Odjechał pociąg relacji Lubań-Leśna

  • 20.09.2015, 17:13
  • red.
Odjechał pociąg relacji Lubań-Leśna

Podziel się:

Oceń:

Po raz pierwszy od niemal ćwierć wieku z dworca PKP w Lubaniu odjechał osobowy pociąg do Leśnej. Niedostępną na co dzień trasą chciało przejechać się tylu chętnych, że nie pomieścili się oni w podstawionym składzie. Tak dużym zainteresowaniem cieszyły się całe obchody 150-lecia kolei w Lubaniu. 

W sobotnie popołudnie na stacji w Lubaniu podstawiony został pociąg Kolei Dolnośląskich. „Pociąg relacji Lubań-Leśna stanął przy peronie” – rozległ się komunikat z dworcowych głośników. To gratka dla wszystkich miłośników kolei i mieszkańców, bowiem regularne połączenia osobowe pomiędzy Lubaniem a Leśną zlikwidowane zostały w kwietniu 1992 roku. Chętnych na taką wyjątkową przejażdżkę nie brakowało. Pierwszy przejazd był tak oblegany, że dla wielu osób po prostu zabrakło miejsca. 

- Mimo, że był to najdłuższy skład jaki mają w posiadaniu Koleje Dolnośląskie, to niestety nie wszystkim udało się do pociągu dostać. Zainteresowanie przerosło oczekiwania wszystkich. Będziemy starać się zorganizować dodatkowy kurs.tłumaczył na „gorąco” burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. Jak się okazało później udało się i zamiast dwóch przejazdów, pasażerowie do Leśnej przejechać mogli się aż trzykrotnie. 

Podróż malowniczą i nieczynną trasą nie była jednak jedyną atrakcją obchodów 150-lecia kolei w Lubaniu. – Świętujemy okrągłą rocznicę doprowadzenia torów i budowy dworca w naszym mieście. Z tej okazji przygotowaliśmy także widowisko  uliczne „Lubań wita osadników” oraz konferencję popularno-naukową na temat kolejnictwa. Do zwiedzania udostępnione zostały także lubańskie zabytki.mówi Arkadiusz Słowiński. 

Niemniejszym zainteresowaniem, co przejazd szynobusem, cieszyło się widowisko przygotowane przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 3 oraz Muzeum Regionalne. Przypomniano w nim losy osób, które po wojnie przybyły na Ziemie Odzyskane. Ich przyjazd wywołał niemałe zamieszanie. Przybysze szybko z dworca udali się do centrum miasta. Powojenni osadnicy właśnie tam wywołali zamieszki. Domagali się mieszkań. Na szczęście Państwowy Urząd Repatriacyjny stanął na wysokości zadania – każdy otrzymał dach nad głową.  

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia. 

red.

Zdjęcia (53)

