Powiatowa świąteczna gala

  • 21.12.2018, 17:32 (aktualizacja 21.12.2018, 17:39)
  • TV Łużyce
 Powiatowa świąteczna gala TV Łużyce
Podziel się:
Oceń:
Świąteczna Gala powiatu lubańskiego odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu. O świąteczną, wyjątkową atmosferę zadbali zdolni uczniowie szkoły pod okiem nauczycieli.

loadingŁaduję odtwarzacz...

TV Łużyce

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gmina+
Gmina+ 28.12.2018, 13:18
A gdzie Jan "Boży" S. Nikt nie zaprosił tak świętego człowieka na tak dostojne wydarzenie? :(
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 26.12.2018, 14:02
Umiłowani Siostry i Bracia!
Gala musi być. Przynajmniej raz w roku. Gawiedź się cieszy a władza czuje się zaspokojona.
Tymczasem cele poszczególnych warstw społecznych są absolutnie nie do pogodzenia. Celem górnej jest utrzymanie swojej pozycji. Celem średniej jest zamiana miejsc z górną. Celem dolnej, jeśli akurat go ma – gdyż na ogół jej przedstawiciele są zbyt ogłupieni religią i ciężką pracą fizyczną, aby myśleć o czymkolwiek poza żmudną codziennością - jest znieść przywileje i stworzyć społeczeństwo, w którym wszyscy będą sobie równi. No tak – ale im akurat wpojono że wszelka władza pochodzi od ich Boga. Na przestrzeni dziejów wciąż toczą się boje, w ogólnych zarysach przebiegające identycznie. Przez długie okresy warstwa górna pewnie dzierży władzę, lecz prędzej czy później następuje moment, kiedy traci wiarę we własne siły albo w swoje umiejętności sprawnego rządzenia; czasami dzieje się to równocześnie. Wówczas obala ją warstwa średnia, która kaptuje do pomocy dolną, wmawiając jej, iż walczy o wolność i sprawiedliwość, bo taka wola ich Boga. Zaledwie osiąga cel, spycha warstwę dolną na jej dawną, podrzędną pozycję, a sama przeistacza się w górną. Po pewnym czasie z jednej lub obu tych warstw wykluwa się nowa grupa średnia i bój zaczyna się od początku. Z trzech warstw tylko dolnej nigdy nie udaje się choćby na krótko zrealizować upragnionych celów.
Twierdzenie, iż w ciągu wieków nie dokonał się żaden postęp materialny, byłoby przesadą. Nawet w obecnych czasach, mimo panującego zacofania, warunki bytowe przeciętnego obywatela są lepsze niż przed kilkuset laty. Lecz ani dostatek, ani wzrost kultury obyczajów, ani reformy i rewolucje nie przybliżyły choćby o milimetr realizacji ideału powszechnej równości. Z punktu widzenia warstwy dolnej żadna odmiana historyczna nie zmieniła niczego oprócz nazwy panów.
Pod koniec dziewiętnastego wieku wielu badaczy dostrzegło ten powtarzający się schemat.
Powstały wówczas szkoły myślicieli, którzy pojmowali historię jako proces cykliczny i usiłowali wykazać, iż nierówność należy do niepodważalnych praw – boskiej zresztą - natury. Pogląd ten, oczywiście, zawsze miał swoich zwolenników, lecz po raz pierwszy sformułowano go tak dosadnie. Wcześniej doktryna uzasadniająca konieczność istnienia hierarchicznej struktury społeczeństwa była domeną warstwy górnej. Głosili ją królowie i arystokracja, a także księża, prawnicy i podobne pasożyty grup rządzących; zwykle dla osłody obiecywano rekompensatę w fikcyjnym świecie pozagrobowym. Warstwa średnia, dopóki walczyła o władzę, zawsze chętnie szermowała takimi hasłami jak wolność, sprawiedliwość, braterstwo. Nastał jednak czas, kiedy ideę braterstwa zaczęli atakować ci, którzy jeszcze nie skupiali w swych rękach władzy, lecz dopiero mieli ochotę po nią sięgnąć. Dotychczas warstwa średnia dokonywała rewolucji pod sztandarem równości, po czym obaliwszy dawną tyranię natychmiast ustanawiała własną.
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 26.12.2018, 17:01
"...Z trzech warstw tylko dolnej nigdy nie udaje się choćby na krótko zrealizować upragnionych celów". - nie zgadzam się: w Rosji się to udało, kiedy warstwy dolne rewolucyjnym trzęsieniem ziemi wyrwane ze spągu wyniesione zostały na wyżyny, wyrżnęły "wszelką władzę od boga" posadowioną i pobłogosławioną i same, jakże często niepiśmienne i prostackie, rozsiadły się w jej fotelach i nuże kręcić sterem aż rafy huczały... Wyrżnęły też kler - główny czynnik ogłupiania Narodu który - odsiedziawszy w "kozie" 70 lat - choć znacznie przetrzebiony wrócił na salony, pełnymi garściami czerpie złoto z państwowego skarbca i robi co robił przez wieki: ogłupia jak ogłupiał... Historia (która "kołem się toczy" o czym zdają się oni nie pamiętać!) zatoczyła krąg i - przy wydatnej pomocy świeckich świadczonej odrodzonemu aparatowi religijnej przemocy - pracowicie wspólnie strugają, zbijają i spawają scenografię oraz piszą didaskalia kolejnej "powtórki z rozrywki"... O nich powinieneś pamiętać, a o onych w swoim referacie nie zapominać... Nasi Episkookupanci w czynieniu błędów historycznych identyczni - kundlą się z każą władzą od komunistów po II wojnie po klerokratów z PiS-u tuż przed IIIWŚ zrzędzeniem Losu trzymających stery Polin... Kościół z PiS-em, PiS z Kościołem – my Wam głosy z ambony Wy nam kasę pod stołem…
Opcje
Z Mletu
Z Mletu 26.12.2018, 15:39
Ciekawy tekst rozwiaj się i jeszcz trochę poczytaj
Jan
Jan 22.12.2018, 16:33
Edek z krainy kredek
Leśna
Leśna 22.12.2018, 08:25
Radny Edek, jako mieszkaniec Leśnej jestem z ciebie dumna za reprezentowanie naszej miejscowości w tak pięknej uroczystości.;) Czy stać Ciebie na więcej w tej kadencji ? Zaczekamy, zobaczymy... ;)

Pozostałe