×

Lubański skarbiec

  • 14.04.2016, 17:25
  • ŁCR
Lubański skarbiec
12 kwietnia br., Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu zabrało wszystkich chętnych na wyprawę w świat przyrody naszego powiatu.

Na promocję książki „Skarby przyrody Ziemi Lubańskiej. Zachować dla siebie i innych” autorstwa kierowniczki RCEE O/MiPBP Agnieszki Wierzbickiej przybyło ponad 100 osób. W sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju pojawili się mieszkańcy naszego regionu, spragnieni nowej porcji ekologicznych wiadomości. Głód wiedzy został zaspokojony, a każdy obecny wyszedł ze spotkania z głową pełną informacji ze świata przyrody i limitowanym, bezpłatnym egzemplarzem publikacji. Promowana książka „Skarby przyrody Ziemi Lubańskiej” została wydana po raz drugi. Uaktualniona, poprawiona i rozszerzona wersja ma lepiej działać na przyrodniczą wyobraźnię każdego człowieka.

- Przez 12 lat, które minęły od pierwszego wydania publikacji, zmieniały się realia przyrodnicze, a przede wszystkim zmianie uległo prawo i trzeba było dostosować wiedzę do obecnego obrazu fauny i flory - podaje Agnieszka Wierzbicka, kierowniczka RCEE. - Nowsze wydanie w pełniejszy sposób ujmuje zagadnienia z zakresu ochrony środowiska. Odpowiada na pytania: jak dbać, o co i dlaczego? Mam nadzieję, że ta wiedza przyczyni się do zwiększenie naszej świadomości przyrodniczej. Same przepisy prawne bez poczucia odpowiedzialności, bez odpowiedniej dozy wyobraźni czy empatii nie wystarczą w walce o czysty i piękny ekosystem, w którym żyjemy na co dzień. Niejednokrotnie zachwycamy się krasą innych regionów, a nasz mały lokalny świat spokojnie niszczymy – podsumowuje swoją wypowiedź przyrodniczka.

Promocję książki uatrakcyjniła sama autorka, przekazując naukowe fakty w sposób jasny i zrozumiały. Liczne humorystyczne anegdotki przyrodnicze z życia autorki przyciągały uwagę i nie pozwalały na nudę.

- Bardzo nam się podobało – mówiły zgodnie Natalia, Julia i Wiktoria, uczennice klasy IV Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu. – Spotkanie było bardzo ciekawe. Dowiedziałyśmy się wielu nowych informacji na temat przyrody ziemi lubańskiej.

Na promocji II wydania obecny był wicestarosta lubański Wojciech Zembik, zastępca wójta gminy Siekierczyn Edward Cwynar, naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Lubaniu Jan Aleksandrowicz, naczelnik Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań Tomasz Bernacki oraz przedstawiciel nadleśnictwa Świeradów Katarzyna Męcina.

Ci, którzy przybyli na spotkanie promocyjne, wiedzą już, dlaczego odwiedza nas coraz mniej bocianów, co robią wilki w Lubańskim Wielkim Lesie, kto zamieszkuje sztolnie w Leśnej, a kto upodobał sobie Wieżę Trynitarską, gdzie można spotkać prastary Błękitny Kamień, jaki wandal napisał WDN na drzewie i jakiej inwazji w świecie lubańskiej fauny i flory powinniśmy się bać już dziś. Publikację wydano ze środków Miasta Lubań przy dofinansowaniu ze środków powiatu lubańskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek i długie kolejki po kolejny, niezbędny element biblioteczki każdego lubanianina.

ŁCR

Zdjęcia (10)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe