Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 18 kwietnia 2024 03:35
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Dolny Śląsk. Treść umowy koalicyjnej pomiędzy PiS a BS

Umowa koalicyjna pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością oraz Bezpartyjnymi Samorządowcami z dnia 13 listopada 2018 roku.
Dolny Śląsk. Treść umowy koalicyjnej pomiędzy PiS a BS

Poniżej prezentujemy umowę koalicyjną zawartą w dniu 13 listopada 2018r.

Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy w poczuciu odpowiedzialności za Dolny Śląsk i jego rozwój społeczno – gospodarczy podpisują umowę koalicyjną. Głównym celem zawiązanej koalicji jest budowanie
i planowanie strategicznych działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju Dolnego Śląska.

Strony umowy koalicyjnej deklarują wzajemną współpracę i wspieranie się w realizowaniu wspólnych celów. Koalicja zostaje zawiązana na lata 2018 -2023. Strony umowy koalicyjnej uznają za kluczowe działania na rzecz:

Rozwoju infrastruktury drogowej m.in. poprzez: rozbudowę sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – granica państwa) – wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych drogi S8 Kobierzyce – Kłodzko – Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki i stosowne do tego aneksowanie dokumentacji dotyczącej opracowania studium korytarzowego tej trasy oraz zlecenie i opracowanie studium korytarzowego i studium wykonalności dla odcinka drogi ekspresowej łączącej węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę
i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem i Jelenią Górą (do realizacji z nowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad po 2023 roku).

Utrzymanie większości zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady; wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic miast w ciągu dróg wojewódzkich m.in.: Strzegomia, Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz w ciągu dróg krajowych obwodnic m.in.: Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Świdnicy, Milicza; przekazanie na rzecz samorządu województwa, w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych, w szczególności linii wskazanych w załączniku wraz z aplikowaniem o proporcjonalne wsparcie ze wszystkich dostępnych programów rządowych.

Budowę systemu kolei aglomeracyjnej na trzech obszarach: miedziowym, wrocławskim, sudeckim oraz podjęcie działań na rzecz ich powiązania infrastrukturą o wysokich parametrach prędkości.

Rozwoju gospodarczego województwa m.in. poprzez: obniżenie o 15 % podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019; budowę parku technologicznego w Lubinie jako narzędzia rozwoju obszaru LGOM; wsparcie użeglowienia Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wsparcie rozwoju Stawów Milickich.

Ochrony Środowiska m.in. poprzez: stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
w Województwie Dolnośląskim w szczególności w miejscowościach o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym; starania o zracjonalizowanie gospodarki odpadami na terenie województwa i w konsekwencji obniżenie cen śmieci. Wsparcie programu gazyfikacji gmin Dolnego Śląska.

Ochrony Zdrowia m.in. poprzez: budowę nowego modułowego szpitala onkologicznego; wsparcia budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na terenie Dolnego Śląska.

Ochrony Dziedzictwa Kulturowego m.in. poprzez: podjęcie działań legislacyjnych na rzecz wzmocnienia ochrony miejsc pamięci narodowej ratowanie i zagospodarowanie zagrożonego materialnego dziedzictwa kulturowego w tym wsparcie dla najcenniejszych obiektów zabytkowych regionu oraz działania mające na celu uznanie za pomniki historii najważniejszych obiektów i miejsc historycznych.

Rozwoju Sportu i Turystyki m.in. poprzez: wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz Stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych. Podjęcie działań na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wsparcie przez Ministerstwo Sportu rozbudowy infrastruktury sportowej m.in. w takich dyscyplinach jak pływanie (program Dolnośląski Delfinek) i kolarstwo.

Utworzenie grupy roboczej której zadaniem będzie przeanalizowanie aktów prawnych dotyczących samorządu.

Strony koalicyjne uzgadniają:

Bezpartyjni Samorządowy zarekomendują kandydata na Marszałka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który uzyska akceptację władz Regionu Dolnego Śląska PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zarekomenduje dwóch Wicemarszałków oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ponadto strony umowy koalicyjnej zobowiązują się, że w sytuacjach nie opisanych w celach szczegółowych, będą dążyły do wspólnych uzgodnień programowych dotyczących polityki rozwoju regionalnego w oparciu o zasadę równomiernego rozwoju.

Jednocześnie strony będą dążyły do ustalenia w ramach wzajemnych konsultacji wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących działań i funkcjonowania Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W imieniu Prawa i Sprawiedliwości -  w imieniu Bezpartyjnych Samorządowców umowę podpisali:

Adam Lipiński -  Cezary Przybylski

Przew. Dolnośląskiej Rady Reg - PiS Marszałek Woj. Dolnośląskiego

Michał Dworczyk -  Robert Raczyński

Poseł RP - Szef KPRM Prezydent Lubina


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Baśka 15.11.2018 17:08
Proszę zwrócić uwagę na informację w umowie o rozbudowa dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku. Obecnie rozbudowa dróg ma być wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów a realizacja po roku 2023 a koalicja jest zawarta na lata 2018-2023.

GB 15.11.2018 13:57
P. Zembik jest w sejmiku to może cosik pomoże w Libanu. Jak widać bezpartyjni coś chcieli zrobić dla ludzi niż tylko stać z wieśniacką koszulką konstytucja i toczyć wojny. Bez współpracy samorząd, sejmik, rząd nic się nie zdziała więc widać kto chce dobrze i chce coś po sobie zostawić, a kto chce tylko być przy korycie i toczyć wojnę paradując w koszulce a nie znają nawet konstytucji nie mówiąc o czwartej zwrotce hymnu

lolo 15.11.2018 12:33
oszusci z tych bezpartyjnych

igor 16.11.2018 21:35
Mojego głosu już nigdy nie dostaną, . jestem rozczarowany, Co im obiecali? Nowe posadki w spółkach ? nie wierzę, że chodzi o inwestycje wymienione powyżej - to można realizować bez tego towarzystwa , Szkoda, że nie poinformowali o swoich planach koalicyjnych swoich wyborców przed wyborami.

tom7 15.11.2018 10:05
A w Lubaniu koalicja Czarnecki - *** w starostwie Turkiewicz - tony śmieci plus zapach Rowiński - występy KOD podczas uroczystości Grzesiakowa - brak obwodnicy zachodniej I nie ma śmieciarki która by te stare śmieci wywiozła.

Werdion 15.11.2018 08:04
A gdzie obiecana zachodnia obwodnica Lubania??? Arek u Adriana nie załatwił???

No ładnie 14.11.2018 20:20
Nie ma co na te wybory chodzić - i tak nas wykręcą ehhh

Tupolew 14.11.2018 18:56
Ani słowa o jakiejś inwestycji z naszego regionu... szkoda. Widać za to silne lobbowanie na rzecz LGOM, a przecież to jedne z najbogatszych gmin w tym kraju...

Ciekawy 14.11.2018 17:04
A w Lubaniu jaka koalicja?

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: laikTreść komentarza: ciekawe kto wie, kto miał glejt z Kolegium dla TummData dodania komentarza: 17.04.2024, 22:29Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostąAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Trzeba sprawdzić ile przyjmują interesantów i najbardziej leniwych zwolnićData dodania komentarza: 17.04.2024, 22:22Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostąAutor komentarza: Obywatelski obowiązekTreść komentarza: Moi drodzy, nie ulega zatem wątpliwości że obecny Burmistrz Pan Leszek Leśko wykorzystuje swoją władzę wykonawczą względem podległych mu organów. W dużym stopniu uderza w Sołectwa, Dyrektorów podległych placówek, Grono Pedagogiczne i wszystkich innych mieszkańców, którzy pozyskują dobra finansowe z jego zarządzania Gminą Olszyna. Dzisiejszą debata pokazała jak uporać się z problemami zadłużeń i obciążeń finansowych- sprzedajac kolejne dobra materialne czyli nieruchomości. Czy to zysk dla gminy czy raczej strata? Ponadto zgodnie z pistanowieniami Komisarza Wyborczego nie można propagować komitetu wyborczego w miejscach publicznych takich jak szkola, przedszkole. Ten temat niezwłocznie należy przekazać Policji, Prokuraturze oraz Kuratorium Oświaty. Pracownicy złamali prawo, powinni być odwołani że stanowisk. Zarówno Pani Szkudlarek jak również Pani Kubińska.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 22:14Źródło komentarza: Dyrektorka z Biedrzychowic - "Całym sercem jesteśmy za Naszym Panem Burmistrzem"Autor komentarza: OlszynkaTreść komentarza: Ten co mówił że obecna władza to samo zło a potem nie poparł obecnego kontrkandydata bo jednak to nie jest czas na zmiany tylko skok na hajs. Nieładnie.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 22:12Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostą
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama