Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 21:48
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama
Reklama

Zadbane auto to bezpieczeństwo na drodze!

Jesień. Piękna, a zarazem zdradliwa pora roku. Zdradliwa dla naszego zdrowia, ale też zdradliwa dla samochodów, które wymagają o tej porze zdecydowanie więcej od właścicieli. O czym trzeba pamiętać jesienią?
Zadbane auto to bezpieczeństwo na drodze!

Autor: pixabay.com

Jesienią samochodowi trzeba poświęcić więcej troski i czasu niż zazwyczaj. Aura może mieć zgubny wpływ na stan auta ale także wpływa na styl jazdy.

Jesienna wilgoć ma na auto duży wpływ, co przekłada się na większą ilość awarii i kłopotów związanych z utrzymaniem samochodu. Jesienią warto zadbać szczególnie o kilka “żelaznych” punktów, które, sprawdzone na check liście pozwolą cieszyć się samochodem mimo złej pogody.

Kontrola oświetlenia samochodu

To pierwszy i najważniejszy punkt. Oświetlenie samochodu jest najważniejsze, zwłaszcza, gdy dni są krótkie i szare, a wieczory i noce długie, mgliste i deszczowe. Najlepiej podjechać na stację diagnostyczną, i poddać auto skrupulatnej kontroli. Wymienić żarówki na nowe, ustawić i skontrolować stan reflektorów. Sprawdzić należy również światła przeciwmgielne, stopu oraz światła drogowe. Należy też pamiętać że światła dzienne led można używać w dobrych warunkach drogowych. Gdy nadchodzi „szarówka”, wcześnie rano, w trakcie mgły lub deszczu obowiązkowa musimy włączyć światła mijania. Od tego zależy twoje bezpieczeństwo.

Prąd w aucie – bezcenny

Równocześnie z oświetleniem dobrze sprawdzić układ elektryczny. Dobrze skontrolować stan akumulatora oraz przyjrzeć się pracy alternatora i systemów ładowania.

Zadbaj o to, by mieć doskonała widoczność

Bez dobrych wycieraczek wiele nie zobaczysz. Latem używasz ich od przypadku do przypadku, więc jakość piór nie ma tu większego znaczenia, natomiast jesienią dobre i sprawne wycieraczki okazać się mogą bezcenne. Jesienią skontroluj ich stan, wymień na nowe, jeśli pióra są twarde lub zużyte. Dobre gumy będą lepiej zbierały wodę z szyby, a ty nie będziesz mieć problemów z widocznością.

Opony – wymień na zimowe

Bez dobrych opon zimą nie da się spokojnie i bezpiecznie jeździć. Koniecznie wymień opony, jeśli temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Postaraj się też zrobić to przed opadami śniegu, dzięki czemu unikniesz kłopotliwej sytuacji na drodze i prób jazdy na letnich oponach po śniegu. No i unikniesz kolejek w zakładzie wulkanizacji, bo uwierz, wielu zapominalskich przypomni sobie o zmianie opon w ostatniej chwili.

Zimowe płyny

W układzie chłodzenia czy w spryskiwaczu, powinieneś mieć zalany dobry, odporny na minusowe temperatury płyn. Płyn w układzie chłodzenia można sprawdzić pod względem jego temperatury krzepnięcia i w razie konieczności, wymienić na nowy. Tak samo płyn do spryskiwaczy. Powinieneś wymienić go na zimowy, odporny na ujemne temperatury, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia spryskiwaczy przez zamarznięty płyn. Innym ważnym płynem do jest olej, którego wymiany musisz przestrzegać na bieżąco. Wymiana w odpowiednim terminie pozwoli na lepszą ochronę silnika w przypadku niższych temperatur. To również czas na sprawdzenie i ewentualną wymianę oleju w skrzyni biegów.

Klimatyzacja i układ ogrzewania

Bez sprawnej klimatyzacji i systemu ogrzewania kabiny jazda to udręka. Jesienią koniecznie wymień filtr kabinowy, zmień dywaniki na gumowe, które łatwiej osuszyć i oczyścić z błota i wody. Suche dywaniki to również niezaparowane szyby auta.

Profilaktyczna wizyta w serwisie

Taka kontrolna wizyta zawsze się przyda. Dobrze wiedzieć i mieć pewność, że z samochodem wszystko w porządku. Mechanik powinien zweryfikować stan zawieszenia, układu kierowniczego, poziom i stan płynu hamulcowego oraz samych hamulców.

Trójkąt, gaśnica, apteczka, kamizelki odblaskowe, latarka

Warto sprawdzić czy mamy te wszystkie rzeczy w aucie i czy są one stanie do użytku. Często od zakupu auta nawet nie sprawdzamy czy np. trójkąt ostrzegawczy da się rozłożyć i czy nie jest uszkodzony, czy mamy folie ratunkową. Sprawdźmy także czy mamy tyle kamizelek ile jest miejsc w aucie. Musimy pamiętać, że w przypadku np. awarii auta gdy z niego wysiadamy stajemy się pieszymi użytkownikami dróg. W obszarze niezabudowanym oprócz własnego bezpieczeństwa w tym przypadku mamy też prawny obowiązek noszenia elementu odblaskowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama