×

Bicie rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej!

  • 11.10.2018, 10:19 (aktualizacja 17.10.2018 06:05)
  • SP nr 2
Bicie rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej! eLuban.pl Archiwum eLuban. Bicie rekordu 2017
Podziel się:
Oceń:
Czasem niewiele trzeba aby uratować komuś życie. Warunek jest jeden... trzeba wiedzieć jak to zrobić! Bicie rekordu to doskonała okazja do zdobycia tej ratującej życie umiejętności. Niestety, przez lata zaniedbywano prowadzenie edukacji w tym temacie, dlatego dzisiejsze pokolenie 40 – latków w sytuacjach zagrożenia życia czasem bardziej przeszkadza niż pomaga młodym ludziom wykonać prawidłowo wszystkie czynności. Można to zmienić, właśnie teraz.

Godzina 14.30, wyjątkowo ciepły dzień. Wracałem ze szkoły. Przechodząc przez park, zauważyłem mężczyznę leżącego obok ławki. Podszedłem bliżej, zapytałem, co się stało. Mężczyzna nie odpowiadał. Delikatnie potrząsnąłem za ramiona i jeszcze raz zapytałem, co się stało. Dalej cisza. Szybko udrożniłem drogi oddechowe i sprawdziłem oddech. Niestety, mężczyzna nie oddychał. Zdenerwowany wezwałem pogotowie, a sam rozpocząłem resuscytację krążeniowo-oddechową. 30 uciśnięć klatki piersiowej, dwa wdechy, 30 uciśnięć, dwa wdechy, 30 uciśnięć i dwa wdechy. I tak do przyjazdu karetki. Przyjechali. Przejęli poszkodowanego. Wdrożone zabiegi ratujące życie przywróciły oddech i krążenie. Ratownik pogratulował mi postawy. Uratowałem komuś życie!

Tylko tyle i aż tyle, by uratować komuś życie.

Każdy z nas może być świadkiem takiego zdarzenia. Warto nabyć umiejętności, które pozwolą działać szybko i skutecznie.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba w Lubaniu kolejny raz włącza się do akcji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Zapraszamy do wspólnego działania szkoły lubańskie, instytucje i wszystkie osoby zainteresowane wydarzeniem. 16.10.2018 r. o godzinie 11.00 spotykamy się w hali sportowej MOSiR w Lubaniu, gdzie ratownicy medyczni zaprezentują prawidłowo wykonywaną resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatora zewnętrznego. A punktualnie o 12.00 rozpoczniemy bicie rekordu. Na pokonanie ubiegłorocznego wyniku mamy tylko 30 minut!

Dołącz do nas i TY!

Zapraszamy!

SP nr 2

Zdjęcia (15)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ktoś tam
ktoś tam 12.10.2018, 09:18
Bicie rekordu, to bicie rekordu, a nie nauka. Najpierw trzeba przejść szkolenie z zakresu ratownictwa. Właśnie od prawie 10-ciu lat w szkołach są prowadzone kursy "Ratujemy i Uczymy Ratować" z inicjatywy WOŚP. Najpierw szkoleni są nauczyciele klas I - III, szkoły dostają za darmo fantomy, dzieci materiały edukacyjne, a nauczyciele prowadzą zajęcia z ratownictwa. Po zakończonych szkoleniach wysyłają raporty do WOŚP. A kiedyś? W szkołach były szkolenia w ramach kursów PCK czy też na lekcjach biologii. To właśnie obecni 40 latkowie tak zdobywali wiedzę, jak udzielać pierwszej pomocy. No chyba, że ktoś nie chciał. Fakt, że wielu ludzi ma opory przed kontaktem z obcą osobą oraz nie ma predyspozycji psychicznych, to już inna historia.
Dorota
Dorota 11.10.2018, 11:40
Chętnie wezmę udział jako uczestnik.Do kogo się zgłosić?

Pozostałe