 10:27
Kto tworzy te wysypiska Burmistrz? Zacząć od siebie
Kris
Kris 30.05.2019, 13:24
Po części przyczynił się do tego. A 1,5 metra na poszerzenie drogi które zostawił niech zleci odpowiednim służbom żeby zrobiły porządek. Podatki płacimy ...
Sławek
Sławek 30.05.2019, 07:41
Proponuję kozy kupić.
Ekolog
Ekolog 30.05.2019, 10:19
Dobry pomysł,nie zanieczyszczają środowiska,nie dość że "skoszą" to jeszcze trawnik nawozem zasilą.A mleko sprzedawać w UM. Same korzyści.
Efreet
Efreet 30.05.2019, 07:36
Naszego burmistrza tylko stać jak zawsze na słowo oszczędność. Nie wiem jakim on kraju takie coś widział ale w Niemczech to tak koszą tylko przy autostradach jak mówi, ale w miastach to zawsze wszystko jest wykoszone.
Krystryna
Krystryna 30.05.2019, 07:23
Z flaszką jak się schowa to go nie widać. Urząd Pracy nie ma wolnego do pracy sezonowej ?? najłatwiej wypłacić pieniądze. !!!!!!!! Przy ul. Łużyckiej jest pozostałość po pięknych zagospodarowanych działkach która teraz straszy. Miał być skwer .
Erwr
Erwr 29.05.2019, 23:16
Faktycznie, kosiarki palą tyle litrów że szok...
Ja pierd....
Denis
Denis 30.05.2019, 09:48
Trzeba szukać oszczędności aby było na dodatki dla bardzo zapracowanych zastępców i tych którym się przecież należy
Ojoj
Ojoj 29.05.2019, 23:12
I to są problemy! A nie jakieś zmartwienia "3" świata, głód, wojny i inne pierdoły.
Eko czeko
Eko czeko 29.05.2019, 22:55
Kupcie stadko kóz. Dzieci będą miały frajdę, kosić będzie się samo i ekologicznie z nawożeniem. Do szopki w kościółku zwierzątko będzie pozować i mleczko antyalergiczne kawy da. A jak przyjdzie głód będzie mięsko. I to jakie!
A tak serio tam gdzie można nie kosić to ok, schronienie dla zwierząt i większa różnorodność biologiczna to plus. Ale takie ławki to wstyd.....
konrad
konrad 29.05.2019, 21:40
tych nierobow z kleru i z pis na czyn zagonic do koszenia
rico
rico 29.05.2019, 21:28
radni powinni zrezygnowac z jednej pensij na rzecz miasta i bedzie ok ale to nie realne im malo i malo to polska
Rob
Rob 29.05.2019, 21:24
a czemu zgiuk nic nie robi? dostają przecież tyle kasy z miasta?
Magda
Magda 29.05.2019, 20:48
Zlikwidować ogródki działkowe, drzewa wyciąć, przybudówki i komórki komunalne zniszczyć, zburzyć ! Takie podejście było przez kilka lat "pracy" burmistrza. W tej chwili, place zarastają, nie dzieje się na nich nic. Ludzie mieli działki, uprawiali je, ale było źle. Teraz brakuje pieniędzy na koszenie, wszystko wygląda wręcz pięknie, bajecznie. Proponuję zbiórkę na stronie pomagam.pl miastu Lubań - zbiórkę na benzynę do kosiarek. Proponuję również zrównać z ziemią Dom Solny który chłonie potężne pieniądze to będzie na koszenie na kolejne 20 lat.
Obserwator
Obserwator 29.05.2019, 20:43
Braaawo są miejsca w Lubaniu gdzie trawa jest tak wysoką że jadąc samochodem nie widać dziecka na przejściu które ma 120 cm . Burmistrz może by gdzie indziej poszukał oszednosci

Pozostałe