Sonda. Nikt nie obchodzi 15 lat członkostwa w UE

  • 26.04.2019, 11:50 (aktualizacja 26.04.2019, 13:58)
  • eLuban pl
Sonda. Nikt nie obchodzi 15 lat członkostwa w UE pixabay.com
Podziel się:
Oceń:
1 maja w wielu miastach zabrzmi „Oda do radości” związane to będzie z obchodami 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Okazuje się, że uroczystości odbędą się w wielu miastach w Polsce, lecz w żadnym w powiecie lubańskim.

Na fakt, że w Lubaniu tą ważna rocznicę pominięto, uwagę burmistrzowi Mateuszowi Zajdlowi w trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta Lubań zwróciła radna Marlena Adler. Zapytaliśmy czym jej zdaniem może to być podyktowane.

Nie wiem czy wynika to z niewiedzy włodarzy miasta, czy z racji nie uznania tej rocznicy za ważną, a może z braku pomysłu na organizację takiej imprezy. Z ubolewaniem musiałam zwrócić na to uwagę Panu burmistrzowi na co nie dostałam żadnej odpowiedzi. Ponadto wszystkie pozostałe święta majowe ograniczają się do zbiórki i przejścia do kościoła na mszę świętą. A co z osobami, które nie chodzą do kościoła, osobami które w inny sposób chciałby obchodzić te ważne święta? Innym aspektem sprawy jest to, że w Lubaniu mamy w tej chwili wielu cudzoziemców zza wschodniej granicy, którym warto pokazać, że oprócz kościelnych mamy święta państwowe, którymi potrafimy się cieszyć. - mówiła radna.

W regionie - Bolesławiec, Jelenia Góra, Zgorzelec organizują festyny związane z 15 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Odbędą się tam plenerowe pikniki dla całych rodzin, duże koncerty i spotkania. Niestety nic takiego nie przygotowano dla mieszkańców naszego regionu. Na stronach żadnej z siedmiu gmin powiatu lubańskiego nie ma najmniejszej wzmianki o 15 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Trochę to dziwne, bo gdyby nie ten fakt, owe urzędy dziś wyglądałyby zupełnie inaczej.

W powiecie lubańskim w ciągu 15 lat z UE pozyskano ponad 210 mln zł (Szczegóły TUTAJ). Pieniądze te przyczyniły się do powstania nowej infrastruktury, zrewitalizowania przestrzeni publicznych, na terenie gmin powstały nowe obiekty sportowe i kulturalne. UE to również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się wymiana kulturalna czy edukacja.

Unia nie jest bytem idealnym i ma swoje problemy, co więcej dziś nie wiadomo w jakim pójdzie kierunku. Zachęcam jednak do realnego przeanalizowania z pominięciem poglądów politycznych, które przekładają się na miłość i nienawiść do UE. Przeanalizowania, jak Unia Europejska wpłynęła na naszą codzienność tu na pograniczu. Czy jest nam łatwiej i jak zmieniły się nasze możliwości. Jak żyło się 15 lat temu i jak żyje się dziś. - usłyszeliśmy od Magdaleny Guły, magistra stosunków międzynarodowych o specjalności integracja europejska.

Zapraszamy do udziału w sondzie, w której stawiamy pytanie jak oceniasz piętnaście lat członkostwa Polski w UE. Odpowiadamy w skali pięciostopniowej, gdzie jeden jest najniższą oceną.

eLuban pl

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

impreza
impreza 29.04.2019, 17:36
takie i podobne imprezy organizowały w dużej mierze szkoły,
włodarze szkoły mają gdzieś - szkoły z wzajemnością
Europejczyk
Europejczyk 28.04.2019, 08:06
Do Rumun. Unia stwarza realne możliwości, ale nic nie daje od tak (to nie dojna krowa). Jak ktoś nie ma na siebie pomysłu, tylko czeka żeby mu dać, to kazda opcja będzie dla niego zła.
lasso
lasso 27.04.2019, 04:45
dyktat i brak równych warunków to wizja biurokracji i ludzi oderwanych od rzeczywistośc w Brukseli
Rumun
Rumun 26.04.2019, 18:46
Jakoś nie mogę się doszukać żadnych korzyści z racji członkostwa w tym chorym bycie jakim jest UE. Jak dziadem byłem, tak dziadem jestem. Pracy i obowiązków przybywa, a płaca jak w Bantustanie. I z czego się cieszyć?

Pozostałe