Blisko 7 mln zł na remonty zabytków

  • 11.01.2019, 15:59
  • UMDW
Blisko 7 mln zł na remonty zabytków UMDW
Podziel się:
Oceń:
Samorząd Województwa Dolnośląskiego przekazał 17 gminom dotacje na konserwacje zabytków w regionie. Jednym z beneficjentów jest gmina Leśna.

Dziś  marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Gwóźdź podpisali umowy z beneficjentami na realizację projektu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego”. Łączna kwota przyznanego dofinansowania unijnego to 6,76 mln zł. Fundusze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

− W tym roku w naszym regionie zostanie odnowionych więcej zabytków. Oprócz tego, że jak co roku przeznaczymy z budżetu województwa 5 mln złotych na ich konserwację, to dodatkowo dzięki funduszom unijnym wspieramy gminy dotacjami. W sumie przekażemy blisko 12 mln – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

Gminy, które otrzymały wsparcie wyremontują zabytki będące lokalnym dziedzictwem kulturowym. Dofinansowanie z PROW mogło dotyczyć gmin wiejskich lub gmin miejsko-wiejskich (z wyłączeniem miast liczących powyżej 5000 mieszkańców) lub gmin miejskich (z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5000 mieszkańców). Warunkiem przyznania dofinansowania był wpis obiektu do rejestru zabytków lub wojewódzkiej ewidencji zabytków.

− Po zrealizowaniu projektu budynki będą ogólnodostępne dla mieszkańców i dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki remontom swój blask odzyskają m.in. obiekty pałacowe, sakralne czy budynki pełniące funkcję obiektów użyteczności publicznej – mówi wicemarszałek Marcin Gwóźdź.

Pracami objęte zostały m.in.:

− budynki pełniące funkcję obiektów użyteczności publicznej: siedziby urzędów miejskich w Bierutowie, Leśnej i Wiązowie, budynek szkoły podstawowej w Gierałtowcu (Gmina Złotoryja) oraz Dom Ludowy w Szalejowie Dolnym (Gmina Kłodzko);

− obiekty sakralne w Czerninie (Gmina Góra), Jedlinie Zdroju, Winnicy (Gmina Krotoszyce), Nowym Kościele (Gmina Świerzawa) oraz cmentarze w Wińsku i Złotym Stoku;

− obiekty pałacowe w Kiełczynie (Gmina Dzierżoniów), Jakubowie (Gmina Radwanice)i Rogoźnicy (Gmina Strzegom) oraz zamek w Starej Kamienicy;

UMDW

Zdjęcia (3)

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M. M
M. M 18.01.2019, 07:41
Póki co coś tam się mówi o zmianach w synergii.
Porządki się zaczęły i wiosną przywitają nas czyste ulice i ścieki do rzeki przestaną płynąć 😉 czas nieróbstwa się kończy
lllllllll
lllllllll 18.01.2019, 11:54
uwidzim zobaczym
p
p 18.01.2019, 13:13
na razie szału nie ma
n
n 18.01.2019, 13:31
czystosc też wody trzeba
Marek
Marek 17.01.2019, 20:55
Jeszcze ci mało, biedny człowieku. Cały kraj nawołuje do zaprzestania mowy nienawiści, ale ty nawet w obliczu tak wielkiej tragedii nie potrafisz się opanować. Tyle lat minęło, a w tobie nadal tyle nienawiści! Szczerze współczuje, mam nadzieję, że kiedyś usuniesz gorycz ze swojego serca i zaczniesz żyć i patrzeć na świat normalnie. Tego ci życzę.

A obiektywnie - Gabrysi nie wybrali nawet na jedną. Czy to znaczy, że wszystko robiła źle? Nie. Czy to ma być powodem do hejtu na nią przez nastepnych 10 lat? Oczywiście że nie.

Karolka też nie wybrali. Czy to znaczy że jest zupełnie do bani? Nie. Czy to ma być powodem, że ma być wytykany palcami i wyśmiewany? Oczywiście, że nie.

Podobnie jak w żaden sposób nie zasłużył sobie na to Janek. Nienawiść nie niszczy tych, na których ją kierujesz, ale niszczy ciebie, jeśli ją pielęgnujesz w swoim sercu. Najlepszy dowód, że mimo hejtu ludzie wybrali go do powiatu z największą liczbą głosów.

Ludzie mają dość nienawiści, wyśmiewania, poniżania, skakania do gardeł. Żyjemy obok siebie, a to kto będzie urzędnikiem jest kwestią drugorzędną. Są na tym świecie rzeczy ważniejsze. Nie ma o co się brać za łby.
Ww
Ww 18.01.2019, 10:14
Rozplacz sie biedny czlowieku
llllllllllll
llllllllllll 18.01.2019, 07:36
Zgodzę się z tym wszystkim tylko proszę zadać sobie pytanie kto obrażał ludzi związanych z kandydatami połowa ludzi się do siebie nie odzywa no kto pytam kto ?????? Po wyborach nikt ich nie przeprosił
Marek
Marek 18.01.2019, 12:39
Nie wiem kto, bo było to robione anonimowo, głównie na tym portalu. No i plus te ulotki porozlepiane na tablicach po zwycięstwie Szymona. Nikt się do tego nie przyznał i nie przeprosił. Tylko czy to oznacza, że do końca życia mamy być na siebie obrażeni, patrzeć wilkiem i się nienawidzić? To by było chore. Życie płynie dalej.

Jeśli ktoś ciągle żyje swoimi żalami i je stale rozpamiętuje, jeśli nie potrafi obiektywnie spojrzeć na drugiego człowieka, tylko widzi w nim wyłącznie zło, to zasługuje tylko na współczucie. Tak jak napisałem: to biedny człowiek, bo nie potrafi uporać się z sobą samym. W życiu dzieje się tyle wspaniałych i pięknych rzeczy, z których można czerpać radość, zamiast karmić się własną nienawiścią.

Może kiedyś dożyję takich czasów, gdy zwolennicy różnych pomysłów na Leśną będą po prostu o nich dyskutować. Przecież możemy się różnić między sobą celami, które są dla nas ważne, czy pomysłami na sposób ich osiągnięcia. Możemy i powinniśmy o tym otwarcie rozmawiać, a nie w dyskusji siedzieć cicho, a potem na forum, czy w ulotkach wyzywać od najgorszych i zmyślać różne historie, byle oczernić swoich oponentów. To będzie możliwe, gdy ci biedni zaślepieni nienawiścią ludzie, przejrzą wreszcie na oczy. Czego im i sobie życzę.
n
n 18.01.2019, 14:11
jakie ulotki bo umkło mi coś
gmas
gmas 14.01.2019, 16:11
Dlaczego tylko leśna a inne zabytki w powiecie to co .Leśna znowu zmarnuje szase
Gość
Gość 12.01.2019, 19:38
Ja ciągle poruszam ten sam temat . Co z dworcem kolejowym w Lubaniu ? To jest zabytek ! To jest bardzo fajny gmach który można zagospodarować na wiele sposobów . Tam nawet poczekalni nie ma .
Dobrze że jeszcze obsługa jaka pozostała jest miła i przyjazna .
bbbb
bbbb 12.01.2019, 12:07
Ale nasz nowy burmistrz wysłał kobietę sam sie wstydził czy o co chodzi
Włókniarz
Włókniarz 13.01.2019, 00:11
Bo pan burmistrz może miał inne zadania? Jak np konwent wójtów i burmistrzów powiatu lubańskiego? Sprawdz sobie w kalendarzu burmistrza leniu, bo Surmacz od pierwszego dnia wrzucił kalendarz w którym jest na bieżąco zapisane co i kiedy robi.
bbbb
bbbb 12.01.2019, 08:39
Oooooo jaki marszałek jest dobry mmmmmmm
k
k 12.01.2019, 08:18
Lubań jak zwykle ,nie ma zabytków ?? nie kompetencja urzędu brawo
Ww
Ww 11.01.2019, 20:43
Dobrze ze Gabrysks zalatwila bo nic by nie bylo!!!!
z leśnej
z leśnej 13.01.2019, 08:59
oj nie przesadzaj że już gabryśka tak nazałatwiała wszystko i praktycznie nic .
O.N.A.
O.N.A. 12.01.2019, 20:48
Gabryśka czy pracownik Urzędu, który odpowiada za tę tematykę?
Ww
Ww 13.01.2019, 12:46
A kto pracownikowi urzedu to zlecil?Moze Ty?Dramat piszesz a nic nie wiesz!!!!
max
max 12.01.2019, 11:50
Nie wiesz jak było to nie pisz, albo najpierw poznaj prawdę
Koleżanka
Koleżanka 14.01.2019, 10:07
Już kiedyś to napisałam. Dokumentacja na elewację ratusza została opracowana na zlecenie P.Surowca w kadencji 2010-2014. Przeleżała kilka lat, pojawiła się możliwość uzyskania pieniędzy więc pracownik przygotował wniosek. No oczywiście, ktoś go musiał podpisać .... Ale po co te przepychanki. Najważniejsze że ratusz zostanie odnowiony i przez to rynek w Leśnej zyska na atrakcyjności
Ww
Ww 16.01.2019, 10:02
Wy i ten Surowiec tak sie narobil ze go nie wybrali na druga kadencje!!!!hahaha
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.01.2019, 17:04
No to Pan Burmistrz Leśnej jak mówił na temat rewitalizacji w Gminie Leśna ma teraz pole do popisu.
Trzymamy Pana za słowo i obietnice składane przed wyborami. Oby nasze głosy nie poszły na marne i nie odwrócił się Pan od mieszkańców.
Ww
Ww 12.01.2019, 17:03
Pan Burmistrz i jego radni to moga tylko gadac!!!!!
leśniak
leśniak 13.01.2019, 09:00
a co mogą tamci radni jak widać na nagraniach z sesji nic nawet się nie potrafią odezwać porażka!

Pozostałe