Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 14:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aby ocalić pięćset lat historii miasta

Zabezpieczanie Domu Solnego w toku. Gmina pozyskuje nowe środki i sukcesywnie dąży do zagospodarowania renesansowego zabytku w przyszłości.
Aby ocalić pięćset lat historii miasta

Autor: eLuban.pl

Jednym z najstarszych zabytków lubańskich, który już od XVI wieku jest świadkiem życia lubanian jest Dom Solny. Od spichlerza na zboże i sól, przez więzienie dla żołnierzy napoleońskich po tło dla ekspozycji historycznych – na przestrzeni lat obiekt był stale obecny w życiu mieszkańców, jednak z braku działań remontowych zaczął niszczeć. W celu uratowania zabytku, miasto podjęło działania mające na celu zabezpieczenie budynku. Jako, że prace remontowe nie są działaniem krótkoterminowym, a na ich zrealizowanie potrzebne są odpowiednie środki, proces ratowania zabytku został podzielony na etapy.

- Od dwóch lat mamy gotowy projekt remontu tego budynku, który był już aktualizowany – przypomina Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań, Tomasz Bernacki. - Po raz trzeci, jesienią ubiegłego roku, Urząd Miasta Lubań wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) o dotację na kontynuację remontu Domu Solnego. Do kwietnia będą realizowane prace zabezpieczające w ramach poprzedniej umowy. Dotyczą one czyszczenia i uzupełniania dachówek wraz z elementami konstrukcyjnymi. To zadanie jest na ukończeniu. W tym roku planowaliśmy szerszy zakres robót, niestety nie otrzymaliśmy tyle środków, o ile wnioskowaliśmy. Udało się jednak uzyskać 300 tys. złotych z MKiDN. I za te środki chcemy wykonać część prac, głównie związanych ze spięciem murów. Sukcesywnie podążamy w kierunku zabezpieczenia obiektu - podkreśla naczelnik.

Zakres prac zabezpieczających przedstawionych w projekcie jest szerszy. Warto zaznaczyć, że jest to projekt samego zabezpieczenia budynku, a nie docelowego zagospodarowania zabytku. W ramach tego projektu do wykonania pozostaje jeszcze oczyszczenie murów, wykonanie zabezpieczeń okienek, nadproży nad okienkami czy wymiana elementów konstrukcyjnych wewnątrz budynku na poszczególnych kondygnacjach. Po zastosowaniu odpowiednich impregnatów pozostanie jedynie koncepcja dalszego wykorzystania zabytku. A w tej materii urząd ma już ciekawe plany. Co istotne, nie są to zamierzenia oderwane od rzeczywistości. Nie mają na celu zmiany charakteru obiektu, bo na taką działalność i tak nie zgodziłby się konserwator. Zabytek należy uratować, a nie zniszczyć. Wymiana tkanki zabytkowej nie wchodzi w grę. Powinno się wyeksponować to, co obiekt ma cennego i podążać w kierunku zagospodarowania go w odpowiedni sposób. Zanim jednak to nastąpi, należy kontynuować prace remontowe, mające na celu zabezpieczenie. Jeszcze jakiś milion do półtora miliona złotych dzieli nas od ich zakończenia. Przychylność ministerstwa oraz konserwatora dobrze rokuje. Już w marcu dowiemy się, czy dostaniemy dodatkowe fundusze od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Póki co, trzymamy kciuki, bowiem kolejne środki pozwalają ratować obiekt, a jednocześnie prowadzą do stanu jego użytkowania. 

Jak wygląda wnętrze Domu Solnego, zobaczycie w galerii z lipca 2017 roku pod TYM linkiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kiedyś 10.03.2019 08:25
McDonald's powinnii zrobić

sadad 10.03.2019 15:43
wystarczy, że jest w zgorzlecu tak samo jak kfc

Wiesiek 09.03.2019 21:38
Pan Burmistrz odgrażał się, że ma pomysł na pozyskanie środków potrzebnych na remont MDK. Miał to ogłosić w lutym, zaraz będzie połowa marca i cisza. Znowu daliśmy się nabić w butelkę przez włodarza drodzy mieszkańcy.

Krzysiek 09.03.2019 18:05
https://www.youtube.com/watch?v=uPZj1p_smCA

Abc 09.03.2019 13:05
Niech zaczną dbać o ważniejsze rzeczy, a potem o bezużyteczne ruiny

Mizerota 09.03.2019 10:28
Ciekawe, jaki to odpowiedni sposób na zagospodarowanie wyremontowanego już zabytku mają nasi włodarze? Bez mała 2 mln na remont, to ogromna kwota dla takiej mieściny. Na remont Domu Kultury ponoć potrzeba ok. 400 tys i miasto (Burmistrz) nie widzi sensu remontowania - także zabytku! - tworząc już plany budowy nowego. Dom Kultury to budynek służący nie tylko naszym mieszkańcom, dzień w dzień. Czy tak samo będzie służył Dom Solny? Wątpię.

Krezus 10.03.2019 08:49
Tylko że kasę na Dom Solny daje ministerstwo na ratowanie zabytku.

gość 10.03.2019 14:08
Nie mieszaj tematów, na dom solny dostali kasę ze środków na zabytki od ministra

Krystyna 09.03.2019 10:01
A Dom Kultury w Lubaniu się sypie, wybraliście historyka na burmistrza to macie. Wczorajszy koncert z okazji Dnia Kobiet rewelacja dziękujemy panie dyrektorze.

też Krystyna 09.03.2019 14:19
Prawda, lepiej dach pokryć na budynku Domu Kultury to zabezpieczycie jego dewastację. Koncert super, dołączam się do podziękowań

Andrzej 08.03.2019 17:54
Rozbierzmy te poniemiecką ruinę gołymi rękami a za oszczędzone wyremontować basen na kamiennej i kładkę na Robotniczej a na gruz znajdą się chętni.

avanti 10.03.2019 01:20
Znasz znaczenie slowa "remont"? Remont basenu to mozna bylo przeprowadzisc 20-30 lat temu, a kosztami obciazyc czesciowo kamienielomy, ktore walnie przyczynily sie do jego degradacji. Teraz mozna go jedynie odbudowac ( w takiej lub innej formie), o ile ma to jakis sens, bo dochodowe to nigdy nie bedzie. Podobnie jak wiekszosc basenow w Polsce.

Krezus 10.03.2019 08:52
A jakie tu będziesz miał zaoszczędzone pieniądze?. Kasę na Dom Solny daje ministerstwo,na basen i kładkę nie da.

Lubanianka 08.03.2019 15:44
Zawsze byłam ciekawa jak wygląda ten budynek wewnątrz. Dzięki za zdjęcia!

zatroskany obywatel 08.03.2019 15:22
Tylko żeby zaraz wykonawca remontu nie ogłosił upadłości...

Pan Herakliusz 08.03.2019 14:32
Cyt. .... który już od XVI wieku jest świadkiem życia lubanian ... ++++++++++++ Przestańcie się podniecać i uderzać w wysokie czyli pompatyczne tony. Świadkiem czego? Ruina która faktycznie może kiedyś doprowadzić się do katastrofy. Kładkę na Kwisie dla ludu bożego odbudować - więcej pożytku będzie. Cyt. Póki co, trzymamy kciuki... +++++++++++ A co to za zabobonne deklaracje. Nie "kciuki" tylko w te pędy modły intencyjne do świętej opiekunki miasta - a cała Rada wespół z urzędem raz w tygodniu leżenie krzyżem. Może Opatrzność się zlituje nad tą marnością nad marnościami...

samuraj\ 08.03.2019 21:28
panie herakliusz cz panu nie jest wstyd bo ja czytam i co widzę gdzie co sie stanie to ty ć**** masz zawsze odpowiedż czy ty jestes supermenem???

Pan Herakliusz 09.03.2019 21:29
Wielebni! Przypuszczam, że macie kłopoty z dynamiką zmian eklezjalnie-ultrastrukturalnych w naczyniach kapilarnych okolicy barierowej i bezbarierowej na podstawie szarej substancji podczaszkowej, towarzyszących ogniskowym uszkodzeniom kory mózgowej w wyniku usakralnionej fotochemicznie indukowanej agregacji płytek krwi oraz czasowego ucisku na powierzchni podkorowej. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładam, że macie Wielebni potężne zmiany w komórkach śródbłonka, pericytach i astrocytach ściśle związane ze zmianami w błonie podstawnej i macierzy zewnątrzkomkórkowej zarówno w okolicy barierowej jak i bezbarierowej szarej substancji podczaszkowej i okolicy krzyża. To jest naprawdę przykre, tym bardziej, że jako dar boży niestety trwale nieuleczalne. Jest mi naprawdę przykro z tego powodu, ale Wy się tym nie załamujcie. Jak widzicie tak trafnie dopasować profil psychologiczny do Waszego pisania, potrafi tylko wybitny psycholog, a jam ci jest takim. Musicie wiedzieć, że ja jestem wybitny we wszystkich dziedzinach, nawet i tych, o których nie mam zielonego pojęcia.

M 12.03.2019 10:34
No tak kopiuj i wklej prawie każdy wykona. nie tylko wybitny psycholog. Ale szacun za zaangażowanie.

Kaczyński 09.03.2019 03:26
Katastrofą jest twój poziom IQ. Idź przemierzać kwise w pław. Komputer i dostęp do internetu jest nie dla Ciebie.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama