Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 23:06
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Szansa na nowe rozwiązania. Lubań szuka pieniędzy na remonty

18 marca na najbliższej Sesji Rady Miasta radni zadecydują o nowej szansie dla Miejskiego Domu Kultury i infrastruktury sportowej i szkolnej. Pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały, rozpoczynającej drogę do upragnionych remontów - PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne.
Szansa na nowe rozwiązania. Lubań szuka pieniędzy na remonty

Radni otrzymali już do wglądu projekt uchwały. Czytamy w nim o "udzieleniu upoważnienia Burmistrzowi Miasta Lubania do współpracy z Narodową Agencją Poszanowania Energii S.A. oraz podpisania umów wdrożeniowych przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących realizacji inwestycji służących efektywności energetycznej prowadzonej w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego". 

Więcej na ten temat poniżej w wywiadzie z Arkadiuszem Słowińskim, Burmistrzem Miasta Lubań.

Co jest celem uchwały?

Modernizacja funkcjonalna i głęboka modernizacja energetyczna Miejskiego Domu Kultury, infrastruktury sportowej i szkolnej w Lubaniu. Zadania te są ze sobą powiązane. Problem remontów tych obiektów coraz bardziej nabrzmiewa. Zapowiadane w programie wyborczym zobowiązanie, traktujemy bardzo poważnie. Szukamy rozwiązań dla gruntownego remontu zarówno MDK, jak i basenu krytego – pływalni Laguna. Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne bardzo trudno znaleźć środki w budżecie miasta czy środki zewnętrzne na ich realizację.

W jaki sposób zatem sfinansować te prace?

Jednym z rozwiązań, o którym mówiłem już w poprzedniej kadencji jest formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Samorząd miasta Lubania uczestniczył w kilku konferencjach poświęconych tej tematyce. Dzięki aktywności samorządu i zainteresowaniu podjęciem współpracy, Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE)* złożyła nam propozycję udzielenia grantu. W jego ramach zostaną przygotowane niezbędne analizy i dokumenty, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy zadania związane z bardzo głęboką termomodernizacją (patrz: remontem) MDK czy basenu uda się zrealizować w formule PPP. Zostaną przygotowane różne analizy, w tym ryzyka finansowego czy prawnego, które pozwolą na określenie sposobu rozwiązania naszych problemów. Mamy szansę otrzymać pełną wiedzę, dokumentację, znakomity program funkcjonalno-użytkowy (PFU), analizy oraz audyty energetyczne dla tych budynków.

Dlaczego wybieramy taki skomplikowany proces? 

Nie możemy sobie pozwolić na drobne remonty, bo to droga donikąd. W Polsce jest tendencja, że wykonawcy są zainteresowani dużymi przedsięwzięciami wartymi ponad 20 mln złotych. Dzięki przeprowadzonym analizom mamy szansę na otrzymanie szczegółowej dokumentacji, która pozwoli określić faktyczny stan budynków, jakie są prawdziwe potrzeby, co my chcemy tam zrobić i ile to będzie kosztowało. 

Skąd idea partnerstwo prywatno-publicznego?

Formuła PPP to w pewnym sensie rozwiązanie nowatorskie, ale już sprawdza się w Polsce i działa. Kraje Europy Zachodniej w kwestii tego typu rozwiązań mają długoletnie doświadczenie. To efektywny sposób rozwiązywania problemów infrastrukturalnych, który się sprawdza. Rozwój PPP jest wspierany przez państwo i Unię Europejską, uważa się je za optymalny sposób działania. Na Dolnym Śląsku nie jest to jeszcze dość popularne rozwiązanie i być może będziemy pionierami. W Polsce natomiast znamy przykłady, gdzie jest wykorzystywana i zyskuje coraz większą popularność. W ten sposób między innymi Państwo wyremontowało jeden z sądów. 

Jak długo będą trwały analizy?

Pierwszy etap związany z wykonaniem analiz prawnych i ekonomicznych oraz technicznych powinien zostać zakończony do końca wakacji br. Na tej podstawie zapadnie decyzja samorządu miasta czy formuła PPP będzie właściwym rozwiązaniem. Sama inwestycja byłaby wieloetapowa i zajęła by kilka lat - wstępne szacunki to 4 lata.

 

* NAPE S.A.- Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. od 1994 roku pomaga samorządom w identyfikacji, przygotowaniu, finansowaniu i przeprowadzaniu projektów termomodernizacji budynków, modernizacji źródeł energii i oświetlenia. Projekt "Rozwój ESCO dla samorządów" jest współfinansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem inicjatywy Climate-KIC. Climate-KIC to stowarzyszenie publiczno-prywatne, założone przez Europejski Instytut Technologii (EIT), będący jednostką Komisji Europejskiej.