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Darek
Darek 23.09.2015, 07:23
Miasto się postarało a wyszło jak zwykle.Pociąg jak i samą podróż tym wspaniałym ponadczasowym pociągiem będą wspominały moje wnuki a może i prawnuki :-) Dobrze są takie imprezy bo przynajmniej widać jaka przepaść dzieli to miasto od naszych sąsiadów.
japierdole
japierdole 23.09.2015, 05:21
dali dupy jednym slowem organizatorzy
Grześ Jankowski
Grześ Jankowski 21.09.2015, 20:08
Kto się spodziewał takiej frekfencji? No cóż, wystarczyło zadzwonić do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i zapytać o stan sprzedanych biletów na pociągi specjalne. Miast podstawiać jakiegoś żółtka parchatego, lepiej już by wyglądał żółtek ale w wersjii EN-57. Ale te nie jeździły na tej trasie. Więc co puścić na tory? A dlaczego by nie "Rumuna", który co drugi dzień stacjonuje w Lubaniu, ciągnąc węglarki na bazalt. Piękny wydech silnika Sulzera robi wrażenie na wszystkich. Podczepić do niego ze trzy "bonanzy" albo " ryflaki" i miejs starczyłoby dla wszystkich. A jeszcze lepszym rozwiązaniem z tymi wagonami to "stonka", która zakończyła regularne kursy do Leśnej składów osobowych. No, w najgorszym wypadku jakiś "fiat" albo "suka", bo o parowozie to nikt o zdrowych zmysłach nie myślał. Bo skąd takie cacko? A gdzie by to teraz nawróciło, jak obrotnica już dawno przetopiona w hucie. Parowozy Ty-2 lub pochodne, które obsługiwały to połączenie też w większości na żylety przerobione. Jaworzyna na przejazdy specjalne podstawia wiekowe wagony. I co z tego, że podkuty, że 3 klasa, że telepie na wszystkie strony, a parowóz rzuca taką sadzą, że po 10 km wszystkie gęby czarne. To jest właśnie 150 lat kolei.Chcieli dobrze, wyszło jak zawsze. Niestety, jak zawsze.
Bolec
Bolec 20.09.2015, 21:53
Przyjechałem z Lubania do Leśnej. To co przygotowała Leśna należy do perfekcji. Pojechaliśmy ciężarówkami na altankę ( tak mówił Pan prowadzący ) później wycieczka szlakiem na tamę, zwiedzanie elektrowni odpoczynek przy pieczonych kiełbaskach i nie tylko :) Dużo historii terenu - jednym słowem perfekcja dla Leśnej i szacunek za tak pięknie przygotowaną imprezkę. Na 100% zwiedzę wszystkie punkty zaznaczone na otrzymanej mapie Gminy Leśna . BRAWO LEŚNA !!!
pl
pl 20.09.2015, 21:25
Bydło przyjechało z okolic i potem lipa. Wprowadzić symboliczną opłatę 1 zł za przejazd i większość tego motłochu by się rozeszła.
Ktoś
Ktoś 20.09.2015, 21:15
Żenada to mało powiedziane plakaty wszędzie porozwieszane , informacja na e Lubań a organizatorzy na co liczyli że 50 osób przyjdzie.Byłem tam z moim synkiem i jak to zobaczyłem to podziękowałem sobie ludzie jak sardynki tam się powciskali w tym szynobusie bo jaki to pociąg.
GRAZYNA
GRAZYNA 20.09.2015, 20:48
to byla jakas porazka ludzi tlum dwa tygodnie dzieciom obiecywalam przejazd pociagiem potem obejzenie lokomotywy final taki ze nie bylo pociagu tylko to co bylo i niestety nie dla wszystkich starczylo miejsc dla kogo to bylo nie wiem
Zniesmaczony
Zniesmaczony 20.09.2015, 20:35
Impreza przygotowana bardzo pomysłowo, oprócz przejazdu pociągiem. Nie wiem kto rozmawiał z kolejami, ale chyba łatwo się domyśleć, że jeden szynobus to za mało patrząc na liczbę mieszkańców Lubania i Leśnej. Dawno nie widziałem tak zniesmaczonych osób, a w szczególności płaczących dzieci. To co się działo w pociągu nadaje do prasy. Nie wiem jak konduktor mógł zezwolić na jazdę w takich warunkach.
emil
emil 20.09.2015, 18:31
Żenada. Najdluższy skład? Trzeba bylo widziec buźki płaczących dzieci wracajacych ze swoimi rodzicami z "dworca PKP" Jak wytlumaczyc 5-latkowi ze nie pojedzie pociagiem bo dwa wagoniki zajete? Miala byc atrakcja dla mieszkancow Lubania a wyszlo jak zwykle.
Sansui
Sansui 21.09.2015, 08:15
Kto się spodziewał takiej frekwencji ? Widać Ludzie w lubaniu są tak spragnieni wrażeń że diesel na szynach robi furrorę.
phiii
phiii 20.09.2015, 21:06
ale arek się lansuje dalej

Pozostałe