×

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

  • 5.12.2018, 09:21 (aktualizacja 05.12.2018 10:13)
  • red. /kalbi.p
Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza shutterstock.com
Podziel się:
Oceń:
Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją, by uświadomić społeczeństwu wysiłek jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF.

W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90. kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

red. /kalbi.p

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 7.12.2018, 22:18
Pędzi pociąg historii
błyska stulecie metafor
Nowej Zmianie nie trzeba glorii
potrzebny jest jej...semafor.
Potrzebny nie Maszynista,
którym chce być On:
PiS_Prezes, wódz, anty-komunista –
JAROZBAW – słowo jak dzwon!
Ale porządny Humanista!!
Jarozbaw - paszoł won!!!

Władysław Broniewski, Pan Herakliusz i ja
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 7.12.2018, 11:23
Pędzi pociąg historii
błyska stulecie – semafor
Nowej Zmianie nie trzeba glorii
nie trzeba szumnych metafor.
Potrzebny jest Maszynista,
którym jest On:
PiS_Prezes, wódz, anty-komunista –
JAROSŁAW – słowo jak dzwon!

Władysław Broniewski i Ja

Pozostałe