W lubańskich lasach nie będzie rzezi dzików

  • 10.01.2019, 14:05 (aktualizacja 12.01.2019 10:09)
  • red.
W lubańskich lasach nie będzie rzezi dzików Pixabay.com
Od najbliższego weekendu mają być prowadzone zmasowane polowania na dziki. Jak twierdzi Ministerstwo Środowiska w imię walki z ASF. Dziki mieszkające w naszych lasach uspokajamy - lubańscy myśliwi nie będą brali udziału w nagłaśnianej akcji.

W mediach aż huczy od informacji, że w nadchodzące trzy weekendy stycznia mają być prowadzone masowe polowania na dziki. Wcześniej mówiło się o zsynchronizowanych polowaniach na terenie całego kraju, obecnie tylko na wschód od Wisły. Ministerstwo Środowiska motywuje swoją decyzję bezwzględną walką z ASF (afrykańskim pomorem świń).

- Na Dolnym Śląsku w marcu 2018 roku mieliśmy 19602 dziki. Wiosną ta liczba uległa podwojeniu. Dzików było 38340. Plan pozyskań, który wynosi 35419 został zrealizowany jak dotąd w 60 procentach - powiedziała na łamach Gazety Wrocławskiej Joanna Otachel-Hawranek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu.

Informacje o planie zakładającym mordowanie zwierząt, w tym także ciężarnych loch lub prowadzących młode spotkał się ze stanowczym sprzeciwem społeczeństwa. Krytyczne głosy pojawiają się wśród naukowców i znacznej części myśliwych. Argumentują, że planowana rzeź przyniesie więcej strat niż zysków. Ich zdaniem dziki są pożyteczne, ponieważ są nierozłączną częścią ekosystemu. Odgrywają istotną rolę w utrzymaniu panującej w nim równowagi. Jak twierdzą masowy odstrzał nie zapobiegnie chorobie, a skutki będą fatalne dla przyrody i ludzi. Obrońcy zwierząt nawołują z kolei do podpisania petycji przeciw planowanej akcji.

O zdanie na temat przekazywanych w mediach informacji drogą telefoniczną próbowaliśmy zapytać Wiktora Marconiego, Łowczego Okręgowego ZO Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze. Zostaliśmy odesłani do Rzeczniczki Prasowej Polskiego Związku Łowieckiego Pauliny Marzęckiej. Po kilku próbach skontaktowania się otrzymaliśmy wiadomość SMS, że przebywa na zwolnieniu lekarskim. Bardziej rozmowni z naszym portalem byli przedstawiciele dwóch lubańskich kół - Słonka oraz Cyranka.

- Pojawiające się w mediach informacje nie dotyczą szanujących się kół łowieckich, w tym oczywiście naszego. Tak jak w poprzednich latach będziemy działać wedle ustalonego wcześniej planu. Do loch, które są w ciąży bądź są z młodymi strzelać nie wolno. Nic się nie zmienia. Polowania w naszym kole będą wyglądały tak jak dotychczas - uspokaja doświadczony myśliwy z koła Słonka.

W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel koła Cyranka. - Na praktyki proponowane przez Ministerstwo Środowiska nie pisze się żaden z myśliwych, który reprezentuje nasze koło. Nikt nie chce brać w tym udziału. Do prośnych loch się nie strzela, mimo że nie są już objęte okresem ochronnym. Prawdziwy myśliwy to nie morderca. Cały czas utrzymujemy w łowisku pewien poziom populacji zwierzyny i nie zamierzamy nic zmieniać. Nadmienię, że na ostatnim zbiorowym polowaniu do dużych dzików już nie strzelaliśmy.

W związku z medialną burzą Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego oraz Naczelna Rada Łowiecka wydała oświadczenia. Ich treść prezentujemy w załącznikach.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ogar
ogar 14.01.2019, 16:15
Odszczał tylko tam gdzie jest wirus i tyle u nas go nie ma . Ludzie za platformy do tego doprowadzili
MK
MK 14.01.2019, 20:21
odstrzał*
VR46
VR46 13.01.2019, 17:13
do "myśliwy od 3 pokoleń",
widzę,że jesteś zwolennikiem POpaprańców i jeszcze do dzisiaj nie pogodziłeś się z porażką wyborczą,ale do sedna,pochwal się ile jeszcze zamordowałeś dzików i sarenek których nie podałeś w statystykach,bo znam osobiście takich pseudo myśliwych,chyba,że jesteś wzorcem.
Internauta
Internauta 13.01.2019, 12:21
Zobaczcie to - https://www.youtube.com/watch?…
Komisarz EU
Komisarz EU 11.01.2019, 17:06
Nawet Komisyja Ewropeyska stwierdziła że planowany w Polsce odstrzał dzików jest ok. Inaczej nie mogli powiedzieć do w Reichu już w ten sposób wybili ponad 800 tys. dzików. Gdzie wtedy byli ewropeyscy ekolodzy?.
myśliwy od 3 pokoleń
myśliwy od 3 pokoleń 11.01.2019, 15:16
Moje koło łowieckie w ciągu ostatnich trzech lat odstrzeliło na 10 tyś ha obwodów ok 700 dzików z czego ponad 100 jest moich. Czy to dużo czy mało. Afera z dzikami to nic innego jak Pisowska medialna zagrywka polityczna tak jak wcześniej ze Stadniną Koni w Janowie która teraz ogłosiła upadłość . Na dziki namiętnie polowałem poluje i chyba będę polował w zgodzie z kalendarzem łowieckim i prawami etyki . Za tzw. dziczy bum moim zdanie są odpowiedzialne dwie strony PZŁ za to że trzymał beton ,(a także średnią wieku powyżej 65 lat) i w porę nie zauważył problemu oraz rolnicy za ekonomicznie uzasadnioną zmianę gospodarki na wielkoobszarową w której dziki mają idealne warunki bytowania . Tak proszę Państwa dzików nie strzela się już prawie w lesie tylko w stu hektarowych łanach rzepaku ,kukurydzy itp . Bezpośrednią sprzedaż dziczyzny (całe ,półtusze , wybrane części mięsa a także gotowe wyroby ) w naszej okolicy prowadzi Koło Łowieckie Głuszec z Lwówka śl.
U
U 11.01.2019, 19:38
Dzięki za informacje ?
Hh
Hh 11.01.2019, 10:05
We Wrocławiu leśnicy z dyrekcji lasów otworzyli sklep z dziczyzną, może redakcja podpytać nadleśnictwo czy powstaną takie sklepy bliżej Lubania, a może są a nie wiemy.
Xxx
Xxx 10.01.2019, 20:53
Susza rolnicy płaczą , deszcz rolnicy płaczą, dziki rolnicy płaczą Dotację biorą a żeby wykupić ubezpieczenia, po co ? Lepiej ciągle biadolić
Małorolny
Małorolny 11.01.2019, 09:04
Nie ma ubezpieczenia od szkód zwierząt łowieckich, a koła łowieckie nie mają pieniędzy na wypłacanie odszkodowań. Nawet gdyby była możliwość ubezpieczenia to tak jak ze wszystkich ubezpieczyciel będzie bronił się rękami i nogami żeby jak najmniej wypłacić.
Rolnik2
Rolnik2 10.01.2019, 19:58
Ludzie Wy naprawdę chcecie żeby bochenek chleba kosztował 10 zł. Dzik to szkodnik który niszczy najwięcej upraw. Zobaczcie co robią Czesi czy Niemcy. Oni się nie patyczkują i strzelają jak leci. Tylko u nas porobiło się pełno pseudo obrońców zwierząt. Na końcu zwracam się do myśliwych NIE ŻAŁUJCIE AMUNICJI I STRZELAJCIE CELNIE!!!
Gość
Gość 11.01.2019, 10:36
"co robią Czesi czy Niemcy" Nie pisz jak nie wiesz . Jest dokładnie odwrotnie .
Sam
Sam 11.01.2019, 11:54
Jest dokładnie tak jak pisze marc55, w Niemczech odstrzelono ponad 800 000 dzików. Nie wiesz, nie pisz.
Marc55
Marc55 10.01.2019, 19:32
W Niemczech na tą chwilę nie stwierdzono występowania ASF, ale prewencyjnie odstrzelono 860 000 dzików. Szacuje się ze jest to jakieś 75% populacji. Jakoś nie słuchać tam "obrońców przyrody".
Diabel
Diabel 10.01.2019, 18:58
To skoro nie chca lubanscy mysliwi odstrzelic tych dzikow to niech pilnuja teraz wszysrlich pol zeby nie robily strat w uprawach!!!! Bo jesli chodzi o zniszczenia to juz jesienne zasiewy byly niszczone przez dziki i kto rolnikowi odda pieniadze za straty????!!!!!kola lowieckie nie maja pieniedzy zeby wyplacac odszkodowania rolnikom wiec niech wytluka wszystkie te "szkodniki"
Mysliwy
Mysliwy 11.01.2019, 10:01
Czytaj ze zrozumieniem. Będą strzelać zgodnie z kalendarzem polowań założonymi limitami w kole i zasadami etyki myśliwego a nie po to aby wybić populację czy młode dziczki
Sławek
Sławek 10.01.2019, 17:30
Przyjdzie czas na "ostrzał" idiotów jesienią przy urnach wyborczych.
Wieniec
Wieniec 10.01.2019, 17:09
Wszyscy nagle obrońcy dzików akcja na FB nagonka na myśliwych , ale jak na festynie jest pieczony dzik to mało się ludzie nie pozabijają aby spróbować.

Brawo koledzy z Lubania. Jesteśmy tego samego zdania .
Darz Bór.
Myśliwy
Myśliwy 11.01.2019, 00:06
Oś.. nie o jednego pysznego pieczonego dzika chodzi ., Bo może być pieczona krowa , świnia , i nawet jeleń oraz zająć , tylko o to żeby zabić wszystko co nazywa się DZIK !!!!!
rolnik
rolnik 10.01.2019, 16:42
Dzik jest dziki i robi dużo szkód w uprawach rolniczych i roznosi zarazę . Jak najbardziej za odstrzałem, Do broni !!!
Pissoff
Pissoff 10.01.2019, 20:50
To rolniczek niech sobie poletko płotkiem ogrodzi i po kłopocie. Za dużo wam się w główkach już przewraca.
Rrrol
Rrrol 11.01.2019, 17:10
Jak Ci coś nie pasuje to jedz kamienie i piach.
Kasia
Kasia 11.01.2019, 12:03
No chyba tobie to rolnika wyplata na utrzmanie rodziny przez caly rok
Małorolny
Małorolny 11.01.2019, 09:11
Niestety w tym kraju jeżeli ogrodzisz sobie pole to za kilka dni złodzieje wszystko zrabują, a policja powie, że mała szkodliwość czynu.
dzikus
dzikus 11.01.2019, 07:29
Kiedyś rolnik to był rolnik. Teraz w większości są pseudorolnicy. Wsiadają za kółko wielkiej maszyny, autopilot i jazda. Sąsiad ma większą maszynę, to ja muszę dwie takie kupić. Pole zrobione w dzień albo i mniej. Do tego masa chemii. I rolnik to niechluj. Sprzątajcie drogi po sobie jak z pola wyjeżdżacie. Bo jak spowodujecie wypadek przez zanieczyszczenie drogi to sami będziecie płacili odszkodowania. Jak zobaczę uwaloną drogę przy wyjeździe z pola od razu zadzwonię na policję.
Małorolny
Małorolny 11.01.2019, 09:08
Zazdrościsz czy wylewasz tu swoje żale?
Wszystko wygląda na takie proste jeżeli nie ma się z tym doczynienia.
Co do dzików to w przeciągu kilku lat ich populacja kilkukrotnie się powiększyła, za parę lat może to być już nie do opanowania.
Ela
Ela 10.01.2019, 16:00
Tak trzymac Panowie jestem z Was dumna

Pozostałe