Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 06:58
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Nowi radni zaczną pracę po 16 listopada

Pierwsze sesje nowo wybranych rad gmin i powiatów oraz sejmików województw zostaną zwołana przez komisarzy wyborczych po 16 listopada. W praktyce - jak wynika z informacji przekazanych PAP przez delegatury Krajowego Biura Wyborczego - będzie to dzień roboczy między 19 i 23 listopada.
Nowi radni zaczną pracę po 16 listopada

Autor: PAP/T. Waszczuk

Kwestie dotyczące funkcjonowania rad i sejmików regulują ustawy: o samorządzie gminy, samorządzie powiatu i samorządzie województwa. Zgodnie z przepisami, pierwszą sesję nowo wybranych organów zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni po upływie kadencji rady i sejmiku, która kończy się w piątek 16 listopada.

Według informacji przekazanych PAP przez delegatury Krajowego Biura Wyborczego, w praktyce będzie to dzień roboczy między poniedziałkiem 19 listopada i 23 listopada.

Pierwszą sesję do czasu wyboru przewodniczącego rady lub sejmiku, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. Jednym z pierwszych zadań organów, zaraz po złożeniu ślubowania przez radnych, jest wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących.

Państwowa Komisja Wyborcza zobowiązała komisarzy wyborczych do uwzględnienia w porządku obrad pierwszej sesji nowo wybranej rady ślubowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania następuje objęcie przez wójta obowiązków.

Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz od jednego do trzech wiceprzewodniczących, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. W ten sam sposób rada powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących, a sejmik województwa - przewodniczącego oraz nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących.

Zadaniem przewodniczącego jest organizowanie pracy rady lub sejmiku oraz prowadzenie obrad. Rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa obradują na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

Organami gminy są: rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta). Organami powiatu są: rada powiatu oraz zarząd powiatu, a organami samorządu województwa są: sejmik województwa i zarząd województwa.

W skład zarządu powiatu wchodzą: starosta jako jego przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie (od trzech do pięciu osób). Rada powiatu wybiera zarząd, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów.

Na tej samej zasadzie sejmik województwa wybiera pięcioosobowy zarząd województwa, w tym marszałka województwa i nie więcej niż dwóch wicemarszałków, w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów.

Przepisy zabraniają, aby przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku wchodzili w skład zarządu województwa, wobec którego sejmik sprawuje funkcję kontrolną. Analogicznie przewodniczący i wiceprzewodniczący rady powiatu nie mogą wejść w skład zarządu powiatu.

Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy, rada powiatu - działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, natomiast sejmik województwa - działalność zarządu województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. W tym celu organy te powołują komisję rewizyjną. Na szczeblu województwa przewodniczącym komisji rewizyjnej będzie radny największego klubu radnych, który złożył oświadczenie o odmowie udzielenia poparcia zarządowi województwa.

Obok funkcji kontrolnej rada gminy m.in. ustala wynagrodzenia wójta, stanowi o kierunkach jego działania; uchwala także studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uchwala również budżet gminy. Wśród wymienionych w ustawie zadań rady powiatu znalazły się m.in.: uchwalanie aktów prawa miejscowego, stanowienie o kierunkach działania zarządu, ustalanie wynagrodzenia starosty i uchwalanie budżet powiatu. Natomiast sejmik województwa uchwala strategię rozwoju województwa i budżet województwa, a także np. ustala wynagrodzenie marszałka.

Od początku nowej kadencji samorządy zaczną obowiązywać nowe rozwiązania wprowadzone ustawą o zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych, która weszła w życie 31 stycznia 2018 r. Nowelizacja wydłużyła kadencję organów samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat, wprowadziła też m.in. obowiązek transmisji obrad.

Głosowania na sesjach rad oraz sejmików mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Wykazy głosowań należy niezwłocznie upublicznić.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, a także zarządy powiatów i województw zobowiązani zostali do przedstawiania odpowiednio radzie lub sejmikowi do 31 maja każdego roku corocznego raportu o stanie danej jednostki samorządowej.

W gminach będących miastami na prawach powiatu wprowadzono obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w wysokości co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w gminach do 20 tys. mieszkańców w skład rady wchodzi 15 radnych, w gminach do 50 tys. - 21, a w gminach do 100 tys. – 23. W gminach do 200 tys. mieszkańców zasiada 25 radnych, a następnie po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż 45. Na podstawie oddzielnej ustawy Rada m. st. Warszawy liczy 60 radnych.

W skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie piętnastu w powiatach liczących do 40 tys. mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców, ale nie więcej niż dwudziestu dziewięciu radnych.

W skład sejmiku województwa wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie trzydziestu w województwach liczących do 2 mln mieszkańców oraz po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Roman 15.11.2018 11:52
Pierwsze sesje dopiero będą, ale stołki pewnie już podzielone. Podobno w Leśnej połączona opozycja forsuje na szefa rady starego przewodniczącego WS, tego co to kopalnie wpuszczał do gminy. Stary układ nie rdzewieje. I jaka to będzie nowa jakość?

Lubaniak 10.11.2018 17:55
Może nowi (starzy radni ) wyjaśnią dlaczego wycięto dwa zdrowe drzewa na ul. Działkowej chyba poto żeby mił ? gdzie parkować swoje autka.

Zulugula 07.11.2018 15:19
Jacy nowi haha, od prawie 20 lat ta sama klika przy korycie siedzi, nie odpuszczają, a nie ma ludzi nie zastąpionych. Gdyby radni, musieli pracować w czynie społecznym, zapewne nie byłoby chętnych

orinoo 07.11.2018 18:08
startuj

Zulugula 08.11.2018 14:16
tyle masz tylko do powiedzenia ,,startuj,, .Żeby zostać radnym trzeba mieć jakiś konkretny plan i wdrażać go w życie, a nie tylko robić przedwyborcze obiecanki. Sporo nowych twarzy stara sie o fotel radnego,ale w tym mieście nie mają siły przebicia, tutaj rządzi jedna klika, i ci sami wyborcy na nich głosują. Amen !!

Prawda... 07.11.2018 22:33
Ktoś ich wybrał, sami tam nie weszli. To co ludzie wybrali to będziemy mieli przez następne 5 lat, czyli wyjdzie już po 25 lat służby publicznej co poniektórym. Brawo ?

tak jest 08.11.2018 23:55
Wybrały ich ich rodziny i pociotki.Reszta nie była na wyborach.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
Reklama
Reklama