Uwaga! Niska jakość powietrza w Lubaniu i Leśnej

  • 22.01.2019, 11:18 (aktualizacja 22.01.2019, 11:45)
  • eLuban pl
Uwaga! Niska jakość powietrza w Lubaniu i Leśnej eLuban.pl
Podziel się:
Oceń:
W przypadku miejscowości położonych w kotlinach niska temperatura i bezwietrzna pogoda gwarantują, że te wypełniają się smogiem. Dziś w odstępie dwóch godzin wykonaliśmy zdjęcia panoramy Lubania i zestawiliśmy je z wykresem stacji pomiarowej WIOŚ w Lubaniu.

Już wczoraj Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu informował, że odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny na wielu stacjach pomiarowych Dolnego Śląska, w tym tej w Lubaniu.

Zapowiadano, że ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenie może się utrzymywać także dzisiaj.

W związku z tym o godzinie 8 wybraliśmy się zrobić zdjęcie panoramy Lubania gdy stężenie pyłu zawieszonego PM10 już było przekroczone o 200%. Dwie godziny później gdy smród w powietrzu był już wyraźnie wyczuwalny ponownie udaliśmy się w to samo miejsce. Ponownie wykonaliśmy zdjęcie panoramy miasta. Efekty możecie porównać sami.


W tym czasie wykres stacji pomiarowej regularnie wznosił się w górę. Działo się tak już od godziny 6 rano gdy miasto budziło się do życia.

Równie dramatyczną jakość powietrza wskazywały czujniki powietrza Airly zamontowane w Leśnej.

Jedynie w Pobiednej, Czerniawie i Świeradowie-Zdroju dzisiejszego ranka powietrze było w miarę dobrej jakości.

Niestety w pozostałych miejscowościach regionu samorządowcy nie myślą o zamontowaniu czujników badających jakość powietrza. W związku z tym sami mają święty spokój a ich mieszkańcy żyją w błogiej nieświadomości.

Poniżej prezentujemy informację Regionalnego Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu o środkach ostrożności jakie należy podejmować w takie dni jak dziś.

Grupy wrażliwe na zanieczyszczenia: osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu; osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Środki ostrożności: osoby wrażliwe powinny rozważyć ograniczenie czasu przebywania oraz wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu (szczególnie w godzinach wieczornych).

Zalecenia po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 w powietrzu: unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania, ograniczenie ruchu samochodowego np. poprzez korzystanie z komunikacji publicznej.

Śledzenie bieżącej informacji o jakości powietrza. Dane bieżące, aktualizowane co godzinę, dostępne są w aplikacji mobilnej na smartfony: „Jakość powietrza w Polsce” oraz na stronie internetowej WIOŚ: air.wroclaw.pios.gov.pl

eLuban pl

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubawa
Lubawa 23.01.2019, 17:50
O kurcze jak w Treblince ! Za gazuja nas ! A pozniej raki , wszelkiej masci atakuja ludzi .
zatroskany
zatroskany 23.01.2019, 11:12
A czemu straż miejska nie ściga kopciuchów wskazanych na tej stronie we wcześniejszych artykułach? Pomimo że mają ogrzewanie gazowe, dalej trują siebie i innych mieszkańców Lubania kopciuchem na "węgiel i nie tylko".
trata
trata 23.01.2019, 11:11
Od lat zimą śmierdzi od gum palonych w piecach, najbardziej przy Pl. 3 maja,pod okiem władz. Chyba lubią smród gumy i plastyku,bo nikt z tym nie robi porządku.
Jola
Jola 22.01.2019, 21:22
A burmistrz, miasta buduje sadzawki.
Oo
Oo 22.01.2019, 19:12
W Pobiednej jakosc powietrza sprawdzana jest na Przedszkolu a tam pala brunatem.Dobre!!!
Elefant
Elefant 22.01.2019, 17:54
smog pokazuje jak wygląda sytuacja finansowa mieszkańców tego miasto... bida, bida i jeszcze raz bida. Palić byle gównem by dożyć wiosny
Gość
Gość 22.01.2019, 19:39
To nie prawda . Nie wiem co rozumiesz pod " sytuacja finansowa " ale to nie jest prawda . Nie jestem " bida " ale to co obserwuję to jest dziadostwo . Wystarczy spojrzeć na wyrzucane śmieci . Piszesz głupoty . " sytuacja finansowa mieszkańców " . Jaka bida , gdzie ta bida już nie ma gdzie auta zaparkować .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 22.01.2019, 15:54
Takie bezwietrzne dni wykończą nas.
Z domu lepiej nie wychodzić, chociaż to też nie takie proste bo w domu śmierdzi tym smrodem z dworu.
on
on 22.01.2019, 13:55
Nie wiem po co pokazujecie tę mapę???
w NIEKTÓRYCH MIEJSCOWOŚCIACH,NP.W Zgorzelcu nie ma automatycznego pomiaru pyłów PM10 i oczywiste jest,że od razu powietrze mają lepsze.
PH
PH 22.01.2019, 12:07
Zawiązuje się w Lubaniu Komitet który rozważy skierowanie pozwu zbiorowego przeciwko "władzy miasta" w związku z pogarszającą się od lat jakością powietrza co ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Komitet zbierze dane osób cierpiących na choroby dróg oddechowych jako podmiotów w złożonym do sądu pozwie.
Jola
Jola 22.01.2019, 21:27
Brawo. Nie słyszałam, by burmistrz i radni, mieli pomysł na walkę ze smogiem. Cisza. Tragedia taki burmistrz, ale za to imprezy kościelne...

Pozostałe