Polsko-litewski teatr cieni

  • 10.10.2018, 18:40
  • ŁCR
Polsko-litewski teatr cieni
Podziel się:
Oceń:
14 września młodzież z Lubania i litewskiego Prienai zaprezentowała w lubańskim MDK spektakl teatru cieni, inspirowany lokalnymi legendami ze swoich krajów. Od teraz ten wyjątkowy występ można obejrzeć także w internecie.

Widownia skandująca po przedstawieniu „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!” to  marzenie każdego artysty. Tak gorącym aplauzem i dodatkowymi tanecznymi bisami w wykonaniu aktorskiego teamu -  babci Jadzi i dziadka Władka - zakończyła się premiera przedstawienia teatru cieni dla lubańskich przedszkoli i szkół podstawowych, przygotowanego przez 16-osobową, międzynarodową grupę młodzieży. We wrześniu z inicjatywy Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, Lubań odwiedzili uczniowie z Prienų „Žiburio“ gimnazija z partnerskiego miasta Prienai na Litwie. Młodzież spędziła wspólnie 6 intensywnych dni programu, wypełnionych pracą nad spektaklem oraz dobrą zabawą. 

„Klub Liderów Młodzieżowych zrzesza aktywnych młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego w wieku od 16 do 20 lat  z różnych szkół i uczelni, którzy chcą działać społecznie. Tworzymy im przestrzeń do kreowania własnych pomysłów oraz wspieramy w realizacji ich  inicjatyw i akcji. Uczymy pracy projektowej” – mówi Magdalena Guła – Sekretarz Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze”.  „Naszą młodzież można spotkać jako wolontariuszy na różnych lokalnych festynach w roli animatorów zabaw dla dzieci. W ostatnich latach grupa wyspecjalizowała się w międzynarodowych przedsięwzięciach. Już trzykrotnie z sukcesem sięgnęła po dotację z unijnego programu Erasmus+, aby spotkać się z rówieśnikami z Łotwy. W tym roku uczestnicy Klubu, przy wsparciu „Pogranicza” i Miasta Lubań, poszerzyli swoje kontakty międzynarodowe o nowego partnera – szkołę średnią z litewskiego Prienai”. 

Ambitna młodzież z Lubania wymarzyła sobie projekt prowadzony w języku angielskim, podczas którego zmierzy się z techniką teatru cieni, odkrywając wspólnie litewskie oraz lokalne, górnołużyckie historie i podania. Przedsięwzięcie zatytułowane „W cieniu legend” zachwyciło także ekspertów z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Wniosek młodych mieszkańców Lubania, jako jeden z 23 projektów, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 25 tys. zł w ramach tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu. 

„Jesteśmy dumni z naszych uczestników. Było to ich pierwsze doświadczenie z teatrem cieni. Przedstawienia o litewskiej bogini Juracie zakochanej w śmiertelniku oraz górnołużyckim kowalu, przygotowane przez nich jako amatorów, dodatkowo pod tak dużą presją czasu, są bardzo dopracowane. Historie poruszają wyobraźnię i serca. Równie ważny, a może nawet najważniejszy w tym przedsięwzięciu, był dla nas  aktywny udział młodzieży na wszystkich etapach, od pomysłu, poprzez wspólne pisanie wniosku, a następnie przygotowania i samą realizację zajęć. To uczestnicy projektu byli scenarzystami, aktorami, reżyserami, dźwiękowcami czy też tłumaczami. Odpowiadali też za montaż filmów z legendami i promocję projektu. Oczywiście całość projektu nie byłaby możliwa do przeprowadzenia bez wsparcia innych podmiotów i osób. W szczególności Miasta Lubań, które pomogło grupie znaleźć litewskiego partnera, oraz Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, który wsparł młodzież swoimi salami oraz techniką” – dodaje przedstawicielka „Pogranicza”.

Polsko-litewskie spotkanie młodzieży to także wyjątkowe doświadczenie międzykulturowe. Możliwość „dotknięcia” w ciągu tych kilku dni nowej kultury, nieznanych tradycji i języka oraz okazja do nawiązania    bliskich przyjaźni.

  W programie znalazły się więc różnorodne akcje, takie jak wspólne gotowanie tradycyjnych potraw z obu krajów (z pierogami i chłodnikiem królującymi na stołach), tańce ludowe (oberki i inne taneczne wywijasy) a nawet (symboliczne!) polsko-litewskie wesele. Młodzież spędzała wspólny czas aktywnie i wesoło.

„Ten projekt był wspaniały. Dokonaliśmy wręcz czegoś niemożliwego, tworząc wyjątkowe przedstawienia w tak skomplikowanej formie w bardzo krótkim czasie. Poznaliśmy wzajemnie swoją kulturę. Wspieraliśmy się wzajemnie. Chciałabym raz jeszcze wziąć udział w takim projekcie, z tymi samymi, niesamowitymi ludźmi” – ocenia swoje uczestnictwo Wiwianna Kinal z grupy polskiej. „Nie przypuszczałam, że wspominając projekt będę mieć teraz łzy w oczach. Ta więź, która zawiązała się między nami jest niesamowita. Razem dokonaliśmy czegoś, co innym mogłoby wydawać  się niemożliwe. Jestem dumna z udziału w projekcie i wierzę, że w przyszłości uda nam się  ponownie zrobić coś równie niezwykłego” – dodaje Gabriela Lubas, na co dzień uczennica ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

Młodzi goście z oddalonego o ponad 900 kilometrów Prienai także podkreślają wyjątkową integrację grupy.

„Jestem bardzo zadowolona, że poznałam technikę teatru cieni. Zajmowałam się nim po raz pierwszy, podobnie jak cała nasza litewska grupa. Wyszło super! Cały projekt był niesamowity, przeżyliśmy i zobaczyliśmy wspólnie tak wiele. Byliśmy w Lubaniu, bawiliśmy się w różne gry i przygotowaliśmy dwa cudowne przedstawienia. Poznałam miłych, życzliwych i kreatywnych ludzi z polskiej grupy, którzy stali się moją rodziną! Miesiąc po projekcie cały czas jesteśmy w kontakcie. Poznałam inną kulturę i mogłam podzielić się swoją. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu” – ocenia projekt  Simona Šalčiūtė – uczestniczka z Litwy. Jej koleżanka Atėnė Žukovaitė  też na długo chce zapamiętać czas spędzony w Polsce. „To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Spróbowałam swoich sił  w teatrze cieni. Spotkałam niesamowitych ludzi z grupy polskiej. Czułam, że jesteśmy jedną, wielką rodziną. Cieszyłam się wspólnym czasem, tymi zwariowanymi grami i zabawami, wspólnym gotowaniem tradycyjnych potraw oraz zwiedzaniem i poznawaniem regionu”.

Po sukcesie tegorocznego przedsięwzięcia, uczestnicy projektu planują dalszą współpracę pomiędzy Lubaniem a Prienai oraz  zachęcają do odkrywania magii teatru cieni i piękna lokalnych legend.

Przedstawienia z projektu „W cieniu legend” są dostępne bezpłatnie w internecie na profilu społecznościowym facebook oraz kanale youtube Stowarzyszenia „Pogranicze”.

 

GÓRNOŁUŻYCKA LEGENDA "NOCNY KOWAL" (teatr cieni).

LITEWSKA LEGENDA „JURATA I KASTYTIS” (teatr cieni).

RELACJA FILMOWA Z PROJEKTU.

  

ORGANIZATORZY:

  • Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu 
  • Prienų „Žiburio“ gimnazija w Prienai (Litwa)

 

WSPÓŁPRACA:

  • Miejski Dom Kultury w Lubaniu

 

UCZESTNICY:

  • grupa polska: Maciej Białkowski, Tomasz Długosz, Wiwianna Kinal, Kinga Kotlarek, Gabriela Lubas, Kornelia Minkiewicz, Regina Sindrewicz, Eryk Tropiejko
  • grupa litewska: Karolina Arlauskaite, Dominykas Baranauskas, Povilas Damynas, Lukas Deltuva, Monika Janusauskaite, Austeja Malinauskaite, Simona Salciute, Atene Zukovaite

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

Magdalena Guła – Sekretarz Zarządu

ul.Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań

tel. +48 75 721 50 77

e-mail: [email protected]

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

https://www.facebook.com/Lokalny-Inkubator-NGO-w-Lubaniu-1640507489564088


Projekt „W cieniu legend” został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.


Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

ŁCR

Zdjęcia (17)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe