Na Kwisie zator pełen śmieci

  • 18.04.2019, 13:33
  • red.
Na Kwisie zator pełen śmieci eLuban.pl
Podziel się:
Oceń:
Lubimy żyć w przekonaniu, że mieszkamy nad piękną górską rzeką która swoimi walorami już wkrótce zacznie przyciągać rzesze turystów. Niestety rzeczywistość jest zgoła inna.

Ile śmieci spływa z nurtem rzeki co jakiś czas dowiadujemy się dzięki żmudnej pracy bobrów tudzież okolicznościom przyrody, które powalają drzewa w nurt Kwisy. Wówczas na rzece tworzą się zatory na których zbiera się po kilka ton śmieci. Przeważnie są to plastikowe butelki, styropiany i śmieci które nie toną.

Jak informuje nas jeden z czytelników dokładnie z taką sytuacją mam obecnie do czynienia w Lubaniu na wysokości ul. Bocznej i lubańskich Księginek. Kilka powalonych gałęzi spowodowało zator, na którym od jakiegoś czasu zbierają się śmieci i jest ich już całkiem sporo.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku w Nowogrodźcu wówczas tamtejsi druhowie OSP wydobyli z rzeki około 10 ton śmieci.

Kwisa najbardziej zanieczyszczona jest od Jeziora Złotnickiego do Nowogrodźca. Na tym odcinku widać najwięcej śmieci - mówi nam Jacek Jurak, organizator spływów kajakowych. - Od Nowogrodźca jest znaczna poprawa, ale tam o rzekę się dba i co jakiś czas sprząta. Na pewno wynika to również z gęstości zaludnienia wzdłuż nurtu Kwisy. - dodaje.

Kwisa ma 127 kilometrów długości. Płynie od Gór Izerskich, przez Pogórze Izerskie i Bory Dolnośląskie aby znaleźć ujście w Bobrze. To jedna z najbardziej malowniczo położonych górskich rzek w Polsce. Niestety płynąc przez miasta i wsie zabiera ze sobą odpady, wyrzucane do niej przez ludzi. W jej nurcie spotkać można części samochodów, lodówki, pralki, meble ogrodowe, zabawki oraz niezliczoną ilość plastikowych opakowań. Różnorodność śmieci, która zatonęła jest zapewne jeszcze większa.

Spacer na miejsce zatoru o którym poinformował nas czytelnik, obnażył kolejną prawdę o naszych zwyczajach. Lubimy wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody, jednak z pozostawieniem po sobie porządku jest już znacznie gorzej. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od wspomnianego zatoru, napotkaliśmy miejsce gdzie ktoś zrobił piknik. Widać, że imprezowicze śmieci pozbierali, ale najwyraźniej po zabawie zabrakło już sił na ich wyniesienie.

red.

Zdjęcia (14)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

loki
loki 21.04.2019, 08:06
brak tylko spalonych opon wandama
Leon
Leon 20.04.2019, 09:13
zator na Kwisie? mam pomysł,w lubańskich urzędach są setki darmozjadów urzędasów,straż miejska,policja,chociaż raz nie wzieliby wypłaty za nic.
ja
ja 19.04.2019, 14:26
minęły te czasy ,kiedy ryb było w jeziorze ...Można było połowic ..Teraz brud ,smród .Demokracja przyszła z zachodu .Chołota ludzka nie zna granic .Gdzie ci nauczyciele ,którzy mają młodzież edukowac ....oczywiście powiedzą rodzice winni.
Krystyna
Krystyna 18.04.2019, 17:38
Idą na łąkę pić niosą butelki ciężkie od trunków, wracają to nie niosą nic a przecież butelki są lżejsze .Sami sobie ten brud fundujemy, strach zwrócić uwagę bo to wiecznie zamulone Policja powinna częściej się w tych rejonach pojawiać dać worki rękawice i niech sprzatają
Helga
Helga 19.04.2019, 14:00
A po co rękawice?
Beata
Beata 18.04.2019, 17:04
A może to jakiś sposób z tymi gałązkami, by wyławiać to, co człowiek, w swojej głupocie, wrzuca do rzeki. Mieszkam nad Kwisą. Szokiem był dla mnie fakt, że w chwili zagrożenia powodzią, niektóre osoby czyściły sobie podwórka, bo woda zabierze.
#stopkopalni
#stopkopalni 18.04.2019, 15:31
Nie tylko śmieci rzeką płyną ..... w Leśnej do Kwisy na stałe wpada hałda bazaltu od strony bocznicy kolejowej ....
Inga
Inga 19.04.2019, 14:01
Bazalt nie truje!
fff
fff 18.04.2019, 14:25
cóż bydło... A wracając do tematu trzeba wysłać pracowników zakładu gospodarki i usług komunalnych niech sprzątną po tym bydle śmieci i usuną ten zator.
Ekolog
Ekolog 18.04.2019, 14:16
Zaśmiecanie środowiska naturalnego hołota wyssała z mlekiem matek...

Pozostałe