Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu?

  • 27.12.2018, 17:28 (aktualizacja 07.01.2019, 20:48)
  • red. /zgorzelec.naszemiasto.pl
Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu? pixabay.com
Podziel się:
Oceń:
Nowy rok coraz bliżej. Masz postanowienia? Podpowiadamy jak w nich wytrwać.

Powód na polepszenie swojego życia zawsze się znajdzie, ale nowy rok to już zwyczaj nakładania na siebie albo ograniczeń, albo nowych aktywności. Czasami rzucanie palenia, czasami ograniczenie słodyczy, postanowienie regularnych ćwiczeń lub zmiana rytmu dnia. Czy noworoczne postanowienia to tylko słomiany zapał? Czy potrafimy trzymać się narzuconym sobie zmianom?

- Postanowienia noworoczne są szczególną formą treningu osobistego. Wyniki zależą tylko od nas. W zgiełku starego roku dochodzimy do wniosku, że następny będzie wyglądał o wiele barwniej. W rzeczywistości tylko niewielka część ludzi z postanowieniami, przy nich pozostaje. Chcemy za dużo naraz, za bardzo radykalnie, nie dajemy sobie szansy na wypracowanie pewnych zmian. Ważne, aby postanowienie było realne, rozsądne, a człowiek pozostał konsekwentny i uparty - informuje Marcin Zagajewski, psychoterapeuta. - Ważne, aby postanowienie było dla nas czymś przyjemnym np. kurs nauki tańca albo warsztaty wokalne. Dzięki twórczym postanowieniom możemy się rozwijać i samodoskonalić, a właśnie o to chodzi w zmianach. Rzucanie palenia? Tak, ale bez dat i z większym zaangażowaniem w zdrowie np. przed rzuceniem palenia pójdę do lekarza, zrobię wszystkie badania, poproszę o pomoc specjalistę, itp. - dodaje psychoterapeuta.

Konsekwencja w działaniu to klucz do osiągnięcia celów, nie tylko tych noworocznych. Warto zaplanować zmianę, a nie kategorycznie i na siłę próbować ją wprowadzić w życie. Jeśli chcemy chodzić regularnie na spacery, to może pies nam w tym pomoże. Jeżeli chcemy schudnąć, to nie od razu 10 kilogramów, ale 0,5 - 1,5 kg miesięcznie. Bądźcie przede wszystkim konsekwentni w swoich postanowieniach i nie zniechęcajcie się drobnymi potknięciami. Czasem by dojść do celu trzeba najpierw zrobić krok w tym. Zmiana, którą chcemy wprowadzić w swoim życiu, powinna być maratonem, a nie sprintem.

red. /zgorzelec.naszemiasto.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fiona
fiona 31.12.2019, 15:28
Ja chcę zadbać o swoją kondycję, dlatego już układam sobie plan ruchu, testuję nowy smartband sportowy firgo fw11 i szykuję się na nowy rok. Mam dużo chęci!

Pozostałe