Młodzi historycy

  • 7.11.2018, 14:03 (aktualizacja 07.11.2018 14:53)
  • ŁCR
Młodzi historycy ŁCR
Podziel się:
Oceń:
Miłosz Jurga, Gabriel Sadowski, Marcin Polakowski, Kacper Kalinik oraz Antek Podolak to uczniowie lubańskich szkół, których w dziedzinie historii nie sposób zagiąć. Mieli najlepsze wyniki w konkursie „Jeszcze Polska nie zginęła” i udowodnili, że ostatnie stulecie Polski znają jak nikt inny.

We wtorek, 30 października piętnastu reprezentantów lubańskich podstawówek zasiadło w Sali Rajców lubańskiego Ratusza. Jednak tym razem w przeciwieństwie do tematyki comiesięcznych sesji radnych, nie debatowano o losach Lubania, a kraju. Tego dnia odbył się konkurs historyczny „Jeszcze Polska nie zginęła” dotyczący historii związanej ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Stulecie niepodległości to doskonała okazja do tego, aby zarazić młodzież zainteresowaniem historią Polski i zaprezentować jej dzieje naszego narodu - zaznaczał obecny na konkursie, Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Cieszę się niezmiernie, że Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu podjęła się trudu organizacji. Dziękuję również za przygotowanie swoich uczniów i zachęcenie ich do udziału w wydarzeniu pozostałym placówkom: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 3 i Szkole Podstawowej nr 4. Cieszy fakt, że tematyka konkursu jest doskonale znana lubańskiej młodzieży. Miło jest słyszeć, że wśród młodych lubanian termin Ojcowie Niepodległości nie jest pojęciem abstrakcyjnym. To dobrze prognozuje na przyszłość i daje nadzieję, że scena społeczno-polityczna uzyska w przyszłości osoby, które będą kultywować pamięć o naszych przodkach. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności zwycięzcom.

Choć konkurs dotyczył minionych czasów, mógłby na pierwszy rzut oka niejednego postronnego obserwatora wprowadzić w zdziwienie. Oto przy okrągłym stole zasiadło kilkunastu nastolatków z telefonami w dłoniach. Jednak nie publikowali oni postów i nie wymieniali smsów, a brali udział w konkursie zorganizowanym w formie multimedialnej.

- Dzisiejszy konkurs miał charakter interaktywny i został przeprowadzony za pomocą platformy internetowej Kahoot - wyjaśniała Agnieszka Franczak, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu. - Uczestnicy odpowiadali na pytania, zaznaczając prawidłowe odpowiedzi na swoich telefonach komórkowych. Na ekranie głównym wyświetlały się prawidłowe odpowiedzi razem z wynikami, osobami, które wygrywały kolejne etapy konkursu. Staraliśmy się zachęcić do udziału jak najwięcej uczniów i jednocześnie cieszy nas fakt, że w naszej szkole w eliminacjach etapu szkolnego uczestniczyło prawie czterdzieści osób, spośród których wybraliśmy piątkę najlepszych - podkreślała historyczka.

W Sali Rajców spotkali się więc uczniowie naprawdę lubiący i ceniący historię naszego kraju. Pierwsze miejsce zdobył reprezentant SP4 - Miłosz Jurga. Drugie i trzecie miejsce wywalczyli uczniowie SP3 - Gabriel Sadowski i Marcin Polakowski. Czwarte miejsce zajął Kacper Kalinik z SP4, zaś czwarte również uczeń SP4 - Antek Podolak. Zostaną oni wyróżnieni 11 listopada na uroczystej gali niepodległościowej w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu.

ŁCR

Zdjęcia (35)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe