Powietrze do wymiany

  • 30.11.2018, 18:42 (aktualizacja 30.11.2018 19:25)
  • red.
Powietrze do wymiany
Wielokrotnie informowaliśmy o fatalnej jakości powietrza w Lubaniu, jednak wczorajsze przekroczenia stężeń pyłów PM10 były niemal rekordowe. Wszystko to wiemy dzięki stacji pomiarowej powietrza WIOŚ, która pracować miała tylko do końca roku. Stacja zostaje, ale...

W styczniu tego roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w porozumieniu z lubańskim magistratem uruchomił stację pomiaru powietrza przy ul. Łącznej w Lubaniu. Mieliśmy nadzieję, że potwierdzą się nasze marzenia o zielonych płucach regionu, jednak nic bardziej mylnego. Przez większość roku jakość naszego powietrza nie nastrajała optymizmem, czego najlepszym przykładem jest wczorajszy dzień.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Wczorajsze stężenia były bardzo wysokie, zostały przekroczone progi informowania społeczeństwa, takie też komunikaty zamieściliśmy, poinformowaliśmy również władze miasta. - mówi Barbara Kwiatkowska - Szygulska, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ we Wrocławiu.

Za niespełna miesiąc stacja monitująca jakość powietrza w Lubaniu miała zakończyć swoją działalność, jednak jak się dowiadujemy, będzie nadal prowadziła badania, choć zmieni lokalizację. Czym podyktowana jest ta decyzja i czy mają na nią wpływ dotychczasowe wyniki badań powietrza?

W tym miejscu, gdzie obecnie stoi stacja, notujemy obecnie wysokie stężenia. Co do samej lokalizacji są również zastrzeżenia. Chcemy pokazać, zbadać różne miejsca w Lubaniu, zobaczymy co pokażą pomiary. Przez najbliższy rok stacja będzie pracowała na Osiedlu Piastów, przy ul. Mieszka II. - dodaje Barbara Kwiatkowska - Szygulska.

Nowa lokalizacja pewnie wzbudzi zastrzeżenia, tak jak i poprzednia. Przez niemal rok pomiary prowadzone na ul. Łącznej potwierdzają raczej czarne scenariusze. Czy w innych częściach miasta jest równie źle? Być może nowe położenie stacji nieco zmieni obraz naszego powietrza.

 

Dzięki odczytom stacji pomiarowej wyraźnie widzimy czym oddychają mieszkańcy centrum Lubania. W ciągu roku ukuto opinię, że żyjemy w najbardziej zanieczyszczonym miejscu na mapie Dolnego Śląska.

Od lat najbardziej zanieczyszczonym miastem jest Nowa Ruda i to jest taki czarny punkt na mapie naszego województwa. W Lubaniu przez ten rok rejestrujemy okresowe wysokie stężenia, szczególnie w okresie grzewczym. Teraz, w ostatnich dniach to nam się potwierdza. Ewidentnie są to przekroczenia spowodowane źródłami opalania z gospodarki komunalnej. Powinniśmy zastanowić się nad tym jakiej jakości paliwami palimy, ponieważ to one powodują wysokie stężenia pyłów PM10. - wyjaśnia Barbara Kwiatkowska - Szygulska.

 

Link do odczytów stacji pomiarowej WIOŚ przy ul. Łącznej w Lubaniu.

 

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hera
Hera 6.12.2018, 20:14
Smogu to my sie jeszcze dlugo nie pozbedziemy ,dlatego ze Straz Miejska w tym temacie spi i maja gdzies czym ludzie ogrzewaja swoje zagrzybiale chaty . Czlowiek myslacy ,nigdy nie wwali do pieca opon , gumy i wysluzonych buciorow .
Gość
Gość 6.12.2018, 20:04
Wyspowa to dopiero kopci. Oddychać nie ma czym.Tylko smród spalenizny wdziera się do mieszkań przy ul.Lwóweckiej i Robotniczej.
Lubawa
Lubawa 3.12.2018, 19:26
Czarnego dymu wylatujacego z komina nie da sie ukryc ,to od czego jest Straz Miejska ? Moze zaczna uczciwie zarabiac na swoja pensje . Luban tonie w psich odchodach , a moze tak pare wysokich mandatow wystawic panowie Straznicy ,to szybko rozniesie sie wsrod wielbicieli psich ogonow .Pora zaczac dzialac a nie udawac ze sie pracuje .
j_tsj_ts
j_tsj_ts 2.12.2018, 05:22
W roku 2018 najbardziej zapylonym - PM10 miastem w naszym województwie jest Lubań, a nie Nowa Ruda, co można sprawdzić na stronie WIOŚ !?
Ania
Ania 1.12.2018, 20:27
Za komuny to dopiero musiało cuchnąć jak wszyscy palili węglem. To że ludzie powoli montują gazówki czy do PEC się włączają to zasługa biedy. Co z tego, ze ktoś na gaz przejdzie jak potem nie będzie na rachunki miesięczne i co do gara włożyć.
JA
JA 1.12.2018, 11:25
W urzędzie pani powiedziała gdy zapytałam o dopłaty do zmiany pieca na ekologiczne bo w Leśnej są dofinansowania pani oznajmiła, że Lubań nie ma smogu ,myślę że smog w Lubaniu występuje według potrzeb jak jest naprawdę?
Jts
Jts 3.12.2018, 19:13
Pani "urzędniczka" nie potrafi odczytać danych ze strony WIOŚ albo wykonuje polecenie służbowe...?!
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 1.12.2018, 11:09
A co na to nieustająca w swej niemocy Rada Miasta z Burmistrzem - na kolejną kadencję - na czele?
Jojo
Jojo 1.12.2018, 08:17
To ja zapraszam w okolice ul. Głównej w biały dzień.
grześ
grześ 1.12.2018, 06:40
w naszym województwie od 1 lipca 2018 , obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym (w tym czeskim) , oraz pochodnymi takimi jak brykiety z węgla brunatnego,ludzie wiedząc o tym napchali sobie komórki i piwnice i palą jak się tylko ściemni
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 1.12.2018, 11:24
Natomiast: 100 tys. ton CO2 dziennie. Elektrownia Bełchatów to największy zabójca klimatu w Europie
Elektrownia Bełchatów to największy truciciel Europy. Tymczasem PGE, właściciel elektrowni, został... rządowym partnerem przy szczycie klimatycznym COP24.
O sakralna obłudo! O pis-owska hipokryzjo!
+++++++++++
Kilka faktów o elektrowni Bełchatów, które podają eksperci ClientEarth:
- spala jedną tonę węgla na sekundę;
- emituje więcej CO2 rocznie, niż są w stanie pochłonąć polskie lasy;
- jej emisje równają się temu, co co emituje do atmosfery 12 proc. wszystkich wulkanów na całym świecie;
- rocznie emituje tyle samo CO2, co 6,5 miliona samochodów;
emituje ilość CO2 równą wyprodukowaniu mięsa z 3 milionów krów.
==========
O sakralna obłudo! O pis-owska hipokryzjo!
asdf
asdf 1.12.2018, 23:20
yy a co ma CO2 do smogu?
CeH
CeH 1.12.2018, 22:37
Dokładnie, jednocześnie jako ostatni kraj Europy środkowej nie mamy żadnej Elektrowni atomowej a najwiecej śmieci radioaktywnych z całej EU .... Polskie Mleko!!
Lubanianin
Lubanianin 1.12.2018, 06:11
Dokładnie PM10, rozbudowa miejskiej sieci grzewczej to podstawa ! Jestem mieszkańcem Kamiennej Góry i chętnie przyłączyłbym się do tej sieci, niestety lubańskiemu PEC-owi się NIE OPŁACA rozbudowa w tej części miasta. Niestety smog wygrywa z pieniądzem...
Lulia734
Lulia734 30.11.2018, 22:15
To mamy wielki problem w Lubaniu? Smutna prawda jest taka, że wiele osób nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa. Nie myślą perspektywistycznie. Liczy się tylko "ja". Myślą, że ich żadne choroby z tytułu smogu nie spotkają. Regularne kontrole i kary gdy ktoś pali śmieciami i plastikiem (można kontrolować z zewnątrz z czujnikiem "na komin")Karać karać i jeszcze raz karać. Nic tak nie dyscyplinuje jak kara pieniężna. Zakupić drony przeszkolić strażników i po zmroku do roboty. Wszystkim mieszkańcom na zdrowie to wyjdzie.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 1.12.2018, 13:01
Jak do tej pory to im w wielebnych łepetach igrzyska i obchody ze mszami świętymi w programie łącznie z nobilitowaniem nierządnicy zwanej św. Magdaleną...
Tymczasem od takiego powietrza, głodu, ognia... wybaw nas Miejska Rado!
PM10
PM10 30.11.2018, 21:23
To na zasadzie jak masz gorączkę to zbij termometr. Powinni postawić taką stację w okolicy Kamiennej Góry, tam powietrze takie ciężkie że aż zatyka.
Vera
Vera 30.11.2018, 20:31
Słabo. Tam są prawie same bloki, ogrzewane z kotłowni miejskiej, do tego na górce, więc zapewne pomiary pokażą, że jest lepiej. Proponuję umieścić czujniki gdzieś na os. Willowym. To by dopiero był... czad!
Anka
Anka 1.12.2018, 14:26
Nie byłabym pewna czy pomiary będą lepsze. Mieszkam w okolicy Biedronki i dwa dni temu nie mogłam spać, bo mimo pozamykanych okien gryzący dym dostawał się do mieszkania. Ciężko było oddychać a następnego dnia jak wstałam poleciała mi krew z nosa. Powietrze w Lubaniu to tragedia.
Brunhilda
Brunhilda 1.12.2018, 11:05
Na willowym czyli tow. Waryńskiego to już nawet psy i koty mają alergie, a ptactwo lata jak zaczadzone.
?????
????? 30.11.2018, 20:05
Ludzie nie ma co się litować nad idiotami , którzy skracają nam i naszym dzieciom życie. Nie bójcie się dzwonić na policję i straż miejską ,widząc jak sąsiad pali byle gówno.Inaczej z chołotą sobie nie poradzimy.Tyle się mówi o tym i co????Dalej to samo.Nie da rady po dobroci to w ten sposób zrobimy porządek.Rocznie w kraju umiera Ponad 40tysiecy ludzi na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem . Niedługo będziemy mogli tylko w maskach wychodzić z domów!!!!
Vera
Vera 2.12.2018, 16:04
A próbowałeś/ próbowałaś zgłaszać?
Policja przyjeżdża po kilkudziesięciu minutach, a wtedy bardzo często już się z komina nie dymi, bo największe dymy idą podczas rozpalania (ludność wszak używa starych kapci i innych śmieci). I co? I nic nie może zrobić.
Z tego, co się orientowałam np. nagranie na telefon "zadymy" też nic nie da.
Do tego ani nasza straż miejska, ani policja nie mają sprzętu umożliwiającego analizę popiołu w celu sprawdzenia, co się tu jarało.
PM10
PM10 30.11.2018, 22:29
Zanieczyszczone powietrze to znaczy pył zawieszony PM10 jest z palenia normalnym węglem. Aby zwalczyć ten problem należy rozbudowywać miejską sieć grzewczą aby właściciele tzw. kopciuchów mięli możliwość podłączenia się do tej sieci.
Palacz
Palacz 1.12.2018, 22:06
Taniej i bez zanieczyszczeń, smogu będzie jak rząd by obniżył cenę gazu dla odbiorców indywidualnych do 1 zł/m3, obecnie cena wynosi około 2,5 zł/m3 i po problemie, wszyscy by przeszli na ogrzewanie gazowe.
Ania
Ania 1.12.2018, 20:30
nic nie da jeśli cena za ciepło nie będzie atrakcyjna, podobnie z gazem.

Pozostałe