Bezpieczne Ferie. Uważajcie na siebie!

  • 29.01.2019, 08:41 (aktualizacja 29.01.2019 08:56)
  • SM Lubań
Bezpieczne Ferie. Uważajcie na siebie! SM Lubań
Ferie to czas kiedy najmłodsi mieszkańcy Lubania mają okazję odetchnąć od szkolnych obowiązków. Najbliższe dwa tygodnie upłyną im pod znakiem beztroskiego spędzania dni wolnych od nauki.

Zgodnie z kalendarzem na Dolnym Śląsku uczniowie rozpoczęli zimowy wypoczynek. Bardzo ważne jest aby czas regeneracji sił przebiegł dla dzieci bezpiecznie a po błogim wypoczynku każde z nich mogło spotkać się z kolegami I koleżankami.

Celem uświadomienia dzieciom potencjalnych zagrożeń oraz ustrzeżenia ich przed konsekwencjami niewłaściwych zachowań Straż Miejska w Lubaniu tuż przed rozpoczęciem ferii prowadziła zajęcia profilaktyczne w szkołach podstawowych. Ideą realizowanych w szkołach prelekcji prewencyjnych w ramach akcji "Bezpieczne ferie” było przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że pozornie beztroskie zabawy na sankach, nartach czy łyżwach mogą okazać się bardzo niebezpieczne - w szczególności gdy odbywać się będą w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Spotkania ze strażnikami miejskimi były również doskonałą okazją dla przypomnienia najmłodszym zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach w czasie pory zimowej jak również wykazania celowości korzystania z elementów odblaskowych. Ponadto omówione zostały również m.in. zasady doboru odpowiedniej odzieży do zabaw na dworze, reagowania w przypadkach wychłodzenia organizmu oraz bezpiecznego zachowania się z chwilą zauważenia na dachach budynków zwisających lodowych sopli. Szczególny jednak nacisk postawiono na zasady bezpieczeństwa podczas zabawy na tzw. „górce” (m.in. aby nie odbywały się one w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i ulic) i na lodowisku (przestrzeganie przed zamarzniętymi stawami, jeziorami, czy rzekami).

Fakt dużego zainteresowania wśród dzieci poruszaną podczas zajęć tematyką daje nadzieję, że przyswojone zasady będą przez nich stosowane a po feriach każde z nich w pełni zdrowia wróci do szkolnej ławki.


Dla przypomnienia kilka porad jak bezpiecznie spędzić ferie:

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy. Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z właściwie przygotowanych lodowisk.

2. Do zabaw na śniegu: zjazdy na sankach, nartach - wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań I innych ciągów komunikacyjnych.

3. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

4. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.

5. Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami.

6. Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub z twardymi przedmiotami w środku.

7. Nigdy nie doczepiaj sanek do samochodu i innych pojazdów.

8. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

9. Kieruj się zawsze zasadą - najpierw pomyśl o przykrych konsekwencjach danego zachowania, zanim zrobisz coś nieodpowiedzialnego, czego możesz żałować.

SM Lubań

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe