Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 28 kwietnia 2024 08:13
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wciąż widać ślady wojny

W piątek w całym kraju, także w Lubaniu obchodzona była 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Tymczasem o tamtych wydarzeniach w naszym mieście codziennie przypominają dziury po kulach na elewacjach ponad stu miejskich budynków. 
Wciąż widać ślady wojny

Przez ostatnie 70 lat remonty budynków uważane były za nienajpilniejszą inwestycję. Na wielu z nich widnieją ślady wydarzeń z II Wojny Światowej, w większości  powstałe w czasie bitwy o Lubań. Bitwa ta, to ostatni zwycięski zryw niemieckich sił zbrojnych w II wojnie światowej. Walki o nasze miasto trwały na przełomie lutego i marca 1945 roku. W bitwie o Lubań, niemiecki Wehrmacht zaangażował wszystkie dostępne jeszcze środki, w tym pięć dywizji pancernych i jedną piechoty oraz znaczne siły lotnictwa i umiejętnie nimi dowodząc, pokonał silniejszego przeciwnika. 

Zwycięstwo uczcił nawet minister propagandy rzeszy Joseph Goebbels, który odwiedził żołnierzy na rynku miasta. Do dziś historycy nie wyjaśnili jednak dlaczego oddziały niemieckie tak zawzięcie broniły Lubania w ostatnich dniach wojny, kiedy klęska III Rzeszy była już aż nadto widoczna.  

Dodatkowo straty w trakcie potyczki były ogromne. W starciu o nasze miasto Wehrmacht stracił prawie 800 ludzi – oficerów, podoficerów i żołnierzy. W czasie walk zginęło blisko 1500 niemieckich cywilów, w tym kobiety i dzieci. Rosyjskie straty nie są do końca znane. Źródła mówią o kilkuset zabitych i zaginionych, jednak według historyków są to dane dalece zaniżone. Po wojnie w Lubaniu i okolicach aż do wczesnych lat 90, natrafiono na co najmniej kilkadziesiąt mogił zbiorowych żołnierzy radzieckich i kilkadziesiąt pojedynczych.

W militarnym starciu zniszczone zostało także wiele miejskich budynków - w wyniku pożarów i ostrzałów zawaliła się m.in. wieża kościoła Świętej Trójcy. Niemal zrównane z ziemią zostało wiele kamienic. Na wielu budynkach do dziś zobaczyć możemy pamiątki z tamtych lat co dziś stanowi wątpliwą atrakcję naszego miasta. 

Z problemem zrujnowanych kamienic poradził już sobie samorząd Bolesławca. Co roku przekazuje 1,5 mln zł dotacji wspólnotom mieszkaniowym. Tymczasem lubańskie wspólnoty mieszkaniowe na remonty swoich kamienic zaciągnęły już ponad 8 mln zł kredytów. 


Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny

Wciąż widać ślady wojny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ernest M 12.05.2015 19:30
A w NRD śladów wojny nie ma... To znaczy ostatnio nie było.

gaweł 12.05.2015 13:40
A kto w urzędzie miasta potrafi napisać program na dotacje i dofinansowanie z budżetu.Sami fachowcy na stanowiskach bez pomysłu na prace na rzecz miasta.

Ernest M 11.05.2015 21:56
Dziury mają pozostać. Nad nimi pieczę już sprawuje konserwator zabytków.Do kolejnej wojny.

Janek 11.05.2015 19:37
A dlaczego nie napiszecie ile Miasto dołożyło do wspólnot mieszkaniowychna remonty. O rzetelność proszę.

Ernest M 11.05.2015 22:27
Dołożyło? A mogło nie dołożyć?

Andrzej 11.05.2015 18:44
Lubań to poniemieckie miasto i żadne pudrowanie tu nie pomoże bo co rusz to tu to tam odpadnie tynk i odsłania język dawnych właścicieli.

Lauban 11.05.2015 17:17
ach ten Luban. We wszystkim do tyłu. Jakie władze takie miasto.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama