Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 20:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Ile wart „gepard”?

O tym, że lubański Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych otrzymał nagrodę Geparda Biznesu za efektywny rozwój, wie już chyba każdy mieszkaniec naszego miasta. Teraz nagrody i laury z tym związane zataczają coraz szersze kręgi i trafiają również do samorządowców. Sprawdziliśmy jak to się stało, że nagroda przyznana została tak wielu osobom i ile rzeczywiście jest warta?
Ile wart „gepard”?

Nie tylko ZGiUK otrzymał nagrody od kapituły konkursu. Niedawno dyplomy za wkład w rozwój tej spółki otrzymał Burmistrz Arkadiusz Słowiński, o czym przeczytać mogliśmy na oficjalnej stronie miasta. To jeszcze wydawać się mogło naturalne, bo to miasto jest 100% udziałowcem spółki. Zdziwiły nas kolejne laurki „za trud wniesiony w rozwój ZGiUK”, które trafiły do wójtów i burmistrzów z 14 gmin, które podpisały porozumienie w sprawie budowy RIPOKu, czyli Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Można by przyjąć zasadę twórcy pierwszej polskiej encyklopedii i stwierdzić, że: „Gepard jaki jest, każdy widzi”. Jest to przecież „prestiżowa” nagroda ogólnopolska, wisienka na torcie finansowego sukcesu firmy, przyznawana przez Instytut Nowoczesnego Biznesu. Zastanowiło nas jednak skąd w organizatorach taka żywa chęć nagradzania wszystkich naszych samorządowców?

Sprawdziliśmy jakiej rangi jest to nagroda i… wydaje się, że całość swoją formą przypomina wielkanocną pisankę. Wszystko pięknie wygląda z zewnątrz, ale niestety jest puste w środku. Instytut Nowoczesnego Biznesu to właśnie piękna nazwa, kryjąca pod sobą Agencję Reklamową z Lublina. Firma ta zajmuje się szkoleniami marketingowymi, tworzy kampanie reklamowe i generalnie dba o to, aby firma dobrze prezentowała się w mediach, głównie intrenetowych. Patronami medialnymi widniejącymi na dyplomach są: portal businessnow.pl oraz magazyn Europejska Firma. Obie kryją się pod tym samym adresem - businessnow.pl i raczej nikt o nich nie słyszał.

Jak zatem przyznawany jest Gepard Biznesu? W 2012 roku, czyli wtedy kiedy ZGiUK statuetkę otrzymał, tytuł Gepard Biznesu 2012 uzyskało 10 780 firm z Polski. ZGiUK notowany był na 7249 miejscu w rankingu. Skąd zatem szum i gratulacje płynące za te wyniki po dziś dzień?

Odpowiedź na to pytanie znaleźć możemy w regulaminie konkursu. Aby otrzymać nagrodę wystarczy wykazać wzrost wartości rynkowej o 10% w ciągu 2 lat. Spełnienie tego warunku nie znaczy wcale, że statuetkę i dyplom otrzymamy. Jak głosi regulamin: „5. Statuetki są bezpłatne dla zwycięzców rankingów branżowych, jeżeli zostaną odebrane na jednej z konferencji, organizowanej przez ULAN Sp. z o.o. W pozostałych przypadkach statuetki są płatne – 800 zł netto.” Bezpłatnie, pod warunkiem uczestnictwa w konferencji, odebrać można także dyplom. Koszty konferencji przybliża inny punkt regulaminu: „3. Udział w konferencjach jest płatny: 400 zł netto od osoby.” Podobnymi restrykcjami obarczone jest samo używanie loga promocyjnego Gepard Biznesu.

Oczywiście w przypadku ZGiUKu cieszy nas dobra kondycja finansowa, miejsca pracy dla mieszkańców i rozwój przedsiębiorstwa, którym zaprzeczyć nie można. Wspominamy o kosztach nagrody, bo boimy się, że tendencja wręczenia dyplomów zajdzie za daleko. Przecież jako mieszkańcy 14 gmin wszyscy przyczyniamy się do rozwoju firmy i właściwie każdy z nas mógłby podobną laurkę otrzymać. To niestety mogłoby negatywnie wpłynąć na finanse spółki i spowodować wypadnięcie z rankingu miejskiego przedsiębiorstwa. A tego w Lubaniu nie chce przecież nikt.


Ile wart „gepard”?

Ile wart „gepard”?

Ile wart „gepard”?

Ile wart „gepard”?

Ile wart „gepard”?

Ile wart „gepard”?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Luki 15.06.2015 11:55
Trochę tendencyjny artykuł. Prawda że za nagrody się płaci i jest to marketing ale nie ma obowiązku tych nagród kupować. Co innego że uzyskanie tytułu Geparda Biznesu jest uzależnione od wyników finansowych za 2 poprzednie lata na podstawie sprawozdań finansowych więc pisanie o tym że to pisanka jest mocno przesadzone. Na pewno w tym wypadku chore jest działanie samorządowców którzy muszą mieć własny dyplom ale byle firma na rynku tytułu Geparda Biznesu nie dostanie. Tak samo jest z Gazelą Biznesu gdzie trzeba o wiele większych obrotów w firmach przez co mniejsze firmy nie mają szans na uczestnictwo w tym konkursie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama