Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 16 kwietnia 2024 15:50
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

„Pieszy kontra Pojazd” - wyniki akcji

Lubańska drogówka wczoraj 19 marca br. na terenie Lubania przeprowadziła działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tym razem pod hasłem – „Pieszy kontra Pojazd”.
„Pieszy kontra Pojazd” - wyniki akcji

Autor: Pexels

Jak wiemy, ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek, technicznej ochrony. Niestety policyjne statystyki pokazują, że nie wszyscy stosują się do przepisów, chroniących tą grupę uczestników ruchu. Podczas działań policjanci na terenie Lubania ujawnili dziewiętnaście wykroczeń, popełnionych przez pieszych.

W wyniku przeprowadzonej akcji funkcjonariusze ujawnili dziewiętnaście wykroczeń popełnionych przez pieszych w tym : 18- przechodzenie w miejscu niedozwolonym  (za co grozi mandat karny w wysokości 50 zł), lub wchodzenie wprost pod nadjeżdżający pojazd  i 1- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej ( za co grozi mandat karny w wysokości 100 zł). Za złamanie przepisów ruchu drogowego dziewięć osób zostało ukaranych grzywną w drodze postępowania mandatowego w pozostałych przypadkach sprawcy wykroczeń zostali przez policjantów pouczeni.   

 

 Z policyjnych danych wynika, że sprawcami 80 procent wypadków drogowych są kierujący. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowy przejazd przez przejście np. na czerwonym świetle lub gdy pieszy nie opuścił jeszcze przejścia. Z kolei najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

 

PAMIĘTAJMY

Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie także w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim przypadku, pieszy widzi światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca nie zawsze dostrzega pieszego. Obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszaniu się po zmroku, po drodze usytuowanej poza obszarem zabudowanym, ma swoje głębokie uzasadnienie, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie pieszego.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bogusław 21.03.2019 13:36
Zgadza się piesi nie mają szans w spotkaniu z samochodem ale najgorsze jest to, że często nie dają szans na reakcję dla kierowcy. Nie dalej jak we wtorek jechałem drogą 357 na odcinku od Siekierczyn do Radzimów. W odległości mniej więcej 3 km od Siekierczyna ok. godz. 20 mijałem się z jadącym z naprzeciwka autem oczywiście miałem włączone światła mijania a w zasięgu reflektorów nic się nie działo. Jakie było moje zdziwienie gdy nagle przed maską pojawia się postać. Okazało się, że prawym pasem porusza się piesza w kierunku Radzimowa oczywiście bez jakichkolwiek odblasków a do tego w ciemnej odzieży, która bardziej była zainteresowana pojazdem jadącym z naprzeciwka niż tym co się dzieje z tyłu. Dzięki temu, że wcześniej zwolniłem przy mijaniu a droga była sucha i na szczęście bez błota (które jest zmorą na tej drodze w okresie wiosennych i jesiennych prac polowych) udało mi się wyhamować. Szok i niedowierzanie jak można być tak beztroskim wręcz głupim.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama