Bezpieczne Ferie. Uważajcie na siebie!

  • 29.01.2019, 08:41 (aktualizacja 29.01.2019, 08:56)
  • SM Lubań
Bezpieczne Ferie. Uważajcie na siebie! SM Lubań
Podziel się:
Oceń:
Ferie to czas kiedy najmłodsi mieszkańcy Lubania mają okazję odetchnąć od szkolnych obowiązków. Najbliższe dwa tygodnie upłyną im pod znakiem beztroskiego spędzania dni wolnych od nauki.

Zgodnie z kalendarzem na Dolnym Śląsku uczniowie rozpoczęli zimowy wypoczynek. Bardzo ważne jest aby czas regeneracji sił przebiegł dla dzieci bezpiecznie a po błogim wypoczynku każde z nich mogło spotkać się z kolegami I koleżankami.

Celem uświadomienia dzieciom potencjalnych zagrożeń oraz ustrzeżenia ich przed konsekwencjami niewłaściwych zachowań Straż Miejska w Lubaniu tuż przed rozpoczęciem ferii prowadziła zajęcia profilaktyczne w szkołach podstawowych. Ideą realizowanych w szkołach prelekcji prewencyjnych w ramach akcji "Bezpieczne ferie” było przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że pozornie beztroskie zabawy na sankach, nartach czy łyżwach mogą okazać się bardzo niebezpieczne - w szczególności gdy odbywać się będą w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Spotkania ze strażnikami miejskimi były również doskonałą okazją dla przypomnienia najmłodszym zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach w czasie pory zimowej jak również wykazania celowości korzystania z elementów odblaskowych. Ponadto omówione zostały również m.in. zasady doboru odpowiedniej odzieży do zabaw na dworze, reagowania w przypadkach wychłodzenia organizmu oraz bezpiecznego zachowania się z chwilą zauważenia na dachach budynków zwisających lodowych sopli. Szczególny jednak nacisk postawiono na zasady bezpieczeństwa podczas zabawy na tzw. „górce” (m.in. aby nie odbywały się one w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i ulic) i na lodowisku (przestrzeganie przed zamarzniętymi stawami, jeziorami, czy rzekami).

Fakt dużego zainteresowania wśród dzieci poruszaną podczas zajęć tematyką daje nadzieję, że przyswojone zasady będą przez nich stosowane a po feriach każde z nich w pełni zdrowia wróci do szkolnej ławki.


Dla przypomnienia kilka porad jak bezpiecznie spędzić ferie:

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy. Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z właściwie przygotowanych lodowisk.

2. Do zabaw na śniegu: zjazdy na sankach, nartach - wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań I innych ciągów komunikacyjnych.

3. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

4. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.

5. Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami.

6. Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub z twardymi przedmiotami w środku.

7. Nigdy nie doczepiaj sanek do samochodu i innych pojazdów.

8. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

9. Kieruj się zawsze zasadą - najpierw pomyśl o przykrych konsekwencjach danego zachowania, zanim zrobisz coś nieodpowiedzialnego, czego możesz żałować.

SM Lubań

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe