×

Spotkanie z prezydentem na lubańskim rynku

  • 07.09.2018, 22:33 (aktualizacja 13.09.2018, 21:34)
  • red.
Spotkanie z prezydentem na lubańskim rynku
Podziel się:
Oceń:
W czwartkowy wieczór prezydent Andrzej Duda odwiedził Lubań i mimo emocji jakie budziła wizyta, mieszkańcy godnie przyjęli gościa. Oczywiście było słychać głosy protestów i tradycyjne już okrzyki "konstytucja", jednak były one skutecznie zagłuszane zarówno przez organizatorów jak i samych mieszkańców.

Prezydencka kolumna do Lubania przyjechała około 18.45. Prezydent najpierw pojawił się na zamkniętym spotkaniu w urzędzie miasta, w którym uczestniczyło około 30 osób. W trakcie spotkania pokrótce przedstawiono prezydentowi historię Lubania, opowiedziano co udało się w mieście osiągnąć oraz przedstawiono bolączki naszego regionu.

Przy okazji sukcesów wspomniano o Sudeckim Festiwalu Minerałów, natomiast wspominając o bolączkach wyjaśniono jakie trudności napotyka samorząd chcąc doprowadzić do budowy zachodniej obwodnicy miasta - opowiadał nam Jan Hofbauer, przewodniczący Rady Miasta.

W spotkaniu udział wzięli urzędnicy, przedstawiciele służb mundurowych, delegacja radnych oraz kilku wyróżniających się przedsiębiorców.

Spotkanie z mieszkańcami o 19.20 rozpoczął burmistrz, Arkadiusz Słowiński kierując swe przemówienie zarówno do prezydenta Andrzeja Dudy jak i zgromadzonych na rynku mieszkańców. Nie zabrakło sformułowań w stylu „ Spełniamy ponad normę wiele odgórnie określonych wskaźników” czy „Realizujemy przedsięwzięcia pasujące do wytyczonych nam osi priorytetowych.”

Całość przemówienia burmistrza zobaczyć można w TYM miejscu naszej transmisji z wczorajszego wydarzenia.

Kulminacyjnym punktem spotkania było jednak przemówienie głowy państwa. W pierwszych słowach odniósł się on do historii naszego regionu i położył nacisk na piękną postawę przesiedleńców z Bukowiny, Lwowa i Wołynia, którzy po katastrofie jaka ich spotkała potrafili podnieść się i odnaleźć w nowej rzeczywistości, budując niemal od podstaw zniszczone w czasie wojny miasto.

Czy można podnieść się po katastrofie? Czy to jest możliwe? Najlepiej pokazuje to wasze miasto. Piękne miasto, mam nadzieję, że przy okazji tego spotkania telewizja je pokaże i wszyscy Polacy zobaczą jak piękny jest Lubań, że warto tu przyjechać, że warto się tu zatrzymać. - mówił prezydent Andrzej Duda. - Gratuluję wam tego wszystkiego, gratuluję wam tego pięknego miasta i dziękuję za ten sukces jaki tutaj odnosicie, przede wszystkim dla siebie, ale w moim odczuciu przede wszystkim dla Polski.

Podczas wizyty nie obyło się też od tradycyjnie już przy takich okazjach wykrzykiwanego hasła "konstytucja".

W pewien sposób prezydent odniósł się i do tego, mówiąc: Państwo to też konstytucja, która ma być jednakowa dla wszystkich obywateli, a nie chronić jedynie elity. Państwo to nie sędziowie, którzy czują się bezkarni i sądy, które wolno pracują - to nie jest sprawiedliwe państwo. Państwo to władza, która myśli o zwykłych ludziach, którzy na co dzień ciężko pracują. - mówił prezydent.

Pozostałą część wystąpienia zobaczyć można w TYM miejscu naszej transmisji.

Po spotkaniu pytaliśmy mieszkańców o wrażenia i podobnie jak w komentarzach przed wizytą, zdania były podzielone.

- To jest mój prezydent. W całości popieram to co usłyszałam na spotkaniu. Bardzo mi się podobało - usłyszeliśmy od Pani Kazimiery z Lubania.

- Jego wystąpienie to demagogia i populizm w czystej formie - usłyszeliśmy z kolei od mieszkańca Zaręby, który przyszedł na spotkanie pod lubańskim ratuszem.

- Jestem bardzo zadowolony, szkoda tylko, że ta krzycząca grupa tak się zachowywała. Krzyczeli nawet, gdy zaczynał się hymn. Osobiście bardzo się cieszę, że mogłem zobaczyć z bliska prezydenta. – mówił Pan Ryszard, emerytowany nauczyciel.

- Musiałem wyjść, tego nie dało się słuchać. Kampania wyborcza na całego, a w tym wszystkim nasz burmistrz z tą służalczą postawą. - mówił z kolei nam Pan Dariusz, przedsiębiorca z Lubania.

- Bardzo ładnie to wszystko wypadło. Nawet to, że przedstawiciele KOD-u przyszli z tą konstytucją, a Pan prezydent ładnie to wkomponował, że konstytucja powinna być równa dla wszystkich. Dopisali też ludzie, dostałem informację, że w Zgorzelcu było nawet mniej ludzi niż tutaj – mówił Pan Antoni.

Tuż za barierkami, po wschodniej stronie rynku pod dużym banerem z napisem konstytucja, zgromadzili się przeciwnicy wprowadzanych przez rząd PiS zmian, które według nich niszczą trójpodział władzy i gwałcą polski system prawny.

Właśnie stamtąd słychać było gwizdki i okrzyki "konstytucja". Były one jednak skutecznie zagłuszane przez skandowane w tym samym rytmie słowa "Andrzej Duda". Po spotkaniu mówiono nam, że owe okrzyki przynajmniej w części były odtwarzane z rozstawionych w tłumie głośników.

- Nie mogłem uwierzyć w to co widziały moje oczy, słyszę jak tłum, zaczyna skandować Andrzej Duda, a nie widzę nikogo kto krzyczy – opowiadał nam po spotkaniu Pan Robert z Lubania. - Z głośników leciał dźwięk skandującego tłumu. Później to się rozkręcało, ale wyraźnie było moderowane.

Zabiegi były na tyle skuteczne że działania członków Komitetu Obrony Demokracji były zauważalne, ale nie zdominowały wystąpienia prezydenta.

Po spotkaniu donoszono nam o drobnych incydentach, ale nie miały one najmniejszego wpływu na samą wizytę. Kogoś poszarpano i zniszczono mu tubę przez którą chciał skandować okrzyki. Ktoś inny był znieważany, gdy w strefie zamkniętej rozłożył karton z wypisanym sloganem zaczynającym się od słowa konstytucja.

Wizyta prezydenta w Lubaniu jeszcze przed jego przyjazdem budziła sporo emocji. W komentarzach pod artykułami dotyczącymi przyjazdu prezydenta spór toczyli zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy dobrej zmiany. Wymiana argumentów bywała ostra, jednak samo spotkanie przebiegło bez większych zakłóceń.

Z Kancelari Prezydenta otrzymaliśmy informację, że byli bardzo zadowoleni. Organizacyjnie świetnie, frekfencyjnie świetnie, a samo spotkanie było bardzo owocne – mówił nam dzisiaj Arkadjusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Według szacunków lubańskiej policji we wczorajszym spotkaniu udział wzięło około 6000 osób.

red.

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wacek
wacek 15.09.2018, 09:43
Ludzie do dziś wspominają z zachwytem wizytę Prezydenta. Są cały czas pod niesamowitym wrażeniem osobowości Prezydenta jak i pięknej atmosfery wytworzonej przez tysiące entuzjastycznych ludzi
Herakliusz
Herakliusz 14.09.2018, 21:43

Nieco obok : 8 marca 1945 szef propagandy Rzeszy z fotografami z Ministerstwa Propagandy wybrał się do Zgorzelca, gdzie spotkał się z Schörnerem. Razem pojechali do Lubania, by wygłosić przemówienie w czasie parady oddziałów Wehrmachtu, Volkssturmu i Hitlerjugend. Goebbels przed kamerami wręczył Krzyże Żelazne kilku członkom ...
++++++++++++
Tym razem odznaczeń nie wręczano.
wacek
wacek 15.09.2018, 09:41
Gratuluję. Zawody kto niżej upadnie? Narazie mamy lidera
piotr
piotr 12.09.2018, 17:35
Zobaczyć pere tysięcy zadowolonych ludzi na spotkaniu z Prezydentem to piękny widok.
lubaniak
lubaniak 14.09.2018, 21:28
jakie tysiące może setka fanatyków
Herakliusz
Herakliusz 12.09.2018, 14:24
Prezydent Duda w swoim ekspoze wymodlonym w Leżajsku nazywa Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą, z której dla Polaków niewiele wynika". Niech się rozejrzy wokół siebie ile "wynika". Ta wypowiedź jest wbrew interesom Polski. Miłośnik "krwawych rewolucji" od tygodni szoruje po dnie. Wstyd! – zagrzmiał Tomasz Siemoniak.
"Miliardy euro, tysiące km dróg, szkoły, oczyszczalnie, mosty, baseny, dopłaty dla rolników. Trzeba być ślepym, by tego nie zauważyć"
Dziennikarz "GW" Bartosz T. Wieliński zwraca uwagę, że w tej "wyimaginowanej wspólnocie" obywatel Andrzej Duda zasiadał w parlamencie i pobierał poważne uposażenie: "Pozwolę sobie przypomnieć, że w latach 2014-2015 z 'wyimaginowanej wspólnoty' europoseł Andrzej Duda ciągnął miesięcznie po 8 tys. euro. Niewyimaginowanych, prawdziwych euro".
piotr
piotr 12.09.2018, 17:32
Co ma piernik do wiatraka?
Kogo obchodzi na tym portalu co powiedział Prezydent w Leżajsku?
Herakliusz
Herakliusz 14.09.2018, 21:13
Znaczy się to co powiedział to faktycznie mało kogo interesuje ale to że brał 8tys. euro- to nie wyimaginowanych - to już interesuje bardzo...
Denis
Denis 12.09.2018, 19:49
Mnie i wielu, wielu innych.Ten człowiek co chwilę kompromituje sprawowane przez siebie stanowisko .Robi to zarówno za granicą (myli Nowozelandczyków z Irlandczykami) jak i u siebie w kraju (wpadka w Zgorzelcu ,dziś następny przypadek)On naprawdę wierzy w to że wszystko to zasługa L.Kaczynskiego. Remont tego dworku również.
Bard
Bard 13.09.2018, 18:55
To jest portal samorządowy a nie o tym co Prezydent powiedział w Leżajsku, To chore.
I przestańcie się pieklić bo i tak Prezydent wygra następne wybory a PiS co najmniej rządzei rządził przez najbliższą dekadę i nie zależy to do mojego widzimisie tylko realnej oceny sytuacji w Polsce
H
H 18.09.2018, 09:55
Wszystko co gdziekolwiek wyszło z ust pana prezydenta jest godne najwyższej uwagi i powagi...
shitstrom
shitstrom 15.09.2018, 13:54
"nie zależy to do mojego widzimisie" ...? ;-D
a nie miało być "nie jest to twoje widzi mi się"
No ale cóż, jaki prezydent taki elektorat , czy też odwrotnie.
Herakliusz
Herakliusz 14.09.2018, 21:25
Polacy to naród wyjątkowo podatny na działanie indoktrynacji. I to jest całe nasze nieszczęście. Bierze się to z oddania rozumu na łaskę sukienkowej czarnej szamanerii i oddanych na ich usługi klęcznikowych polityków. Dla Polaka to jest prawda co katabas pierdnie na ambonie a nawet poza. I wystarczy podwiesić się pod owego i już ma się posłuch wśród narodu głupoli. Uwierzą w każdy bzdet. Czym bardziej niewiarygodny to tym bardziej "święto prawda". Czyli – jak mawiał jeden z nich - "gówno prawda".
mm
mm 15.09.2018, 10:43
Trochę racja. Polacy są w pewnym stopniu podatni na indoktrynację. Stąd dalej takie zaczadzenie 15% wyborców Gazetą Wyborczą, TVN-PROPAGANDA, PO-KOD i innymi. Ale stopniowo topnieją ludzie zindoktrynowani i odzyskują zdrowy rozsądek. Za parę lat pozostanie po takich poglądach wspomnienie,
natalka
natalka 12.09.2018, 14:21
Pan Robert który "słyszał" jakieś krzyki z głośników chyba słyszał je we własnej głowie albo wszystko zmyśla (jeśli w ogóle pan Robert istnieje).
Każdy kto był widział i słyszał autentyczny entuzjazm kilku tysięcy ludzi. A tych kilkunastu kodowców w dodatku w większości z Jeleniej Góry próbowało coś tam krzyczeć ale bie byli w ogóle słyszalni i widoczni, po czym szybko podkulili ogon i zwiali
Herakliusz
Herakliusz 14.09.2018, 21:33
Umiłowani Siostry i Bracia!
Nie ma żadnego znaczenia kto co słyszał. Gawiedź jest po to aby ja ogłupiać - czy to religijnie czy politycznie. Kiedyś już wspominałem o wywiadzie, jakiego generał Sławomir Petelicki udzielił niedługo przed samobójczą (?) śmiercią.
Zamieszczam te słowa jeszcze raz z apelem, aby kto może, kopiował je gdzie się da – na forach, blogach, twitterach, fejsbukach itp.
Może mimo wszystko przemówią jeszcze komuś do rozsądku:
„- Ja zostawiam na boku spór na linii Donald Tusk – Jarosław Kaczyński, czy wcześniejszy spór Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim, bo to jest amerykański wrestling, na który frajerzy kupują bilety, licząc że któryś z zawodników zrobi sobie krzywdę, a to są zapasy tak ustawione, że nikt sobie krzywdy zrobić nie może. Za dużo o sobie wiedzą.
– Czyli wojna polsko-polska jest na rękę i PiS i PO?
– Tak”.
Generał Petelicki z pewnością wiedział, o czym mówi. Miał wiele okazji do zdobywania wiedzy niedostępnej dla ogółu. Przykładowo, na początku lat 90. dowodził ze strony polskiej operacją „Most” organizowaną przez Mossad i CIA za pieniądze spółki Art-B.
Ostatnio mieliśmy kolejny przykład tego „wrestlingu”. Tym razem pobiły się baby, czarna z rudą. Podeszły do „płeta” jak Pawlak z Kargulem, a kamerzysta akurat przechodził obok z tragarzami.
Okazało się, że „Ruda z KOD” pracowała kiedyś w IV departamencie SB, a czarna, przyssana do pis-dzielskiego koryta protegowana klanu Morawieckich, jest aktywną działaczką fundacji Bente Kahan promującej kulturę żydowską na Dolnym Śląsku.
No, i poza tym same złodzieje i komuchy.
Tako rzecze farbowaniec Stachu od Piotrowiczów.
Pis off
Pis off 12.09.2018, 15:46
Kilka tysięcy ludzi, buha ha, towarzyszko , nawet Lubań nie ma tylu mieszkańców a co dopiero pisowych moherów. Kabaret
Gość
Gość 13.09.2018, 19:14
Pis off . Nie karm trolla .
Z poważaniem
towarzyszka
towarzyszka 12.09.2018, 17:07
chyba ty
Elfryda
Elfryda 12.09.2018, 08:59
[url= https://naforum.zapodaj.net/2c…

Pozostałe