Powiat bez SMOGU! Palimy od góry!

  • 8.02.2019, 10:44 (aktualizacja 08.02.2019 13:38)
  • red.
Powiat bez SMOGU! Palimy od góry!
Podziel się:
Oceń:
Po publikacji filmu przedstawiającego jak grzeje się lubański „Waryniak” skontaktowali się z nami ludzie, którzy przekonują, że można żyć bez SMOGU. Co najważniejsze stosując się do ich porad można zrobić to bez dodatkowych nakładów finansowych i dodatkowo oszczędzając na opale!!

Po obejrzeniu filmu „Tymczasem na Waryniaku wieczorową porą” skontaktowali się z nami pracownicy Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu przekonując, że można palić ekologicznie nawet w starych piecach. Co najważniejsze stosując się do ich porad oszczędza się nawet do 30% opału i rzadziej odwiedzać kotłownię.

Zanim wymienisz piec - pal od góry! Tanie ogrzewanie nie musi śmierdzieć! Dym i smród to skutek ładowania dużych ilości węgla lub drewna na żar. Nie musisz tak robić mimo, że tak palą "wszyscy" i "od zawsze.

Lepiej podpalić paliwo od góry. Tak działają nowoczesne kotły, ale i stare tak mogą. Wtedy spala się dym i dostajesz 1/3 ciepła gratis.

Im mniej dymisz, tym taniej ogrzewasz! Paląc czyściej oszczędzasz czas (rozpalasz raz i nie ma cię w kotłowni kilka, kilkanaście godzin), pieniądze (zużyjesz do ok. 30% mniej opału) i nerwy (zniknie smoła, będzie dużo mniej sadzy)."

Szczegóły jak palić i jak robić to bezpiecznie znajdziecie w ulotkach przygotowanych przez RCEE w Lubaniu. 

red.

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stary piec.
Stary piec. 10.02.2019, 19:34
Jak palić od góry w piecu kaflowym?
Łukasz Moc Muzyki
Łukasz Moc Muzyki 11.02.2019, 00:19
Zepchnąć ten piec na gruz i zaopatrzyć się w taki który pozwala na górne rozpalanie. Niestety dbanie o środowisko wymaga od nas wyrzeczeń
Andy
Andy 10.02.2019, 15:08
Zaraz , a smog to dym czy pyły z palenia paliw stałych mierzone PM10 i PM2,5 ?!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.02.2019, 14:51
Na Głównej też widać czym się oddycha, szczególnie przy skrzyżowaniu Harcerskiej i Strumykowej, ale kierunek wiatru raczej dotlenia mieszkańców centrum miasta. Rano i po 18 można w powietrzu siekierę powiesić..
Afera smogowa
Afera smogowa 9.02.2019, 20:11
Problem występuje także na ulicy Armii Krajowej,Zawidowskiej,Łużyckiej,Starolubańskiej oraz na osiedlu kamienna góra.Powietrze jest skażone przez całą dobę,probowałem otworzyć okno ale niestety zawsze z tym samym skutkiem.Przy "wietrzeniu" pokoju,powietrze z dworu wywoływało u mnie nudności i bóle głowy.Co świadczy o tym że nie wolno wietrzyć mimo tego że powinno się to robić. Wietrzenie pomieszczeń przynosi korzyści w postaci usunięcia zarazków z powietrza,oraz lepszej pracy organizmu,ale niestety w naszym pięknym lubaniu nie mamy takiej możliwości...
Księginiarz
Księginiarz 9.02.2019, 09:38
Na Księginkach miasto powinno rozdać wszystkim mieszkańcom bezpłatne maski gazowe. To co się tam dzieje to istny koszmar. Najlepsze jest to że "straż wiejska" często tam zagląda ale niezauważa kopcących kominów!
Ksieginki
Ksieginki 11.02.2019, 10:18
ci jak to mówisz "wiejscy" są dużo duzzzoo bardziej inteligentni od ciebie i wiedzą co i jak jest palone. :) nie pisz bzdur jak się nie znasz.
Bodzio
Bodzio 9.02.2019, 16:16
Palenie węglem jest legalne więc się odpitol od ludzi
gość
gość 8.02.2019, 19:59
Niby wszystko ok.
Mam jedno pytanie jak pózniej mam położyć do pieca???
Wychodzi na to że mam go wygasić i rozpalić od nowa czyli od nowa rozgrzewać caly uklad C.O. a jak wiemy to potrzebuje zawsze wiecej energii niż utrzymywanie stalej temperatury.
Rafał
Rafał 9.02.2019, 02:06
http://czysteogrzewanie.pl/wp-…
Palacz
Palacz 8.02.2019, 22:43
Napisano w ulotcce .. tylko ile trzeba by biegać i dokładać..
Michał
Michał 8.02.2019, 22:35
W internecie jest cała masa informacji na temat rozpalania od góry. Ilość wkładu zależy od temperatury na dworze. 5 stopni - 1/4 pieca, 0 stopni - 1/3 pieca, -5 - 1/2 pieca itd. Jak Ci zostanie na dnie wyciągasz żar na zewnątrz, nakładasz do pieca na nowo - potem wyciągnięty żar dajesz na górę i dalej grzeje. To nie jest trudne, trzeba tylko chcieć spróbować. Ja już tak palę 3 lata i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej szło w sezonie 3,5 tony, teraz blisko 2.

Pozostałe