Bezrobocie w powiecie

  • 15.03.2019, 14:31 (aktualizacja 15.03.2019 17:14)
  • eLuban pl
Bezrobocie w powiecie eLuban.pl Katarzyna Hudyma, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu
Podziel się:
Oceń:
Ilu jest bezrobotnych, kim są i czym zajmuje się dziś Powiatowy Urząd Pracy?

Na koniec lutego 2018 r. liczba bezrobotnych figurujących w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu wynosiła 1318 osób. Plasuje to powiat lubański na 18 pozycji w województwie dolnośląskim pod względem ilości osób bezrobotnych, ze stopą bezrobocia na poziomie 7,4%.

W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku liczba zarejestrowanych zmniejszyła się o 294. Najniższą stopę bezrobocia osiągnięto w listopadzie ubiegłego roku i wynosiła 7,2%.

Tendencja pokazuje, że faktycznie stopa znowu będzie spadać, pierwsze miesiące roku zawsze są zwyżkowe jeśli chodzi o liczbę osób zarejestrowanych i o stopę bezrobocia. Natomiast już z początkiem wiosny, czyli marzec - kwiecień ta stopa się obniża, pojawia się więcej ofert w urzędzie i możemy realizować to wsparcie dla naszych bezrobotnych. - mówi Katarzyna Hudyma, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu.

 

Od początku roku 2018 w lubańskim urzędzie pracy zarejestrowało się 326 osób, natomiast status bezrobotnego utraciło 256 osób, w tym 107 osób podjęło zatrudnienie, a 8 odmówiło przyjęcia oferty pracy. W lutym liczba osób z prawem do zasiłku wynosiła 141.

Kim są bezrobotni i jaka jest charakterystyka tej grupy pokazują liczby przedstawione przez Powiatowy Urząd Pracy.
W szczególnej sytuacji na rynku pracy znajduje się:

  • 305 osób do 30 roku życia
  • 625 osób długotrwale bezrobotnych
  • 410 osób powyżej 50 roku życia
  • 146 osób niepełnosprawnych
  • 277 osób posiadających co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia.

Niepokojący jest fakt pozostawania w ewidencji osób długotrwale zarejestrowanych, czyli powyżej 12 miesięcy. Ma na to wpływ znaczne oddalenie tych osób od rynku pracy, spowodowane głównie przez brak dyspozycyjności. Czyli przyczyną która nie pozwala im na podjęcie pracy mówimy tu o posiadaniu małego dziecka czy konieczności sprawowania opieki nad osobą zależną. Dużą bolączką jest również brak możliwości dojazdu do miejsca pracy, niestety w regionie mamy do czynienia z brakiem wystarczającej ilości połączeń komunikacyjnych. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym bezrobociu są nieodpowiednie bądź niedopasowane kwalifikacje osób bezrobotnych do wymogów pracodawców. 

Od początku roku do PUP w Lubaniu wpłynęło 137 ofert pracy, łącznie na 657 stanowisk.

Najczęściej pracodawcy poszukiwali:
pakowaczy,
operatorów maszyn,
kasjerów-sprzedawców,
pracowników ochrony,
operatorów obrabiarek skrawających,
pomocy kuchennej,
nauczycieli przedszkola oraz pomocy dentystycznej.

W całym roku 2018 do lubańskiego UP wpłynęło natomiast 1010 ofert pracy łącznie na 3614 miejsc. Mimo wciąż posiadanych rezerw na rynku, czyli osób długotrwale zarejestrowanych, pracodawcy coraz częściej zgłaszają, że mają problem z obsadzeniem stanowisk. W związku z czym muszą posiłkować się pracownikami spoza naszego kraju. Według nieoficjalnych szacunków na koniec lutego 2019 r. na terenie powiatu lubańskiego mogło pracować od 800 do 1000 cudzoziemców. Co i tak nie wyczerpało zapotrzebowania na pracowników, w tej chwili wciąż brakuje około 300 osób na tutejszym rynku pracy. Dzieje się tak mimo tego, że w lubańskim UP zarejestrowanych jest wspomniane 1300 osób.

Od początku roku na 223 skierowania do pracy podjęły ją zaledwie 33 osoby, czyli efektywność zatrudnienia wyniosła jedynie 15%.

Dlatego w tej chwili urząd skupia się na tym, aby sięgać do rezerw i aktywizować osoby długotrwale bezrobotne.

Obecnie trwają nabory na formy aktywne w postaci staży, prac interwencyjnych, dotacji na rozpoczęcie działalności, realizujemy również roboty publiczne we współpracy z gminami. - mówi nam Katarzyna Hudyma.

Co dla wielu może być zaskoczeniem, dziś klientami PUP w głównej mierze są pracodawcy, a urząd współpracuje również z innymi podmiotami obecnymi na rynku pracy - są to ośrodki pomocy społecznej, policja, straż graniczna czy sądy.

Zakres podejmowanych dziań przedstawiają slajdy prezentacji, które znajdują się w galerii poniżej.

eLuban pl

Zdjęcia (12)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 16.03.2019, 14:56
To, że praca jest wszędzie to jedno. To jaka i za ile to drugie. To, że ten szumnie nazywany Urząd Pracy nim nie jest to trzecie. Powinien się nazywać Urząd Obsługi Bezrobotnych to cztery. A nade wszystko, wysokość pseudo zasiłku do bezrobotnych w tym chorym kraju to
po prostu kpina.
ja
ja 16.03.2019, 09:14
też tak uważam
Mala Mi
Mala Mi 16.03.2019, 07:35
Bezrobocia nie ma. Sa ludzie poszukujacy pracy, ktorzy nie maja jej chwilowo, ale pracowac beda I bez pomocy urzedu. Dlugotrwale bezrobotni do pracy isc z roznych powodow po prostu nie chca,a w pup sa ze wzg na ubezpieczenie,albo opieke spol, ktora kaze im sie rejestrowac. Dlatego sa takie wskazniki efektywnosci zatrudnienia. Pupy powinny byc zreformowane I przeksztalcone - zatrudniaja w tej chwili armie ludzi, ktorzy zwyczajnie, przy tak niskim bezrobociu,wynikajacym glownie z niecheci do pracy ,,bezrobotnych,,, nie sa potrzebni. Dziwie sie,ze tyle ludzi starosta utrzymuje!
Abc
Abc 15.03.2019, 20:09
Urząd pracy powinien już dawno zostać zamknięty.
Loki
Loki 15.03.2019, 19:08
Bo ludzie pracować nie chcą. Znam kilka osób, które ciągle odmawiają bo za daleko, bo coś tam. I jakoś ich z list nie skreślają. Kiedy jest okazja zarobić nawet od tak , chociażby dwie godziny to też lenie iść nie chcą. Praca jest ale trzeba chcieć pracować!
A pracodawcy też mają coraz to wyższe wymagania, które nie są do spełnienia przez większość społeczeństwa.
K
K 15.03.2019, 17:59
W Leśnej nowy burmistrz to bezrobocie zlikwiduje.
Siwy Traktorzysta
Siwy Traktorzysta 15.03.2019, 17:44
Po co istnieje ten urząd? Skończyły się te czasy, że urząd pomagał znaleźć praca bo praca jest wszędzie, można powiedzieć na wyciągnięcie ręki, a pracować nie chcą tylko nieroby!
GOŚĆ
GOŚĆ 15.03.2019, 17:28
Co tu Pani sciemnia jakie bezrobocie jak 40 %lubanian pracuję za granicą a Ci 10%ma wyj...ne!wolą żyć z 500 plus i socialu to po Co udawać że bezrobocie spada!!!!!

Pozostałe