Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 18:13
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Obradowali w kwietniu

25 kwietnia odbyła się IX sesja Rady Miasta Lubań. Tematem przewodnim obrad była gospodarka odpadami - aktualna sytuacja i plany na przyszłość.
Obradowali w kwietniu

Autor: ŁCR

Sytuację w zakresie gospodarowania odpadami przedstawił Michał Turkiewicz, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. (ZGiUK). Zakład Usług i Gospodarki Komunalnej w Lubaniu jest jedną z najnowocześniejszych spółek w Polsce. Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych obsługuje obszar 14 gmin na podstawie porozumienia międzygminnego w zakresie zbiórki, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych.

– W związku ze stale zmieniającymi się przepisami i wymogami zarówno krajowymi jak i unijnymi w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, wprowadzamy innowacyjne rozwiązania i ciągle się rozwijamy – powiedział M. Turkiewicz. - Coraz mniej odpadów składujemy a coraz więcej odzyskujemy. Osiągamy coraz lepsze wyniki ekologiczne w zakresie zbiórki surowców wtórnych oraz posiadamy bardzo dobry poziom składowania odpadów biodegradowalnych. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy system zbiórki zużytych igieł i strzykawek, na które pojemniki mieszkańcy mogą pozyskać nieodpłatnie. Ponadto wyposażyliśmy większość gminnych aptek w pojemniki na przeterminowane leki. Dysponujemy instalacją do produkcji paliwa alternatywnego, na które mamy sukcesywny zbyt – mówił M. Turkiewicz.

W wystąpieniu znalazł się również temat wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminach zbieranych selektywnie. – Nasza instalacja jest jedną z najtańszych w województwie dolnośląskim – podkreślał M. Turkiewicz.

Radni poznali również plany dotyczące gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym do roku 2035. Zaplanowano osiągnięcie recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 65% do 2035 roku, odpadów opakowaniowych na poziomie 70% do 2030 roku oraz redukcję składowania odpadów komunalnych do 10% do 2035 roku. Wśród planów rozwojowych ZGiUKu znajduje się budowa linii odbioru frakcji wysokoenergetycznych oraz budowa linii przesiewania i konfekcjonowania materiału po procesie kompostowania materiałów zielonych. Przetwarzanie odpadów zielonych pozwoli na produkcję naturalnego polepszacza gleby „kompozgiuczku”, który będzie dostępny dla mieszkańców za symboliczną złotówkę.

Do realizacji zadań związanych z rozwojem i modernizacją niezbędne są środki, dlatego ZGiUK wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 „Oś priorytetowa 4 Środowisko i zasoby. Działanie 4.1 Gospodarka Odpadami”.

Na zakończenie wystąpienia M. Turkiewicz podkreślił znaczenie edukacji ekologicznej, która przyczynia się do lepszej segregacji i zaprosił mieszkańców Lubania na dni otwarte Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) – 14 czerwca 2019 roku.

Zgodnie z porządkiem obrad podczas sesji przyjęto protokół  VIII sesji Rady Miasta oraz sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym, radni zgłaszali interpelacje i zapytania oraz w większości jednogłośnie podjęto szereg uchwał.

Podjęto uchwałę w sprawie pozbawienia statusu pomnika przyrody – buka pospolitego odmiana czerwonolistna rosnącego przy ul. Jeleniogórskiej 11 w Lubaniu oraz choiny kanadyjskiej rosnącej przy al. Kombatantów 6 w Lubaniu. Uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Staromiejskiego Centrum Miasta w Lubaniu. Wprowadzono zmiany w budżecie miasta na 2019 rok. Plan dochodów budżetu miasta po zmianach wynosi 83 743 286,28 zł, a wydatków po zmianach wynosi 88 428 501,97 zł. Uchwalono zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego wzdłuż rzeki Kwisy – terenu przy ulicy Różanej w Lubaniu. Uchwałą Rady Miasta uznano za bezzasadną skargę na nieskuteczną działalność Arkadiusza Słowińskiego – Burmistrza Miasta Lubań. Określono szczegółowe wymogi „Raportu o stanie Miasta Lubania”. Podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w północno-zachodniej części miasta Lubań – terenu przy ulicy Zgorzeleckiej. Zatwierdzono Regulamin korzystania z parków i skwerów na terenie gminy miejskiej Lubań. Podjęto również uchwałę w sprawie zmiany załącznika do uchwały nr LII/375/2014 Rady Miasta Lubań z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie utworzenia gminnej jednostki organizacyjnej pod nazwą „Żłobek Miejski w Lubaniu”.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami do projektu uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej zdjęto go z porządku obrad i ustalono, że  zostanie on poddany pod głosowanie podczas kolejnej sesji.

Z treścią podjętych uchwał można zapoznać się odwiedzając Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja 06.05.2019 23:24
Niech zyje koalicja,, po- itp.''

Ela 29.04.2019 19:23
A jakie było uzadnienie uchwały w sprawie pozbawienia statusu pomnika przyrody – buka pospolitego odmiana czerwonolistna rosnącego przy ul. Jeleniogórskiej 11 oraz choiny kanadyjskiej rosnącej przy al. Kombatantów 6. Ostatnie akcje wycinkowe nasuwają mi złe skojarzenia.

Logik 29.04.2019 21:08
To oczywiste że owe drzewa pozbawiono statusu pomnika przyrody tylko po to aby je wyciąć.

Ela 30.04.2019 10:30
Niedługo zabetonują całe miasto.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama