Czy księża powinni brać "kopertę" po kolędzie?

  • 28.12.2018, 12:33 (aktualizacja 28.12.2018, 13:51)
  • red. /lwowecki.info
Czy księża powinni brać "kopertę" po kolędzie? Pixabay.com
Podziel się:
Oceń:
Pracownia SW Research przeprowadziła sondaż dla „Rzeczpospolitej”, w którym zapytała Polaków o opinię na temat zbierania datków przez księży podczas chodzenia po kolędzie. Respondenci mają w tej sprawie dość jasne stanowisko.

Od wczoraj księża w całej Polsce chodzą „po kolędzie”, czyli z wizytami duszpasterskimi. Wizyty te nie są tylko zwyczajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kościelnym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej. Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego:

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześci­jańskiego w rodzinach".

U parafian nie sama wizyta duszpasterza a przysłowiowa koperta wywołuje sporo emocji. Z tego powodu w niektórych diecezjach już wiele lat temu wprowadzono zalecenia, by podczas wizyt duszpasterskich księża nie przyjmowali kopert od parafian. Chodziło o to, by obie strony miały poczucie, że podczas tych spotkań skupiają się na wymiarze duchowym, a nie finansowym. Takie działanie jest tożsame z powszechnym odczuciem Polaków. Jednak w większości parafii koperta nadal jest to jeden z elementów wizyty.

Dziennik Rzeczpospolita zaprezentował wyniki sondażu, z którego wynika, że blisko dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) uważa, że księża nie powinni przyjmować pieniędzy odwiedzając wiernych "po kolędzie". Za przyjmowaniem pieniędzy od wiernych w takiej sytuacji jest 17 proc. respondentów, a zdania w tej sprawie nie ma prawie co piąty badany. Badanie SW Research przeprowadzono na zlecenie serwisu rp.pl w dniach 18-19 grudnia 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Przeciwnikiem przyjmowania przez księży pieniędzy od wiernych są zazwyczaj osoby powyżej 50 roku życia (66 proc.), kobiety (70 proc.), osoby o dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (68 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (65 proc.) i mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (68 proc.).

A jakie jest Wasze zdanie? Koperta na tak, czy na nie?

red. /lwowecki.info

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mira
mira 01.01.2019, 19:28
Mam pytanie jak długo nie będą mieli kas fiskalnych???
Nie,nie powinno być kopert,powinni mieć pensję a pozostałe fundusze przekazywać na cele kościoła.Jeżeli mają cenniki to i powinny być kasy!!!!
Wojciech
Wojciech 01.01.2019, 15:26
Ofiara składana podczas wizyty duszpasterskiej jest dobrowolna. Nie są tutaj potrzebne moralizatorskie teksty i wierszyki antychrystycznych pseudo kaznodziei. W dekanacie lubańskim jest przyjęte że kapłan nie podejmuje żadnych kopert samodzielnie (np. tych położonych obok zestawu kolędowego - świeczników, krzyża i czarki na św. wodę). Ofiarę przekazuje wierny do ręki kapłana z zaznaczeniem że jest to ofiara. Od dłuższego już czasu ofiara ta jest ewidencjonowana dlatego część z kapłanów kopertę otwiera przy wiernych i spisuje ofiarowaną kwotę bo taki obowiązek jest na niego nałożony przez kurię. Część kapłanów, aby unikać niezręczności, umieszcza ją w odpowiednią, przeznaczoną dla danej rodziny, przegródkę organizera. Kwota ofiary nie stanowi własności kapłana tylko wspólnoty. Ewidencja jest prowadzona dla potrzeb rozrachunkowych, a sprawozdanie jest jawne i przekazane do publicznej wiadomości podczas ostatniej mszy roku kalendarzowego. Oczywiście notowany jest ofiarodawca aby potwierdzić stopień zaangażowania rodziny w utrzymanie materialne kościoła (przypominam że kościół katolicki to nie instytucja "kleru" a wspólnota wiernych) jako wspólnoty wiernych oraz jego infrastruktury.
W znakomitej większości przypadków jedyną ofiarą wypełniającą obowiązek łożenia na cele wspólnoty przekazywaną przez wiernego jest właśnie ofiara składana podczas kolędy. Posiadając pełną świadomość czym jest ten szczególny rodzaj ofiary z radością przekażę ją dla kapłana odwiedzającego mnie w tym roku z okazji kolędy tak samo ja w poprzednich i następnych latach.
PS. Od 2000 tysięcy lat Chrześcijaństwo mimo wściekłych ataków ma się dobrze. Gloria in excelsis deo i do przodu.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 02.01.2019, 15:34
Wasza Wielebność!
Publiusz Korneliusz Tacyt (55-120) historyk i konsul w azjatyckich prowincjach cesarstwa rzymskiego, obserwując rozwój chrześcijaństwa określił nową religię mianem „tragicznego w skutkach zabobonu”.
Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
- godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, zbrodniarzy, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców urojonych niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).

Jjjj
Jjjj 02.01.2019, 12:45
Sranie w banie kasa z kolędy idzie do rąk prywatnych księdza. Jak cię stać to utrzymuj dziadów, ja osobiście nie otwieram pasożytom drzwi, a na szczytny cel to ja mogę przekazać pieniądze na WOŚP i tyle w temacie
Rozbawiony
Rozbawiony 02.01.2019, 17:59
Jaki "miłosierny" i "tolerancyjny" wpis "oświeconego" antyklerykała.
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 31.12.2019, 18:55
Kopertę brać? - ależ mogą!! Co wcale nie oznacza że ta koperta nie może być pusta, że w niej wiatr jeno - jak od zawsze po kościelnych pustostanach - coraz częściej, w miarę jak wychodzić będą ich przestępstwa z kategorii "In nomine Patris, et pedofili, et spiritus itd..."! - hulać powinien teraz i zawsze, i na wieki wieków amen!
Czyta się ostatnimi dniami w Sieci że wielu szamanów odezwy do swoich Drogich Parafian smaruje (o sobie konsekwentnie zapominają wspomnieć jacy to oni są dla swoich patafian'ów Drodzy i coraz to drożsi!!) o bardziej pękate koperty: jak nic pasożytujący tu już 1052 lata na żywym ciele "ciemnego Narodu który wszystko kupuje" Kościół zbiera fundusze na poczet wielomilionowych kar za molestowanie molestrantów i wszystkiego, co ma dwie nogi a nie jest strusiem bo ten - nie bacząc na święte szatki, stuły, alby, koloratki - potrafi tak kopnąć aż flaki wypłyną!!
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 31.12.2019, 18:47
"Nikt nam nie będzie"

Od wieków Kościół pluł nam w Twarz
I dzieci katoliczył!
Z milionów zbrodni swych wśród nas
Do dziś się nie rozliczył !

Dziś "Ojciec" Rydzyk plwa nam w twarz
Wieloródkę dziewiczy!
Miliony świadectw zgarnął wam
Wypiął się - i nabzdyczył!

Nie będzie więcej forsy brał
Na Stoczni ratowanie
Chyba, że zechcesz - no to płać
Parafialny baranie!

Płać na Radyjo, płać na prąd
I na ten "Czarny Swąd"!
Płacą staruszki, płaci Młódź
Budżet – wciąż doi Głódź!

Nie będzie kler nam w pościel lazł
Dziurawił prezerwatyw!
Pogonić mizoginików -
- Naczelny imperatyw!

Jak długo jeszcze karmą mas
Będą ciemne dogmaty?
W czasach, gdy każdy Polak i
”Czytaty i pisaty”?

Czytać i pisać pewnie on
Jakimś tam swędem umie
Ale czy z tego chociaż krztę
Przyswaja i rozumie?

Nie będzie "Lolek" pluł nam w twarz
Narodu nam katolił!
"Zbawieniem Duszy" zwodząc nas
Kompletnie lud zniewolił!

Będą nam spijać jak te wszy
Budżety samorządów!
Nas straszą - a nie boją się
Ostatecznego Sądu!

Czy jest gdzieś siła, co go w tym
Kierunku może skłonić?
Aby aktywnie myśleć chciał
Jak puklerzem zasłonić?

Dożyjem kiedyś czasów, gdy
Rozum nie będzie hańbił
Nadęty, pyszny, głupi, zły
Wyrzyga, co nagrabił!??
 
Gdy tu powstał mocny zrąb
Naszej "APP-Racji"
Czarny, nadęty, głupi, zły
"Nie dożyłby kolacji"!!

Na zbitą ich pogonić twarz
- powodów nadto mamy!
Tak, aż ostatnią kieckę im
Przytrzasną Rzymu bramy!
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 31.12.2019, 18:16
Duszpasterska wizyta

Sadło na tłuszczu, tłuszcz na słoninie
zajeżdża mercem, podpity winem
poprzez opłotki, wiejskie kałuże
spasiona świnia; tucznik w purpurze.

Na piersi dynda krzyżyk ze złota,
czuć ma szacunek wiejska ciemnota
stroi swój kościół w piórka i róże,
bo dziś z inspekcją; tucznik w purpurze.

Z gawiedzi ściągnie kilka tysięcy,
warknie z ambony, że trzeba więcej.
Wpełznie przed ołtarz i Ojcu w górze
wyda rozkazy; tucznik w purpurze.

A na biesiadzie po mszy w kościele
tucznik w purpurze pomarzy śmielej
Wodze fantazji popuści dalej,
że jest tucznikiem w sukience białej.

Pasterskim gestem pobłogosławi
Jeszcze mecyje jakieś odprawi
Potem w bezcennej odsapnie furze
Leżąc wygodnie; tucznik w purpurze

Gdy na pałace kurialne wróci
w saunie wymoczy biskupie chuci
zlegnie na łoże - westchnie ku górze
pasterzem zwany: tucznik w purpurze.
Legaba i Ja
Nie przyjmuje księdza.
Nie przyjmuje księdza. 31.12.2019, 09:38
Nie przyjmuje, nie daje i nie mam problemu.
Zamiast klechowi daj Owsiakowi.
XxX
XxX 31.12.2019, 14:19
Brawo Ty!
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 30.12.2018, 12:27
Umiłowani Siostry i Bracia!
Kodeks prawa kanonicznego (kan. 1263) mówi: "Biskup diecezjalny po wysłuchaniu zdania Rady do spraw ekonomicznych oraz Rady kapłańskiej, ma prawo dla pokrycia potrzeb diecezjalnych nałożyć na publiczne osoby prawne podległe jego władzy umiarkowany podatek, proporcjonalny do ich dochodów".
(Co to znaczy umiarkowany - kto i jaką miarą miarkuje?)
Biskup legnicki wprowadził zatem nowe zasady ściągania eklezjalnego haraczu z podległych mu parafii, które wcześniej płaciły na rzecz kurii według różnych stawek. Reforma zakłada, że każda parafia ma wpłacać do kurialnej kasy podatek w wysokości 5,50 zł rocznie od każdego mieszkańca. Jak duże są to sumy? Na przykład na terenie parafii św. Trójcy w Lubaniu zameldowanych jest 6838 osób, zatem rocznie proboszcz musi wpłacić do kurii 37 609 zł.
Po reformie finansowej biskupa legnickiego ze względu na obciążenia, duże miejskie parafie faktycznie dostaną po kieszeni - orzekł jeden z proboszczów. Cieszy się, że pracuje na wsi, bo ma stabilną liczbę parafian. Nie odczuje zmian tak bardzo.
Księża zwracają jednak uwagę, że liczba zameldowanych osób i liczba praktykujących katolików znacznie od siebie odbiegają. Jeśli ta różnica jest bardzo duża, wielebny powinien z odpowiednimi dokumentami przyjechać i porozmawiać z biskupem.
W porównaniu do innych diecezji legnicka taksa nie należy do najmniejszych
Ale w tej stawce są już wszystkie nakładane na parafię opłaty, a także wszystkie ogólnokościelne zbiórki. Proboszczowie mogą więc spokojniej rozplanować parafialne wydatki.
Nowością są też w Legnicy zmiany organizacyjne. Dotąd istniało kilka kas - osobną miało seminarium, osobną dom księży emerytów, osobną kuria itd. Teraz jest jedna kasa w kurii, do której księża wpłacają wszystkie opłaty. Finansami zarządza jedna osoba, diecezjalny ekonom. Jedna kasa pozwala diecezji lepiej zarządzać pieniędzmi.
Antykler
Antykler 29.12.2018, 13:30
Cały rok księża mają głęboko swoich poddanych w D... Nie interesują się ludźmi potrzebującymi pomocy. Jak już się klecha pokaże to za darmo nie przyjdzie. Powystawiali cenniki za swoje usługi,, co łaska nie mniej niż 400 zł,,. A winne jest społeczeństwo, które samo nauczyło dawania pieniędzy i prezentów zarówno lekarzom jak i księżom.
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 30.12.2018, 16:22
Od "interesowania się ludźmi potrzebującymi pomocy" to jest Owsiak, Ochojska, dawno pewnie z braku kasy zdechły Polski Czerwony Krzyż i Półksiężyc!! Caritas jest od zgarniania kasy szerokim strumieniem płynącej z budżetu Porypaństwa Kanoniczno-Talmudycznego Bezprawia, z wyroków sądowych i innych nawiązek! Czy ktoś w ostatnim 30-leciu widział by w jakimkolwiek programie TV (w których non stop lecą numery kont - że polecę Elżbietą Dewotowicz-Podsutannowicz - "Caritasu Świętego!!) choć raz pokazano w pasku konto PCK???!!!! Niechby choć raz - a prezes TVP już następnego dnia poleciałby z hukiem na bruk przy Woronicza!!
lubanianka
lubanianka 29.12.2018, 12:36
Uważam, że powinni odwiedzać tylko tych, którzy zapraszają. Tylko po co my to w ogóle piszemy? Komuś zostaną przekazane nasze uwagi?
Super News
Super News 28.12.2018, 22:28
Sztuczny problem wymyślacie. Jak ktoś nie chce to niech nie daje,jego sprawa. Nikt go z tego powodu ekskomunikom nie obłoży.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 29.12.2018, 11:21
Problem niestety jest albowiem ogłupiony religijnie naród ma w genach z mlekiem matek wyssane, że trzeba dać - do niedawna nazywało się to ofiarą na Kościół ich Bogu miłą - o czym wiedzą szamani. Zatem jaką moc ma takie urojone błogosławieństwo z poświeceniem skoro starcza tylko na jeden rok? A jak się do tych poświeceń mają inne poświęcenia?
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 30.12.2018, 16:42
Czyżby błogosławieństwa kato-szamanów...wietrzały? Rozumiem że produkty spożywcze czy leki mają okres przydatności - ale żeby Woda o zgrozjo-rozumu korozjo w imię Ojca pędzącego notorycznie Spiritusa Sanctusa Święcona też?! Ps. widział kto by na flaszce (nie mylić z pewnym śmiesznej ksywy biskupkiem Flaszką-G. - ostatnio obrońcą słynnego gdańskiego pedofila.…) ze szpirtem podany był okres przydatności do wypicia?! W latach '80 na Antarktydzie, w opuszczonej z górą sto lat wcześniej Bazie Wielorybniczej marynarze plądrujący jej oklapłe ze starości pomieszczenia znaleźli kanister ze spiritusem którego zawartością oczywiście nie pogardzili i małe co nieco z niego wypili... A że po wypiciu wokół pijących nagle "zaczęło się ściemniać" - wezwano helikopter z rosyjskiej bazy i o ile pomnę - specjalne zastrzyki uratowały im życie, nie wiem czy wzrok bo ten ponad 100-letni spirytus aż taki sanctus jak ten katolicki nie był, ale był metylus... amen! Ponad 100 lat na mrozie przybywający nic ze swej początkowej nieprzydatności do spożycia nie stracił - podobno wszystkie alkohole tak mają, ale w tej stricte ocennej materii to już tylko ekspert-sam Flaszka mógłby postawić swego nomen omen ptaszka!
Wichlary
Wichlary 28.12.2018, 21:37
W Kościelniku dano opisane koperty, tylko należy napisać dane darczyńczy. Dasz za mało to krzywo spojrzy i w przyszłości da sakrament, ale pokuty. Amen.
lolo
lolo 28.12.2018, 20:41
a jak ksieża w LESNEJ???? ktos wie?
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 28.12.2018, 20:29
Umiłowani Siostry i Bracia!
Zobaczcie, jak nas doją! Cuda kanonizacji JaPa-2
1. Cudowne pomnożenie diecezji, do roku 1972 było 17 diecezji. Za pontyfikatu Wielkiego Herosa Cnót Wszelakich zwanego JaPa2 ponad dwukrotnie rozmnożyły się aż do 44. A dlaczego? Bo chodziło oczywiście o grunty od państwa.
2. Cudownie rozmnożyły się kościelne metropolie do 15 szt
3. Cudowne rozmnożenie liczby biskupów do 131 szt (Pieronek zmarł)
4. Cudowne rozmnożenie własności ziemi. Przydzielono: dla diecezji 50 ha, dla seminarium 50 ha, dla parafii 15 ha no i „odzyskanie” podobno zabranych gruntów.
5. Cudowne rozmnożenie terytorium Watykanu na terenie Polski. W Polsce obszar kościelny przekracza już 22 krotnie wielkość Watykanu.
6. Cuda na patyku w nauczaniu religii. Za państwowe pieniądze utrzymujemy z podatków 31 tys. etatów nauczycieli religii co daje koszty około 1,08 mld złotych rocznie.
7. Za błogosławionym wstawiennictwem JaPa2 mamy ponad 150 oficerów kapelanów Wojska Polskiego z generałami włącznie, suto opłacanych (pensja 5 – 7 tys.) z naszych podatków oraz 96 parafii garnizonowych. W niektórych miejscowościach wojska już nie ma, ale parafia i kapelani zostali. Pensje oficerskie nadal im przysługują. Kosztuje nas ta zabawa w katolików żołnierzyków około 25,5 mln zł rocznie. Dodać do tego ponad 200 kapelanów więziennych "obsługujących" 156 jednostek penitencjarnych. Etaty kapelanów w każdym szpitalu opłacanych z NFZ na poziomie płacowym lekarza..
8. Cudowne dojecnie Polski na bazie wymuszonego konkordatu, o Caritasie nie wspomnę.
A uprzedzając wpisy typu „jak nie chodzisz do kościoła i nie dajesz na tacę to nie mędrkuj” informuję, że na statystycznego Polaka, wierzącego i niewierzącego, dorosłego i dziecko, wypada po 1767 zł rocznie, w gotówce i naturze dla funkcjonariuszy-okupantów państwa Watykańskiego w Polsce.
Budżet państwa nie stać na bezpłatne leczenie przewlekle chorych obywateli polskich, leki dla ciężko chorych dzieci, ale jest stać na opłacanie armii czarnych szamanów, nierobów, pasożytów podległych mafii watykańskiej..
haaaa....
haaaa.... 28.12.2018, 21:50
spodziewaj się koperty z prokuratury.... tak w nawiasie... szykuj 500 000 zł ...
duszpasterx
duszpasterx 28.12.2018, 21:40
jestreś zerem!
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 28.12.2018, 20:24
Na pytanie znajomego "ile dajesz księdzu chodzącemu po kolędzie" odpowiedziałem: 30 sekund, potem spuszczam psy...
Gość
Gość 31.12.2019, 18:00
10/10
Arkadyjusz I
Arkadyjusz I 28.12.2018, 19:57
Do wszystkich lubańskich parafii
Drogi Księże Proboszczu!
W podziękowaniu za obecna sytuację w raju na która intensywnie jest wspierana przez Kościół nie licz na kopertowe ofiary.
Kiedy będziesz nas odwiedzać w naszych domach Gorszy Sort przechodzi na walutę Watykanu - czyli Bóg zapłać!
Parafianin
Parafianin 28.12.2018, 19:39
W parafii Kościelnik koperty trafiły już przed kolędą do domów. Na kopercie miejsce na dane rodziny. Po co księdzu te dane? Ktoś da za mało mamony to Czesio zapamięta. Czy nie odbije się to przy okazji chrztu czy innych ?
Ministrant
Ministrant 28.12.2018, 20:18
Musi wiedzieć albowiem wpisuje każdą kwotę do księgowej buchalterii a następnie pobieży do Urzędu Skarbowego opłacić podatek.
j
j 28.12.2018, 18:38
uważam ,że nie powinni , a w ogóle po co łażą
235
235 28.12.2018, 17:48
Tylko w Polsce czarna stonka chodzi po domach.już dawno powinno się z tym skończyć. Zerwać konkordat, opodatkować kościoł, wprowadzić kasy fiskalne, niech pasożyty na siebie zaczną sami zarabiać, to może zaczną szanować drugiego człowieka Amen!!
przywrocicswieckiepanstwo
przywrocicswieckiepanstwo 28.12.2018, 16:01
Ksieza nie powinni przyjmowac kopert z pieniedzmi podczas wizyt w trakcie kolędy!
Wq
Wq 28.12.2018, 17:44
Tylko że oni po to przychodzą
Gość
Gość 28.12.2018, 17:34
Jak dają to przyjmują . Przymusu nie ma . Kto nie chce to nie daje .
Jedno małe spostrzeżenie . Koperta jest wsuwana w odpowiednią przegródkę w notatniku . Pamiętam jak zmarł mój Tato . Pogrzeb kościelny . Poszliśmy z bratem do księdza a ten otworzył zeszyt i krótko wypunktował ile i kiedy dawał . Stawka poszła w górę plus taxi za dojazd
gonic stonke
gonic stonke 30.12.2018, 08:40
coraz cześciej odprawiane sa pogrzeby swieckie. Koszt podobny tylko nikt nie traktuje rodziny zmarlego z gory. Jest zrozumienie i bardzo dobrze, szczerze wykonana usluga. Jest normalne pozegnanie a nie bzdety o aniołkach diabełkach i raju.
Nic na siłę
Nic na siłę 30.12.2018, 15:47
Oj zdziwisz się po śmierci,oj zdziwisz. Rodzina powinna uszanować decyzję zmarłego w kwestii świeckości lub sakralności pogrzebu. Przecież najbliżsi dobrze wiedzą jaki charakter pogrzebu zmarły by sobie życzył.
s.Ucja
s.Ucja 31.12.2019, 10:49
Tylko, że kiedy niewiernemu umierającemu, który coś bredzi podświadomie zamiast psychiatry sprowadzą księdza...? Wystarczy wtedy odpowiednia kwota i jest uznany jako pojednany z ich Bogiem.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 01.01.2019, 11:40
Na lubańskich cmentarzach takich setki - leżą pod krzyżem z którym niemalże od urodzenia nie wiele mieli wspólnego. Ale szamaneria nad tym nie ubolewa - tak bardzo umiłowali mamonę, że im wszelkie kanony wiary przesłania. Taki ten ich bóg i taka ta ich religia. Religia to nic innego jak kolonizacja ludzkich umysłów i pożywka dla prostego ludu – czyli propagowanie wstecznictwa zwanego ciemnogrodziem.
Ksiądz to żadne powołanie, to ucieczka od normalnego życia nienormalnego słabego człowieka, a najczęściej seksualnego dewianta lub cwaniaka spodziewającego się łatwego życia na cudzy koszt. Trzeba być naiwnym żeby wierzyć temu panu w czarnej sukience, który usakralnionym bełkotem otumania swoje owieczki a właściwie baranki które potulnie utrzymują pasożyta żeby posłuchać Baśni z 1000 i jednej nocy. Każdy normalny człowiek w życiu nie da się nabrać na ten bełkot. Kościół to najbogatsza instytucja na świecie która sprzedaje towar którego nikt nie widział.
Rozbawiony
Rozbawiony 01.01.2019, 16:38
Idę o zakład że Pan Herakliusz też spocznie pod krzyżem. Niedawno zmarły reżyser Kutz choć miał pogrzeb świecki ale na grobie krzyż postawiono.
Nic na siłę
Nic na siłę 31.12.2019, 22:31
Dobrze prawisz że jest jedynie "uznany",ale czy jest faktycznie pojednany?.

Pozostałe