Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe

  • 14.03.2019, 08:36 (aktualizacja 14.03.2019 10:05)
  • Powiat Lubań
Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe Powiat Lubań
Podziel się:
Oceń:
Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Na lodowisku w Łagowie strażacy ćwiczyli ratowanie tonących, pod którymi załamał się lód. Ćwiczenia składały się z części teoretycznej i praktycznej, a zorganizowane zostały w ramach projektu realizowanego we współpracy z miastem Löbau.

Podczas ćwiczeń przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa dot. zachowania na lodzie. Najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny i jak należy się zachować, w przypadku gdy jesteśmy świadkami zdarzenia: „pod osobą załamał się lód i wpadła do wody”. Zabrani dowiedzieli się jakie służby należy wezwać w przypadku takiego zdarzenia. Kolejnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Strażacy zaprezentowali jak należy zachowywać w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

W części praktycznej strażacy ćwiczyli ratowanie tonących, wykorzystując do tego celu różne metody i sprzęt ratowniczy. Ćwiczono m. in. techniki przemieszczania się po lodzie. Przećwiczono indywidualne i zespołowe techniki akcji ratowniczych oraz akcji z użyciem sprzętu ratowniczego,używano m. in. sań lodowych.

- Ćwiczenia te są bardzo potrzebne. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne, a niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Stąd pomysł na wspólne polsko-niemieckie ćwiczenia straży na lodzie połączone z pokazami dla dzieci - mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Strażacy pokazali jak należy zachowywać się na zamarzniętym akwenie, w którym doszło do załamania się tafli lodowej do czasu przybycia służb. W jaki sposób można pomóc osobie znajdującej się w przeręblu. Czego robić absolutnie nie wolno. Następnie, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu, funkcjonariusze przedstawili techniki, w jaki sposób podejmują osoby poszkodowane z wody. Reasumując, kolejna grupa, miała okazję zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas bezmyślnej zabawy.

W drugiej części omawiano m. in. indywidualne wyposażenie ratownika, sprzęt zabezpieczający i zasady BHP podczas działań na lodzie. Następnie wszyscy ruszyli na lodowisko.

Ćwiczenia odbyły się w ramach realizowanego przez Powiat Lubański projektu „Kom(m)andoZurHilfe! Na pomoc!” . Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dzięki realizacji tego projektu doposażone zostały jednostki straży pożarnych w naszym powiecie oraz u naszych zachodnich sąsiadów. W ramach zaplanowanych działań, odbywają się wspólne ćwiczenia oraz opracowana została dokumentacja na budowę systemu wodowskazów.

Powiat Lubań

Zdjęcia (48)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ciekawy
Ciekawy 14.03.2019, 14:57
A na początku zimy nie można było?

Pozostałe