Celem Climate-KIC jest wspieranie rozwoju innowacji służących ograniczaniu zmian klimatycznych, w tym przez europejskie miasta. Zgodnie z założeniem projektu planowane jest udzielenie przez Narodową Agencję Poszanowania Energii S.A. (NAPE) wsparcia w ramach współpracy z wybranymi, zainteresowanymi samorządami w procesie przygotowania i wdrożenia przedsięwzięcia w zakresie głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego z wykorzystaniem mechanizmu poprawy efektu energetycznego prowadzącego do częściowego spłacenia inwestycji z oszczędności w kosztach energii (ESCO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hera 20.03.2019 21:52
Jojo je znalazl ,ale nie wiem czy odda !!!!!!!!!!

Fantasta 18.03.2019 10:03
A co z Parkiem na Kamiennej Górze?, też były zapowiedzi partnerstwa publiczno-prawnego,były zapowiedzi Pana Burmistrza w wywiadzie dla Ziemi Lubańskiej roztaczające jakąś super wizję zagospodarowania. I co z tego wynikło?. Wystarczy przejść się na Kamienną i zobaczyć. Wycięto trochę drzew i na tym koniec.

Waleryjan 18.03.2019 09:06
Że też się takie nieszczęście na urzędzie napatoczyło ... I jak tu powierzać miasto świętej, która też ten "gród" nad Kwisą wyraźnie olewa

Wiola 17.03.2019 20:44
Znowu pozorowane działania burmistrza i jego bezradnych. Otrzymuje miesięcznie 12 tys. zł. i mamy prawo wymagać, aby rozwiązywał realnie problemy mieszkańców, a nie mamił kolejnymi pustymi obietnicami. Lista zaniedbań jest bardzo długa, co skutkuje wyjazdem młodych mieszkańców. Za poprzedniego burmistrza mieliśmy jednego wiceburmistrza, a obecnie mamy sekretarza (za 200 tysięcy rocznie- pensja plus etaty w zarządach), Pana Janka i specjalistę (byłego wice.) od projektów unijnych. Co mamy w zamian brak inwestycji w infrastrukturę miasta finansowanych przez UE, zadłużenie i włodarza aktywnego tylko na portalach społecznościowych.

Hera 17.03.2019 12:43
Luban szuka pieniedzy a kto zgubil ? Napewno znajda te pieniadze panie ze ZGIUK-u , bo One dokladnie penetruja wszystkie ulice i zakamarki .

doRoberta 17.03.2019 09:30
Cyt. Zapowiadane w programie wyborczym zobowiązanie, traktujemy bardzo poważnie. Szukamy rozwiązań dla gruntownego remontu zarówno MDK, jak i basenu krytego – pływalni Laguna. Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne bardzo trudno znaleźć środki w budżecie miasta czy środki zewnętrzne na ich realizację. ++++++++++++ Pierwej należało znaleźć źródła finansowania a następnie mamić gawiedź obietnicami przedwyborczymi. Analizy będą trwały 4 lata + poślizg - i koniec kadencji. Kasę się wzięło - niech się martwią następcy.

Marek 16.03.2019 23:40
Była potrzebna tania jadka mieszkańców i szczera wypowiedź dyrektora Mdk o stanie budynku żeby szanowna władza się obudziła. Mam nadzieję, że uda się urtować budynek Mdk inaczej to będzie wstyd i hańba dla władzy, w tym dla radnych obecnej kadencji. A więc szanowni państwo bierzcie się do roboty i udowodnijcie, że jesteście godni swoich stanowisk.

Robert 16.03.2019 18:15
No to się zaczyna wyprzedaż miasta, co następne?

Won 16.03.2019 14:31
Słowiński rozpieprzył mostek na Robotniczej, niech szuka kasy na nowy, bo ściągniemy TVN.

Hera 17.03.2019 12:47
Byc moze zrobi nam prom ! Pan Burmistrz ma przeciez szalone pomysly .

Paul 16.03.2019 13:12
Czy potrzebna jest dodatkowa ocena skali zaniedbań w naszym mieście?! Pozyskiwanie odpowiednich środków na remonty powinno mieć miejsce już w założeniach budżetu miasta na każdy kolejny rok a nie szukanie pieniędzy na siłę i wymyślanie rozwiązań, które z reguły nic nie dają!!! Przykładów marnowania pieniędzy mieszkańców Lubania można tutaj wymienić sporo. Dlaczego unika się odpowiedzialności przez właściwe urzędy do tego powołane do prowadzenia remontów w mieście i zasłania się takie działanie jakimiś projektami???

Tupolew 16.03.2019 13:00
Wybór koncepcji partnerstwa publiczno - prywatnego to jedno a znalezienie potencjalnego prywatnego inwestora to drugie. Póki co burmistrz na to drugie planu nie ma jak się domyślam, bo gdyby taki plan istniał to już by się nim pochwalił i ten pseudo wywiad autorstwa ŁCR byłby dłuższy. Tak poza tym o ile można sobie wyobrazić wejście kogoś finansowo w modernizację basenu (chociaż w mieście wielkości Lubania byłoby to bardzo trudne), to już zupełnie nierealne jest znalezienie kogoś kto wyłożyłby własne pieniądze na budynek MDK.

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama