Coraz mniej handlowych niedziel. Ankieta

  • 27.12.2018, 22:30 (aktualizacja 28.12.2018, 13:53)
  • red. / lwowecki.info
Coraz mniej handlowych niedziel. Ankieta pixabay.com
Podziel się:
Oceń:
W roku 2018 mieliśmy 23 niedziele wolne od handlu. W 2019 roku będzie ich już 37.

W bieżącym roku za wyjątkiem okresu przed Bożym Narodzeniem obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handel będzie dozwolony jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca oraz w jedną niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc i dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Tak, więc 6 stycznia w większości sklepów zakupów nie zrobimy.

Całkowity zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać w roku 2020. Będzie jednak kilka wyjątków: dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz cztery razy w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ustawodawca przewidział także wyjątki od reguły, pomimo zakazu otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami lub wyrobami tytoniowymi.

Ta furtka miała na celu umożliwić funkcjonowanie małym osiedlowym, czy wiejskim sklepikom. Z możliwości obejścia zakazu coraz chętniej korzystają jednak sieciówki. Po wejściu w życie przepisów niektóre z marketów stały się dworcami inne placówkami pocztowymi, słychać także, iż niektóre planują „przekształcić się” w stacje paliw, których to zakaz handlu również nie obowiązuje.

Takie obchodzenie przepisów nie podoba się posłom, którzy w grudniu br. mieli się zająć nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zmierzającą do uszczelnienia obowiązujących przepisów. Posłowie chcą m.in., aby w niedziele mogły pracować tylko placówki Poczty Polskiej, a nie sklepy, które umożliwiają odbiór czy nadanie przesyłek. Niestety, projekt nowelizacji został zdjęty z porządku obrad i trafił do poprawy.

Czy Waszym zdaniem zakaz handlu to dobry pomysł?

red. / lwowecki.info

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nic dobrego...
Nic dobrego... 30.12.2018, 12:07
Odpowiem tak:
Jeżeli studiując np we Wrocławiu na studiach dziennych, ktoś sobie dorabia w sklepie w weekendy i teraz będzie mógł pracować tylko w jedną niedzielę miesiąca to raczej z tego powodu zadowolony nie będzie.
A jak pójdzie do kościoła w niedzielę, to ksiądz raczej nie odda mu tacy żeby stancje sobie opłacił...
Większość ludzi jest przeciw zakazu handlu w niedziele, ale nasza władza nic z tego sobie nie robi i ma w *** naród.
Cień
Cień 01.01.2019, 18:07
Weź przestań studiować i zacznij pracować
głos
głos 29.12.2018, 13:16
Zagłosowałam, ale czy dane z ankiety zostaną gdzies przekazane, czy to typowa sztuka dla sztuki?

Pozostałe