Kto z Lubania do parlamentu?

  • 16.09.2015, 10:19
  • red.
Kto z Lubania do parlamentu?
Podziel się:
Oceń:
Rejestracja list kandydatów komitetów wyborczych do Sejmu i Senatu zakończyła się o północy, ale na oficjalnych stronach PKW ciągle jeszcze są niepełne dane. Z tego co już wiemy na pewno na listach znajdzie się kilku kandydatów z Lubania i okolic. Kto i z jakiej pozycji wystartuje? 

Wciąż czekamy na więcej oficjalnych informacji. Póki co lista komitetów, które zarejestrowały kandydatów na posłów w co najmniej połowie okręgów wyborczych prezentuje się następująco:

1) Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni,

2) Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz'15", 

3) Komitet Wyborczy Partia Razem, 

4) Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, 

5) Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, 

6) Komitet Wyborczy KORWiN, 

7) Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP.

Nie oznacza to jednak, że nasz wybór ograniczy się tylko do tych partii. Najprawdopodobniej podpisy udało się zebrać także partii NowoczesnaPL tworzonej przez Ryszarda Petru a niewykluczone, że także zarejestrowana zostanie lista komitetu Zbigniewa Stonogi. O sejm nie powalczy za to prawdopodobnie komitet JOW Bezpartyjni, czyli grypa bezpartyjnych samorządowców, którzy wcześniej skupieni byli wokół Pawła Kukiza. 

Kto z Lubania i okolic do sejmu?

Oficjalnie znamy pełne listy jedynie trzech ugrupowań – PO, Zjednoczonej Lewicy i Kukiz'15. Znaleźli tam miejsce przedstawiciele Lubania. 

Najwyższą pozycję startową otrzymała Ewa Gutek, która do sejmu spróbuje dostać się z list Pawła Kukiza. Znajdzie się na pozycji nr 3. Tak jak pisaliśmy już wcześniej w okręgu jeleniogórsko-legnickim listę Kukiza otworzy absolwent lubańskiego liceum, a aktualnie prezes Ruchu Narodowego w Polsce Robert Winnicki.

Na listach Platformy również znajdziemy mieszkańca Lubania. Piotr Gniewczyński, który w wyborach samorządowych startował do miejskiej rady, otrzymał na listach partii rządzącej 21-szą pozycję. Gniewczyński pracuje jako menadżer a w mieście dał się poznać m.in. jako pomysłodawca założenia stowarzyszenia „Stara Parowozownia” zajmującego się ratowaniem zabytków. 

To tyle jeśli chodzi o dane oficjalne podane przez PKW. Z innych źródeł wiemy, że kandydatów z Lubania znajdziemy także na listach PiS, czyli głównego kandydata do przejęcia władzy. Prawdopodobnie ostatnie miejsce na liście otrzyma wicestarosta lubański Wojciech Zembik. Miejsce na listach PiS otrzymała także Eurydyka Kukuła, nauczycielka z Olszyny. Na liście znajdzie się prawdopodobnie z numerem 21. 

Z Partii Razem wystartuje natomiast Szymon Surmacz, który od kilku lat mieszka w Wolimierzu. Tutaj przewodniczy stowarzyszeniu Wolimierz. Jest także animatorem przedsiębiorczości społecznej oraz szkoleniowcem. Specjalista w zakresie wykorzystywania do celów społecznych: marketingu oraz technologii multimedialnych i informatycznych. Mieszkając w Łodzi zaangażowany był w ruchy miejskie. 

Z Lubania do senatu jedna osoba?

Póki co oficjalnie do senatu w jednomandatowych okręgach wyborczych zmierzy się jedynie trzech kandydatów. Lista ta prawdopodobnie jednak jeszcze się powiększy. Póki co dominują kandydaci ze Zgorzelca. Z przygranicznej miejscowości pochodzi ubiegający się o reelekcja Jan Michalski reprezentujący barwy PO oraz Anetta Stemler z partii Narodowe Odrodzenie Polski. Wiemy już jednak, że pojawi się także kandydat związany z naszą miejscowością. Mieszkający w Siekierczynie Andrzej Adamczuk o wyższą izbę parlamentu powalczy z list Zjednoczonej Lewicy. Kandydat w Lubaniu prowadzi własną działalność gospodarczą. Od lat jest także działaczem społecznym a także prezesem LZS TS Zaręba – sportowego klubu tenisa stołowego. 

Informacje na temat list będą oczywiście na bieżąco uzupełniane przez PKW. O wszystkim będziemy na bieżąco informować na łamach naszego portalu. 

red.

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ernest M
Ernest M 29.09.2015, 21:12
w PiS-dzielcach nasze nieszczęście.
Ja
Ja 18.09.2015, 12:35
Tylko nie PIS pier....y.
aaaa
aaaa 17.09.2015, 21:13
Do senatu: Rafał Ślusarz lekarz z Gryfowa (Prawo i Sprawiedliwość)
Ernest M
Ernest M 29.09.2015, 21:11
Nie rozumiem jak lekarz może być członkiem u PiS-dzielców. Albo on taki lekarz albo taki prawo sprawiedliwy
Marcin
Marcin 16.09.2015, 21:55
Kolejna wpadka redakcji, bądź celowe pominięcie niektórych kandydatów. Na stronie PKW znajdują się również inni kandydaci z naszego regionu. Prosimy o więcej profesjonalizmu :)
Rychard
Rychard 16.09.2015, 21:47
A rolnik szuka kasy Hamielec z Zaręby gdzie?
CBoska Andzia
CBoska Andzia 16.09.2015, 18:59
Prawdopodobnie ostatnie miejsce na liście otrzyma wicestarosta lubański Wojciech Zembik.+++++++++O ludzie! Ten Zembik też prze do władzy jak baba przy porodzie.Niechże na tym miejscu co ma już pozostanie.
pl
pl 16.09.2015, 12:07
Kolejne świnie pchają się do koryta.

Pozostałe