Hilton we Włosieniu?

  • 12.04.2016, 14:49
  • red.
Hilton we Włosieniu?
Podziel się:
Oceń:
Stawy hodowlane, destylarnia whiskey, spa, sale konferencyjne i... pola golfowe. Wszystko to ma spore szanse powstać we Włosieniu, małej wsi na Pogórzu Izerskim, która według rankingów jest jednym z biedniejszych miejsc w Polsce. Wszystko to za sprawą polsko-angielskiej spółki, która rozpoczęła właśnie remont zrujnowanego założenia folwarczno-pałacowego Włosień. Niestety dopięcie ostatnich umów przeciąga się ponieważ zmieniła się ekipa rządząca, a z nią ministrowie i dyrektorzy agencji rolnych.

Włosień położony jest w jednej z najmniejszych i najbiedniejszych gmin w Polsce. Cicha i spokojna wieś na swoim terenie posiada zrujnowany pałac z przylegającym doń potężnym areałem. Jest szansa, że tak jak Hotel Kliczków wypromował Bory Dolnośląskie tak Pałac Włosień będzie miejscem, do którego zaczną zjeżdżać goście z całej Europy.

Pałac we Włosieniu jest to jedno z najpiękniejszych założeń folwarczno-pałacowych na Dolnym Śląsku, idealnie wkomponowane w krajobraz. Posadowiony na 12 metrowej skale, tuż nad rzeką pałac oraz okoliczne wzgórza z lasami i strumykami oraz krajobraz ciągnący się w stronę wyższego pasma Gór Izerskich to wielki skarb.  

W planie jest stworzenie rezydencji w prawdziwym angielskim stylu z ogrodami, stawami hodowlanymi, potężnym parkiem pełnym atrakcji. Hotel ma byc miejscem zapewniającym atrakcje na dłuższy pobyt. Dlatego w planach jest stworzenie strzelnicy, parku linowego, pól golfowych i miejscowej destylarni whiskey. Dla osób ceniących zdrowie i urodę dobudowane zostanie 35 metrowe skrzydło pałacu mieszczące spa z salą fitnes. W samym pałacu przewidzianych jest 18 apartamentów o najwyższym standardzie. W należących do zespołu pałacowego budynkach zaplanowane są 72 pokoje i domki pensjonatowe na kolejne 34 pokoje.

Przygotowana przez spółkę koncepcja robi wrażenie. Na tyle, że inwestowaniem we Włosieniu zainteresowane są dwie sieci hotelarskie. Jedną z nich jest Hilton, drugą sieć hoteli z Londynu.  

Sieci hotelarskie postawiły dwa warunki - mówi nam jeden z udziałowców spółki Henryk Ostrowski - Pierwszy aby w okolicy nie powstały wiatraki, bo nikt do Włosienia nie przyjedzie i to już się udało. Drugim warunkiem jest przeznaczenie na tereny rekreacyjne minimum 100 hektarów gruntów wokół pałacu. Niestety w tym miejscu pojawiły się schody. Chodzi o przekwalifikowanie 18 hektarów gruntów rolnych na tereny rekreacyjne. Przyszła nowa władza i to zatrzymała. Ministerstwo rolnictwa nie chce się zgodzić na wyłączenie tego areału z użytkowania rolnego. Od lat o to walczyliśmy, popiera nas gmina, popierał nas poprzedni minister rolnictwa. Nie zdążyliśmy. Teraz jesteśmy w kropce. Wszystko jest na ostatnim etapie, od dwóch lat trwa zmiana studiów zagospodarowania przestrzennego, zmiana planów, wszystko już jest, pozostało tylko wyłączenie tych 18 h III klasy.  

Mimo to w kwietniu tego roku oficjalnie rozpoczęto budowę. W chwili obecnej trwają prace w parku. Oczyszczane są stawy, szykowane ogrody, trwają nasadzenia 8500 sadzonek żywopłotu. Tak aby w chwili zakończenia inwestycji park wokół pałacu był przygotowany na przyjęcie pierwszych gości. Cała inwestycja podzielona jest na pięć etapów i kosztować ma około 90 mln zł. Finalnie w pałacu zatrudnienie może znaleźć pomiędzy 150 a 200 osób.

Zespół pałacowy we Włosieniu wybudowano w 1720 roku pałac przez stulecia zmieniał właścicieli, lata swojej świetności miał za władania hrabiego Maksymiliana von Sponeck (1931 – 1945), kiedy kwitło tam bujne życie towarzyskie. Pałac odwiedzała niemiecka arystokracja, zagraniczni dyplomaci. Niestety po II wojnie światowej pałac został doszczętnie rozgrabiony i przez lata stał niezagospodarowany. Dopiero w latach 1976 – 1978 przeprowadzono renowację pałacu. Odremontowany obiekt mieścił wówczas hotel. Niestety 12 października 1979 roku podczas wizyty jednej z wycieczek, która zmierzała do NRD został zaprószony ogień i pałac niemal doszczętnie spłonął. Od tego czasu obiekt popadał w ruinę.

W roku 2001 założenie pałacowe wraz z przylegającymi gruntami zakupił Henryk Ostrowski, przedsiębiorca z Bolesławca, który planował odbudować pałac i ponownie stworzyć tam hotel. Przez lata co jakiś czas pojawiały się informacje o planowanej odbudowie założenia pałacowego, niestety w z rożnych przyczyn plany odkładały się w czasie. 

Przełom nastąpił, kiedy do zamku przyjechali goście z Anglii dwóch braci, Edward i Richard Heldreich potomkowie Hansa Gottlob von Heldreich, który pod koniec XVIII w przez kilka lat był właścicielem zamku. Pradziad podczas wojen napoleońskich trafił do niewoli i został zesłany do obozu w Londynie, gdzie koniec końców osiadł na stałe. Mężczyźni postanowili połączyć siły. Pod koniec 2007 roku powstała spółka Pałac Włosień, która obecnie wdraża w życie swój  śmiały projekt.

 

red.

Zdjęcia (32)

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marcin
Marcin 21.03.2017, 19:45
Witam, czy są znane jakieś aktualne informacje, prace wokół pałacu ruszą w tym roku?
Roman
Roman 13.04.2016, 11:53
powstanie to jak u nas galeria na pks i park rozrywki na kamiennej ;]
dw
dw 13.04.2016, 11:01
PO rządziło 8 lat i przez ten czas nie mogli się dogadać ???? a teraz jakieś jazdy na PIS, które rządzi ledwo parę miesięcy?. Po za tym nie wiem czy ktoś zdaje sobie sprawę, ale to jest totalna ruina i pobojowisko, żeby to przywrócić do stanu jak obrazek z grafiki to 50 milionów na dzień dobry trzeba wydać. Następna sprawa to dojazd do Włosienia ... ja tam jestem przyzwyczajony jeździć po tych zjebanych drogach przez Zarębę czasem bujnę się przez przylasek gdzie zrobiono parę km asfaltu, ale potem już słodko nie jest jazda przez kościelniki i kierowanie się na Leśną hmmm można, ale to jest całkiem od dupy strony poza tym droga też nie rozpieszcza. Nawet od strony zgorzelca nie jest wesoło sulików, mikułowa zmierzając do sedna drogi do samego Włosienia są mierne i trzeba byłoby to naprawić, a wręcz zbudować nowe odcinki tras i połączeń skoro ktoś chce zainwestować pieniądze i dać ludziom pracę to konieczne jest zbudowanie dojazdu.
angh
angh 28.04.2016, 12:45
Ale przeczytales artykul, prawda?
Verenne
Verenne 12.04.2016, 23:13
Mam nadzieję, że się uda zrealizować te plany.
Jan
Jan 12.04.2016, 21:42
Wiele takich planów wobec zabytków na Dolnym Śląsku spaliło na panewce. Oby tu się powiodło!
tak
tak 12.04.2016, 21:18
oby się udało i pisiory tego nie zepsuły

Pozostałe