Prezenty - podekscytowanie i... rozczarowanie

  • 25.12.2018, 17:12 (aktualizacja 27.12.2018, 08:38)
  • infowire.pl
Prezenty - podekscytowanie i... rozczarowanie pixabay.com
Podziel się:
Oceń:
Za nami szał poszukiwań upominków dla najbliższych. Mimo starań nie zawsze są trafione.

Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów. Dla wielu z nas obie czynności są trudne i obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy podarunek może przynieść spore zmiany w relacjach międzyludzkich. Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń "Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków” upominki mogą popsuć świąteczną atmosferę.

Według 39% respondentów to właśnie "wpadka prezentowa”, czyli podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu, jest największą gafą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Na drugim miejscu 31% Polaków wymienia kłótnie przy wigilijnym stole, następnie nadmiar alkoholu - 21% i niestosowny strój na święta - 9%.

W tym roku według deklaracji respondentów badania aż 84% planowało podarować bliskim świąteczne prezenty. Dla 47% jest to miły gest okazania uczuć, a dla 37% część tradycji. Zmieniają się jednak preferencje dotyczące prezentów, zarówno wśród obdarowujących, jak i obdarowanych. Większość zapytanych uważa, że z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków. Dlaczego się tak dzieje? Według 26% zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami, nie skazując się na gust ofiarodawcy. Dla 19% tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17% chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia - na przykład lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.

Jak pokazują wyniki tegorocznego badania 48% spośród 1683 zapytanych deklarowało, że lubi niespodzianki, więc prezenty w formie przeżyć wpisują się w ich oczekiwania. Z kolei 29% woli prezenty materialne, a 23% zdecydowanie upominki w formie voucherów, które można samodzielnie zrealizować.

Wspólny posiłek przy wigilijnym stole, ubieranie choinki i obdarowywanie się upominkami to dla Polaków obecnie najważniejsze świąteczne zwyczaje. Z jednej strony narzekamy na komercjalizację świąt, jak potwierdza w badaniu co trzeci z nas, a z drugiej największy budżet świąteczny przeznaczamy na prezenty.

A jak u Was z prezentami? Były trafione? Pochwalcie się w komentarzach!


* Badanie "Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów.

infowire.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe