Kto powinien odśnieżać chodniki?

  • 03.01.2019, 13:09 (aktualizacja 03.01.2019, 14:06)
  • red.
Kto powinien odśnieżać chodniki?
Podziel się:
Oceń:
W związku z opadami śniegu na właścicielach i zarządcach budynków spoczywa szereg obowiązków. Muszą dbać o odśnieżanie chodnika, strącanie sopli i usuwanie zalegającego na dachach śniegu. Uchylanie się przed tym obowiązkiem może mieć przykre konsekwencje.

Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach wokół posesji przez cały rok. Dotyczy to wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie. Zimową porą dochodzi obowiązek sprzątania śniegu i lodu. Zadbać musimy, aby chodniki wokół posesji były należycie utrzymane, co oznacza regularne odśnieżanie i sypanie piachem. Przy odśnieżaniu należy pamiętać, że nie wolno nam wyrzucać śniegu na ulicę.

Z obowiązku odśnieżania zwolnieni są właściciele nieruchomości, przy których położony jest chodnik, na którym dopuszczono płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Niebezpieczne dla przechodniów mogą być też zwisające z dachów sople lodu, które także trzeba usunąć.

Obowiązki zimowe właścicieli posesji precyzują przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ogólne przepisy Kodeksu cywilnego. Właściciele posesji nie muszą sprzątać ani odśnieżać dróg. Utrzymanie porządku na nich należy do właściciela drogi. Warto także pamiętać o usuwaniu śniegu z dachu. Zgodnie z art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

W świetle przepisów obiekt powinien podlegać kontroli w sytuacji wystąpienia m. in. intensywnych opadów śniegu. Obowiązek wykonania kontroli spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego.

Warto o tym pamiętać, bowiem właściciel, który zaniedba spoczywające na nim obowiązki, musi liczyć się z tym, że w razie wypadku będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Jeżeli nawet nic się nie stanie, za niewywiązanie się ze swoich obowiązków czekać na nas może mandat od 20 do 500 zł.

red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Precz z Komuną
Precz z Komuną 04.01.2019, 16:29
Durny przepis jeszcze rodem z Komuny,wtedy nawet jezdnię do połowy należało odśnieżać. Każdy chodnik ma właściciela i na nim powinien ciążyć obowiązek utrzymania go w czystości.
kawa
kawa 03.01.2019, 19:38
,, nie wolno nam wyrzucać śniegu na ulicę" a mogę pobierać opłaty za chodzenie po chodniku , który muszę odśnieżać i co zrobić ze śniegiem , który malutkimi pługami ludki ze ZGIUKu zgarniają na ,, mój" chodnik?
Adek
Adek 03.01.2019, 22:40
Mam podobny dylemat

Pozostałe