×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Orlęta Lwowskie - najdzielniejsze dzieci świata

  • 20.11.2015, 15:02
  • red.
Orlęta Lwowskie - najdzielniejsze dzieci świata
W wojnie z Ukraińcami o Lwów z lat 1918-19 co czwarty polski obrońca nie miał więcej niż siedemnaście lat. Bohaterstwo Orląt Lwowskich nie może zostać zapomniane, dlatego uczniowie lubańskiego Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa przypomnieli mieszkańcom ich historię happeningiem w centrum Lubania. 

Przypomnieliśmy tragiczną historie dzieci, dzieci dźwigających karabiny. Kiedy uczniowie dziś dostali do rąk repliki karabinów nie mogli wyjść z podziwu, jak te ośmiolatki sobie radziły i nie tylko z ciężarem karabinu, ale i z presją. Bo przecież szły na wojnę, szły strzelać. Młodzież gimnazjum podeszła do tematu bardzo poważnie. Wielu zadawało mi pytania dlaczego nikt z dorosłych ich nie powstrzymał, wiadomo było, że nie dadzą rady, wiadomo było że zginą. Nie było dorosłych - dorośli walczyli – mówi Izabela Rożko, wicedyrektor gimnazjum nr 3.

red.

Zdjęcia (84)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubanianin
Lubanianin 20.11.2015, 18:15
Czy w tym mieście tylko historia i przebierańcy się liczą?. Ciekawe ile naszych pieniędzy poszło na te stroje. Żenada po raz kolejny
pit
pit 21.11.2015, 13:06
Byłem i widziałem myślę że nie ma lepszej lekcji historii niż takie przedstawienie ,które pozostanie dłużej w pamięci niż zwykła lekcja ,a koszty to podejrzewam zerowe a korzyści dużo większe.
Lubaniak
Lubaniak 21.11.2015, 02:55
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" Jeśli jesteś Polakiem to zrozum te słowa bo to bardzo mądre słowa na przyszłość! dość już mieliśmy i mamy głupich polityków i obywateli którzy epatują swoją "lewicową nowoczesnością" nie pojmując tego jak wiele zawdzięczamy naszym pradziadom dla Ciebie>> Lubanianin to jest żenada a dla osób które brały udział w tym heppeningu jest to coś ważnego jak i dla nas widzów i mieszkańców szanujemy swoich przodków jesteśmy wdzięczni im za poświęcenie dla ojczyzny jakie wkładali w to że dziś możemy mówić po Polsku żenujący w tym jest tylko Twój komentarz.
Mieszkaniec Lubania
Mieszkaniec Lubania 20.11.2015, 19:44
Historia naprawde sie liczy. Nie przebierancy tylko uczniowie , ktorzy przedstawili los dzieci w 97 rocznicę "Orląt Lwowskich" (i tak nie wiesz o czym mowa). I na pewno nie bylo to za TWOJE PIENIĄDZE. Pozdrawiam.

Pozostałe