Będą podnosić ciężary

  • 28.01.2019, 07:22 (aktualizacja 11.02.2019, 22:36)
  • red.
Będą podnosić ciężary
Podziel się:
Oceń:
Coraz większą popularnością wśród młodzieży cieszy się uprawianie sportów siłowych. Z myślą o nich zorganizowane zostaną III Otwarte Mistrzostwa Lubania w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Impreza odbędzie się 9 lutego br. w Hali Sportowej ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Początek o godzinie 10.00. Rywalizacja będzie toczyła się w trzech kategoriach: kobiety (OPEN), mężczyźni (szkoły ponadgimnazjalne) oraz mężczyźni (OPEN - wpisowe 20zł).

Szczegółowy regulamin imprezy.

CEL:
Celem Otwartych Mistrzostw Lubania w Wyciskaniu Sztangi Leżąc jest popularyzacja sportów siłowych i ogólnej aktywności fizycznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.

UDZIAŁ W ZAWODACH:
Zawody odbywają się w jednej konkurencji - wyciskanie sztangi leżąc. W zawodach może wziąć udział każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej posiadający zgodę rodziców na udział w zawodach (wzór na dole) oraz wszystkie osoby pełnoletnie. Przed zawodami od każdej osoby pełnoletniej wymaga się podpisania oświadczenia o braku przeciwwskazań do uprawiania tej dyscypliny sportu.
Zgłoszenia zawodników do dnia 04 lutego 2019 roku (przyjmuje Mateusz Zajdel – nauczyciel wychowania fizycznego pod adresem e-mail: [email protected] lub pod
nr tel. 796 290 387. Podczas zgłoszenia należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz szkołę, którą reprezentuje (tylko uczniowie). Uczniowie niepełnoletni przybywają na zawody wraz z opiekunem!

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lubaniu oraz Mateusz Zajdel nauczyciel wychowania fizycznego.

TERMIN I MIEJSCE:
Zawody odbędą się w dniu 9 lutego 2019 roku w godz. 10.00 - 15.00 w Hali Sportowej ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA TURNIEJU:
Zawody obejmują jedną konkurencję w trzech kategoriach:
1. Kobiety - OPEN
2. Mężczyźni - szkoły ponadgimnazjalne
3. Mężczyźni - OPEN
- wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce (bez koszulek wspomagających).
W kategorii mężczyzn OPEN obowiązuje wpisowe w wysokości 20 zł od zawodnika płatne u sekretarza w dniu zawodów.

Przewiduje się rywalizację w trzech podejściach, w formule Wilks’a. Sprzęt, technika wykonania podejścia, punktacja według formuły Wilks’a ustalone przez organizatora.
Zawody zaczynamy od zdeklarowanego obciążenia i zwiększamy ciężar minimalnie o 2,5 kg
dla następnego rezultatu. Dla każdego ciężaru przewiduje się 3 podejścia. Można ominąć ciężar, który nas nie zadowala w celu zachowania siły, jednak nie można wracać do mniejszego obciążenia po nieudanej próbie. Zawodnik po zaliczonej próbie deklaruje obciążenie
w następnym podejściu u sekretarza zawodów.
Ważenie zawodników dla wszystkich kategorii od godziny 9:30 - 10:00, rozpoczęcie zawodów dla poszczególnych kategorii będzie zależało od ilości zgłoszonych zawodników. Podczas ważenia zawodnik podaje wartość pierwszego podejścia na zawodach
np. 65 kg. Rezultat dla każdego zawodnika przeliczany będzie za pomocą kalkulatora Wilks’a (zobacz).

SĘDZIOWIE I OBSŁUGA TECHNICZNA:
Komisję sędziowską i obsługę techniczną powołuje organizator.

STRÓJ STARTOWY:
Dozwolony jest dowolny strój startowy, obejmujący koszulkę z krótkim rękawem (aby widoczny był wyprost łokcia), spodnie sportowe lub krótkie spodenki. Konieczne jest obuwie sportowe. Dozwolone jest używanie opasek na nadgarstki, pasów usztywniających kręgosłup (jeśli jest on używany to powinien być noszony na kostiumie sportowym). Dopuszczalne
jest używanie rękawiczek podczas wyciskania.

NAGRODY:
Organizator zapewnia nagrody i medale dla trzech najlepszych zawodników w każdej kategorii oraz puchar dla zwycięzcy. Przewidziane są również nagrody upominkowe dla wszystkich uczestników.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem decydować będzie organizator.

ZASADY WYCISKANIA SZTANGI LEŻĄC:
1. Rozstaw rąk nie może przekroczyć 81cm licząc między palcami wskazującymi.
2. Zawodnik może samodzielnie zdjąć sztangę ze stojaków lub poprosić o podanie obsługę techniczną.
3. Bój rozpoczyna z wyprostowanych ramion w stawach łokciowych na komendę „start” sędziego głównego.
4. Po komendzie „start” opuszcza sztangę na klatkę piersiową (obszar wzdłuż mostka), dotyka jej, nie musi zatrzymywać. Po dotknięciu od razu wyciska sztangę w górę do pełnego, lecz nie przesadnego wyprostu ramion w stawach łokciowych.
5. Po wyciśnięciu sztangi blokuje ramiona w stawach łokciowych i po komendzie „stojak”, sędziego głównego, odkłada sztangę na stojaki samodzielnie lub przy pomocy obsługi technicznej.
6. W przypadku cofnięcia się sztangi podczas wyciskania, sędzia ma prawo wydać polecenie zabrania sztangi zawodnikowi przez obsługę techniczną.

PRZYCZYNY NIE UZNANIA BOJU W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC:
1. Nieprzestrzeganie sygnałów Sędziego Głównego do rozpoczęcia lub zakończenia boju.
2. Nie dotknięcie sztangą klatki piersiowej.
3. Każda zmiana pozycji podczas wykonywania właściwego boju, tj. jakikolwiek ruch podniesienia barków, pośladków od ławeczki lub stóp od podestu/parkietu czy podłogi albo boczne ruchy dłoni na gryfie.
4. Dozwolone są drobne ruchy stóp i ich bardzo małe poruszenia. Cała podeszwa musi pozostawać w kontakcie z podłożem.
5. Wypchnięcie sztangi klatką piersiową lub zakołysanie sztangą w taki sposób, który czyni bój łatwiejszym.
6. Wyraźne, przesadnie nierówne prostowanie rąk w trakcie wyciskania.
7. Każdy ruch sztangi w dół podczas wykonywania wyciskania.
8. Niemożność wyciśnięcia sztangi do pełnego wyprostu ramion w końcowej fazie wyciskania.
9. Każdy kontakt stóp zawodnika z ławeczką lub jej konstrukcją wsporczą (np. uderzenie w stojak podczas wyciskania).

WAŻNE:
1. Niedostosowanie się do obowiązującego regulaminu zawodów spowoduje niedopuszczenie zawodnika do startu lub jego dyskwalifikacje.

KALKULATOR WILKS’A:
Wyliczenie punktów Wilks'a:
Np. zawodnik ważący 69,3 kg ma współczynnik 0,7552. Współczynnik mnoży się przez ostateczny wynik indywidualnego boju. Jeśli zawodnik zaliczył w boju 120 kg to ilość punktów wynosi wówczas:
0,7552 * 120 = 90,624 pkt.
Jego rywal z innej kategorii wagowej zaliczył 140 kg ważąc 88,0 kg. Odpowiadający tej wadze współczynnik Wilks'a ma wartość 0,6459. Ilość punktów wynosi wtedy:
0,6459 * 140 = 90,426 pkt.
Tak więc lepszy okazał się lżejszy zawodnik z rezultatem 120 kg.

Podsumowując:
Najlepszym zawodnikiem zostaje zawodnik z największą ilość punktów. Możliwa jest zatem sytuacja, kiedy to zawodnik wyciskający mniej kilogramów wygrywa dzięki niższej masie ciała.

Wzór zgody:
Wyrażam zgodę na udział mojego syna/córki (imię i nazwisko) na udział w zawodach wyciskanie sztangi leżąc w dniu 09 lutego 2019 roku w ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu oraz oświadczam, że nie ma przeciwwskazań do uprawiania w/w dyscypliny sportowej.
(czytelny podpis rodzica/prawnego opiekuna)

red.

Zdjęcia (1)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Laik
Laik 28.01.2019, 09:32
A co to takiego "koszulka wspomagająca"?.
xyz
xyz 09.02.2019, 18:44
Kostium/koszula która stosowana jest w wyciskaniu w sprzęcie pomagającym- jest to inna konkurencja

Pozostałe