Wszystko się bierze z marzeń

  • 17.03.2017, 22:26
  • Joanna Schabowska
Wszystko się bierze z marzeń
Podziel się:
Oceń:
Piątek był kosmicznym dniem dla społeczności szkolnej ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu. Wszystko to za sprawą niezwykłego gościa. Wybitnej postaci, pierwszego Polaka, który odbył lot w kosmos - generała Mirosława Hermaszewskiego.

Po uroczystym przywitaniu nadszedł czas na znakomity wykład, który okazał się fascynującą opowieścią o latach dzieciństwa, młodości oraz spełnianiu marzeń. Pan Mirosław Hermaszewski okazał się bardzo otwartym i ciepłym człowiekiem. Dało się zauważyć, że nie należy do osób małomównych, gdyż przez blisko dwie godziny odpowiadał o swoich nieziemskich, wręcz kosmicznych przeżyciach i etapach w życiu, które musiał pokonać by osiągnąć tak wiele. Podkreślał niejednokrotnie, iż od zawsze interesował się światem, lotnictwem i kosmosem, a jego marzenia i wytrwałość w dążeniu do celu były motorem napędowym do działania.

Przedstawiona w czasie spotkania obszerna prezentacja pt. „Czy o Kosmosie możemy tylko marzyć? Czy …” dotyczyła początków lotów w kosmos. Objęła temat przygotowań do startu, lotów i lądowań, była cenną lekcją ogromu rozwoju technologii. Opowieść o wyprawie jedynego polskiego kosmonauty poza ziemską orbitę przekazywana była przez Pana Mirosława Hermaszewskiego z najdrobniejszymi szczegółami. Gość interesująco i zrozumiale opowiadał nam o szkoleniach, w których musiał uczestniczyć wraz ze swoimi towarzyszami, o tym, jak czuje się człowiek osiągający prędkości kosmiczne oraz będący w stanie nieważkości. Oprócz czysto fizycznych zagadnień Pan Mirosław opowiedział również o życiowych sprawach związanych z jego lotem - trudna rozłąka z rodziną i tęsknota. Podsumowaniem spotkania był głos oddany dla młodzieży, która zadawała pytania oraz możliwość otrzymania autografu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim jest nie jedynym kosmicznym przedsięwzięciem realizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu. Już trzykrotnie w szkole gościło przenośne planetarium „Bajkonur”, odbyły się lekcje online prowadzone przez naukowców przebywających na Polskiej Stacji Arktycznej na Spitzbergenie i Polskiej Stacji Antarktycznej na Antarktydzie, odwiedziliśmy Centrum Badań Kosmicznych PAN - Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu gdzie dr Tomasz Mrozek prowadził specjalnie dla nas wykład na temat pogody kosmicznej oraz wzięliśmy udział w największej na świecie wystawie kosmicznej pod patronatem NASA, która właśnie odwiedziła Polskę.

Dodatkowo dzięki podjętej współpracy z Klubem Krótkofalowców PZK SP6PCM przy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów w Bogatyni realizowane są w szkole zajęcia z krótkofalarstwa, a w maju zrealizujemy zaplanowane spotkanie na Politechnice Wrocławskiej z dr Grzegorzem Soboniem, który bierze udział w pracach nad grafenem - materiałem, który z pewnością zrewolucjonizuje nasz świat. Poznamy bliżej ten „wynalazek” i dowiemy się jakie może mieć zastosowanie w eksploracji kosmosu. Nie możemy doczekać się tego spotkania i wielu kolejnych, które wspólnie z uczniami będziemy realizować.

Spotkanie nie udałoby się zorganizować bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Lubaniu, za co bardzo dziękujemy.

Joanna Schabowska

Zdjęcia (13)

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Herakliusz
Herakliusz 20.03.2017, 20:21
Do końca rządów Ludzkich Panów PiS-dzielców pozostało961 dni 3 godziny6 listopada 2019, 23:59:59 https://uploads.disquscdn.c...
Krystyna Polak
Krystyna Polak 19.03.2017, 10:51
BYLO PRZEPIEKNIE -JAK WSZYSTKO W TEJ ...SZKOLE ,CUDNIE ,NATURALNIE , SMACZNIE, PACHNACO NOWOSCIA ,BARWNIE ,PRZEKONYWUJĄCO ,TĘTNIĄCO ŻYCIEM ,BOGATO ,SMACZNIE PELNYM APETYTEM ...,PRAWDZIWIE ,UCZCIWIE ,SZTUCZNIE , PRACOWICIE --,NAJLEPSZA SZKOLA W MIEŚCIE ,bo PRZYPOMINA CHOĆ TROCHĘ TAMTĄ EPOKĘ I ZA TO JA KOCHAM BO JEST W NIEJ JAK KIEDYŚ ,,WŁAŚNIE JAK ZA KOMUNY ,,której tak nie lubicie ,a tu każdy ma swoje miejsce .ZA to JA KOCHAM.
Krystyna Polak
Krystyna Polak 19.03.2017, 10:26
BYLO PIEKNIE
tamtak
tamtak 18.03.2017, 20:59
Waszym zdaniem oraz wg rozumowania nadwornych lustratorów trzeba wszystkich Polaków urodzonych przed rokiem 80 tym sądzić, pozbawić wszystkiego albo po prostu powystrzelać. A Wy skąd się wzięliście, skąd wzięli się na świecie Wasi rodzice? Kto odbudował z gruzów Polskę? Kto zlikwidował analfabetyzm? Ufoludki? Było jak było ale nie wrzucajcie wszystkich ludzi do jednego wora. Teraz będziecie czcić i wychwalać przyjaciół zza oceanu.
Herakliusz
Herakliusz 19.03.2017, 19:47
Jak widać i słychać nie wszystkich - tylko wybranych. Jeżeli stawia się zarzuty wobec członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - to na jakiej podstawie wyłącza się z niej ówczesnego majora Mirosława Hermaszewskiego?
Filon Niemiły
Filon Niemiły 18.03.2017, 12:19
Członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, sojusznik CCCP - uniknął lustracji i "rewaloryzacji" emerytury bo ma w rodzinnym klanie PiS-dzielca z rodzaju zięcia i teraz uprawia jedynie słuszne politycznie klęcznictwo. Niebawem da świadectwo że w kosmosie widział Boga oraz całe hordy aniołów.
Krzysiek
Krzysiek 19.03.2017, 11:49
Ale wtopa! Nie mogę czuć się pewnie, bo przecież w tamtym czasie ja z moim rodzeństwem należeliśmy do ZHP. Ba, dwóch starszych braci jeździło na wymianę do NRD. W chórze szkolnym śpiewaliśmy "międzynarodówkę". Na apelu recytowałem wiersz Broniewskiego "Bagnet na broń". Na ścianie oprócz plakatów piłkarzy (Rossi, Socrates, Zico i innych) miałem też zawieszony plakat z Hermaszewskim. Niewybaczalny błąd, prawda? Być może jedyną okolicznością łagodzącą będzie dla mnie to, że nigdy nie znalazłem się na pochodzie 1-majowym, co odbijało się zresztą negatywnie na mojej ocenie ze sprawowania. Kurcze, czy to wystarczy. Czy to wystarczy, czy to wystarczy ... ?
Herakliusz
Herakliusz 19.03.2017, 19:45
Czy to wystarczy musisz spytać naczelnego PiS-dzielca, on teraz rozdaje laurki i stawia kryteria. Na przykład prokurator Stanisław Piotrowicz załapał się do ścisłej czołówki. Masz zatem szansę...
Fiu fiu
Fiu fiu 18.03.2017, 22:24
ale z ciebie kozak zrób zadymke xD
Galileon1
Galileon1 18.03.2017, 21:35
Pewnie da też świadectwo "prawdzie, calej prawdzie i g...o prawdzie" że oni wszyscy-niby komuniści-ateiści a podczas startu i powrotu z orbity żegnali się krzyżem śfientym, na zasadzie "choć nie pomoże - na pewno nie zaszkodzi".
Teodor
Teodor 18.03.2017, 01:01
i... ostatnim :) nie objętym lustracji .. bo po co? i po czemu? :))
Galileon1
Galileon1 18.03.2017, 21:32
Pewnie taki skrót myślowy, w rodzaju "...kumie, a po czemu fura gnoju"??
asd
asd 18.03.2017, 14:30
O co Tobie biega?,i po czemu?.

Pozostałe