O historii Pisarzowic

  • 13.03.2019, 12:40 (aktualizacja 13.03.2019 15:40)
  • GOKiS
O historii Pisarzowic GOKiS
Podziel się:
Oceń:
Ciekawostki dotyczące historii Pisarzowic oraz znajdujące się we wsi zabytki to temat przewodni jednego ze spotkań pisarzowickiego Klubu Seniora.

Spotkanie odbyło się 12 marca br., a poprowadziła je bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pisarzowicach. Uczestnicy obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną oraz fragment programu „Echa Przeszłości” poświęcony właśnie Pisarzowicom.

Mało kto wie, że jeszcze przed wojną we wsi wznosił się renesansowy pałac, z wewnętrznym dziedzińcem, otoczony rozległym parkiem, ogrodem z fontanną, stawem i alejkami. Dziś pozostały po nim jedynie ruiny i zaniedbany teren, ale dawniej był jednym z piękniejszych na Śląsku. Natomiast we wsi zachowały się dwa inne zabytkowe pałace - w Pisarzowicach Średnich oraz Górnych, z pięknymi niegdyś ogrodami i parkami, dziś porośnięte chwastami i dziką roślinnością.

Podczas dyskusji seniorzy dzielili się swoimi wspomnieniami oraz spostrzeżeniami, dzięki czemu udało się ustalić lokalizację budynków znajdujących się na przedwojennych pocztówkach i mapie. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali broszury „Pisarzowice dawniej i dziś”, z wyszczególnionymi najważniejszymi miejscami we wsi oraz krótkim zarysem historycznym.

GOKiS

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe