Ranking. Najlepsze licea i technika w regionie

  • 16.01.2019, 19:02 (aktualizacja 16.01.2019, 21:08)
  • red. /perspektywy.pl
Ranking. Najlepsze licea i technika w regionie Pixabay
Podziel się:
Oceń:
Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych 2019 roku. Oto jak oceniono szkoły średnie w naszym regionie.

Rok szkolny wprawdzie dopiero w połowie, ale uczniowie kończący edukację w swojej aktualnej placówce już teraz zastanawiają się, gdzie kontynuować naukę. Kapituła Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” po raz kolejny przygotowała ranking szkół w całym kraju. W zestawieniu znalazło się 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników (bez szkół dla dorosłych). Z tych wybrano 1000 najlepszych liceów i 500 techników. Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Były to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Ostatni wskaźnik stanowił najistotniejszy element przy obliczaniu pozycji rankingowej. Spośród szkół ogólnokształcących najlepiej w naszym regionie wypada I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. W skali kraju zajmuje ono 134 miejsce. Choć w porównaniu do poprzedniego roku zanotowało spadek z 99 pozycji. Nie zmienia faktu, że po raz kolejny pewnie zyskało miano najlepszej szkoły w regionie.

Ranking szkół ogólnokształcących z naszego regionu, które znalazły się w pierwszej 500 w skali kraju:
- miejsce 134 I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Jelenia Góra - Złota Szkoła
- miejsce 358 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida, Jelenia Góra - Srebrna Szkoła
- miejsce 403 I LO im. Władysława Broniewskiego, Bolesławiec - Srebrna Szkoła
- miejsce 450 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Lubań - Srebrna Szkoła (w poprzedniej edycji miejsce poza czołową 500-tką)

W klasyfikacji wojewódzkiej wyszczególniono ponadto trzy licea z naszego regionu, które nie weszły do czołowej 500-tki. Są to Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu (pozycja 40, ogólnie 501), Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni (47, ogólnie 658) i II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka  w Bolesławcu (48, ogólnie 672).

W całym województwie dolnośląskim najlepiej w rankingu oceniono LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, w skali kraju uplasowało się ono na 6 pozycji. Jedną lokatę niżej znalazło się LO nr III im. Adama Mickiewicza, także z Wrocławia.

Technika oceniano na podstawie podobnych kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Najlepsze 300 wyłoniono spośród 1731 jednostek biorących udział w zestawieniu.

W rankingu techników na pierwszym miejscu w regionie znalazła się placówka z Bolesławca - Technikum nr 3 w ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego. W gronie 300 najlepszych techników w kraju uplasowało się na 207 pozycji.

Technika w regionie, które zakwalifikowały się do 300 najlepszych w kraju:
- miejsce 207 Technikum nr 3 w ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego, Bolesławiec - Srebrna Szkoła
- miejsce 291 Technikum w ZSEiG nr 3, Jelenia Góra - Srebrna Szkoła

W skali województwa najlepiej oceniono Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu, które zajęło 34 pozycję w rankingu krajowym.

W rankingu wojewódzkim wyszczególniono jeszcze siedem techników z naszego regionu, które nie weszły do grona 300. Mimo to w skali wojewódzkiej znalazły się w pierwszej 50-tce. Jest to Technikum nr 4 w ZSE im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu (pozycja 13), Technikum w ZS Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze (pozycja 14), Technikum w ZSOiT w Jeleniej Górze (pozycja 21), Technikum w ZSZiL im. Gór. i Energet. Turowa ze Zgorzelca (pozycja 33), Technikum nr 2 w ZS Budowlanych (pozycja 36), oraz lubańskie Technikum w ZSP im. Adama Mickiewicza (pozycja (40) i Technikum w ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej (pozycja 41).

Pełne klasyfikacje prezentujemy w załącznikach.

red. /perspektywy.pl

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 17.01.2019, 19:53
"- miejsce 450 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Lubań - Srebrna Szkoła (w poprzedniej edycji miejsce poza czołową 500-tką)"
To wielki wstyd .Przy okazji każdej uroczystości władze kwiaty i podziękowania . Za co ? Nauczyciele bez ambicji . Wstyd !!!!!!
Marzena
Marzena 16.01.2019, 23:01
Zmiany na stanowisku dyrektora w ,,Adasiu,, przynoszą pozytywne skutki. Poprzednia dyrekcja tylko topiła szkołę swoimi pomysłami i decyzjami personalnymi. Uczniowie i rodzice już widzą poprawę klimatu w szkole i wokół niej. Droga, aby usprawnić funkcjonowanie szkoły jest długa, trzymam jednak kciuki. Brawo!!!

Pozostałe