Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

  • 11.09.2018, 17:22 (aktualizacja 11.09.2018, 23:54)
  • MiPBP w Lubaniu
Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego MiPBP w Lubaniu
Podziel się:
Oceń:
W sobotę ubiegłą sobotę Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu po raz kolejny  włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna odsłona inicjatywy była szczególna, gdyż odbywała się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W latach ubiegłych odczytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W tym roku Para Prezydencka zaprosiła Polaków do wspólnego przeżywania treści zawartych w “Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego w adaptacji opracowanej przez krytyka literackiego, felietonistę Andrzeja Dobosza.
Lubańska odsłona tego ogólnopolskiego wydarzenia miała miejsce na Skwerze Niepodległości przy ul. Brackiej. W ramach uroczystego otwarcia Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dokument wyjaśnia wybór „Przedwiośnia” jako przedmiotu tegorocznej interpretacji oraz zachęca do lektury “Antologii Niepodległości”, przygotowanej z myślą o obchodzonym jubileuszu. Poszczególne rozdziały utworu Żeromskiego zostały zaprezentowane w wersji oryginalnej, książkowej przez bibliotekarki MiPBP w Lubaniu.
Poza możliwością obcowania z literaturą, mieszkańcy naszego miasta mieli okazję wzięcia udziału w quizie z wiedzy o dziele i jego autorze.
Piękna pogoda, wspaniali ludzie oraz fantastyczna atmosfera sprzyjały wybrzmiewaniu słów opisujących wydarzenia sprzed wieku. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli być razem z nami
w sobotnie przedpołudnie i mamy nadzieję na Państwa obecność w przyszłym roku.

MiPBP w Lubaniu

Zdjęcia (33)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Herakliusz
Herakliusz 13.09.2018, 12:03
No i przez te internetowe rewolucje Redakcyjne muszę sie powtórzyć.
============
W Lubaniu - jak poprzednio zapewnili - nie ulegli prezydenckiej modzie. Tymczasem "Przedwiośnie" doczekało się skróconej – czyli prezydenckiej - wersji. Takich rzeczy to nawet Hitler nie zlecał. Powieść Stefana Żeromskiego została okrojona na zlecenie – pożal się Jego Boże - Prezydenta Andrzeja Dudy. Adaptację przygotowano na tegoroczne Narodowe Czytanie. Nowa wersja mocno podzieliła literaturoznawców a nawet pospolitych moli książkowych. Mało osób zwróciło jednak uwagę na skalę przeróbek w zreformowanym "Przedwiośniu”
Skala "reformy" powieści Żeromskiego wykracza poza kosmetyczne zmiany. Wygumkowano całe połacie (1/3) tekstu: zarówno opisy, jak i dialogi. Udał nam się ten prezydent, oj udał….
Na pewno przejdzie do historii.
MłotemCzarnąHołotę
MłotemCzarnąHołotę 13.09.2018, 20:35
Nihil novi sub sole - "kroją" po prawie, "kroją" po sprawiedliwości, kroją po sądownictwie i poselskich prerogatywach. Nie ma chyba dziedziny której by PiS'uary swoim "skalpelem" nie drasnęli i by nie pociekło smrodem na kraj i UE...

Pozostałe