Nie rozbudują nartostrady

  • 21.12.2018, 08:19 (aktualizacja 21.12.2018, 10:33)
  • red. /prw.pl
Nie rozbudują nartostrady skisun.pl
Podziel się:
Oceń:
Regionalna Rada Ochrony Przyrody we Wrocławiu negatywnie zaopiniowała pomysł rozbudowy nartostrady na Stogu Izerskim w Świeradowie-Zdroju.

Gmina Mirsk, która składała wniosek o zgodę na rozbudowę tras, argumentowała to koniecznością poprawy bezpieczeństwa na stoku. Tłoczno jest na nim nie tylko w szczycie sezonu. Z tras korzystają zarówno bardziej oraz mniej doświadczeni miłośnicy jazdy na nartach oraz deskach snowboardowych. Jak powiedział Radiu Wrocław burmistrz Andrzej Jasiński, samorządowcy zrezygnowali już z pomysłu budowy całkiem nowej, drugiej nartostrady. Chcą jedynie poszerzenia i rozbudowy istniejącej.

Regionalna Rada Ochrony Przyrody we Wrocławiu zastanawia się jednak czy nie ma innego sposobu, mniej uciążliwego dla przyrody, na rozwiązanie problemu. - Być może warto powrócić do założeń strategicznych i zastanowić się czy faktycznie tak dużo ludzi trzeba wpuszczać na trasę - powiedział Krzysztof Okrasiński, członek rady.

Na Stogu Izerskim znajduje się wyciąg gondolowy, który obsługuje nartostradę. Narciarze od dawna postulują jej rozbudowę. Przyrodnicy natomiast stoją na stanowisku, że rozbudowa ośrodka narciarskiego byłaby zagrożeniem dla krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt, w tym cietrzewi.

Przyrodnicy dodają, że istniejące już urządzenia i nartostrady i tak mocno ingerują w jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju, w którym Polska zobowiązała się wobec Unii Europejskiej czynnie chronić przyrodę, nie tylko w programach Natura 2000, ale również jako rekompensatę przyrodniczą za zgody na wybudowanie autostrady A4 na obszarach ważnych z perspektywy ochrony środowiska.

Tymczasem u naszych południowych sąsiadów...

red. /prw.pl

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andydo
Andydo 23.12.2018, 22:36
Tak, widziałem cietrzewia na obrazku wiszącym na górnej stacji wyciągu. A eko-teoretyków i ekoterrorystów zapraszam do Rokitnicy w Czechach.Wyciągiem wjeżdża się na teren Karkonoskiego Parku i wytyczonymi trasami zjeżdża się na dół. A za pieniądze narciarzy utrzymuje się Park Narodowy. I tak to działa od Osaki (Japonia) do Aspen (USA)
pit
pit 22.12.2018, 21:23
Polska to jednak dziwny kraj ,siedzący ekolodzy we Wrocławiu którzy raz w życiu byli w Świeradowie decydują o rozwoju całego regionu i miasta. . {,bez gondoli nie ma turystyki i pieniążków} ,gondola obecnie przynosi straty gdyż trasy narciarskie są mało atrakcyjne .Ktoś napisze że można na narty do Czech ,ale
z pieniążków zostawionych za granicą nie będzie podatku ,a co za tym idzie pieniążków na 500+ lub nawet dopłaty do emerytur .Więc drodzy komentujący jeżeli nawet nie jeżdzicie na nartach to korzystacie również z rozwoju gondoli i narciarstwa w Polsce .Lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczyć nowy teren na zalesienie w ramach rekompensaty za wycinkę drzew pod nową trasę a kosztami obciążyć inwestora.
czytelnik
czytelnik 22.12.2018, 19:26
Nie mają w tym interesu, nie pozwolą nic zrobić
Pseudoekolodzy
Pseudoekolodzy 22.12.2018, 03:21
Wielka szkoda. No cóż. Należy poczekać na silniejszy wiatr i troszkę mgły i położyć kilka drzewek. To jest chory kraj. Lepiej dac zarobić sąsiadowi niż zachować pieniądze we wladnej kasie. A ci pseudoekolodzy niech sie wezmą za prawdziwą pracę!
bb
bb 22.12.2018, 02:55
Ekogłupki lub/i ekohohsztaplerzy. Ekowyciągacze pieniędzy od uczciwych ludzi
??
?? 22.12.2018, 19:41
Nartogłupki !!!. Wszystko zniszczą aby sobie pojeździć na nartach.
popper
popper 21.12.2018, 16:44
Widział tam, kto faktycznie cietrzewia?
Yggy
Yggy 21.12.2018, 18:06
A co już nie na rączkę, że następnego gó....a do zarabiania kasy nie będzie???.I dobrze .Całe Sudety pokryjcie hotelami i nartostradami!!!
Racjonalista
Racjonalista 21.12.2018, 11:51
Gdzie była Regionalna Rada Ochrony Przyrody jak wycinano drzewa w puszczy? To jest chore!!! Mała rozbudowa ekolodzy krzyczą nie, a gdzie są ekolodzy jak smog zabija 40 000 Polaków rocznie. Ludzie opamiętajcie się. Mamy zabijać się na zagęszczonym stoku albo jeździć do Czech???
Małamysz
Małamysz 21.12.2018, 18:10
To sobie na podwórku górkę zrób i zobaczysz jak to zaj....ie.Stac cię na taki sport to i do Czech parę metrów się przejdziesz??
Radosław
Radosław 21.12.2018, 11:13
I bardzo *** dobrze... W du..ach się już poprzewracało tym pseudo narciarzom. Minuta zjazdu i 15 min na instagramie żeby pokazać jakim luksusem człowiek opływa.

Pozostałe