ZIMO PRECZ!!

  • 21.03.2017, 14:17
  • red.
ZIMO PRECZ!!
Zgodnie z tradycją, dzieci w barwnych pochodach i przy dźwiękach "przeszkadzajek" pożegnały dziś symbol zimy - Marzannę. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku. Barwny pochód przeszedł po ulicach Leśnej skandując okrzyki ZIMO PRECZ!!

- To coroczna tradycja, idziemy z pochodem, dzieci mają barwne stroje, instrumenty. Robimy dużo hałasu, aby pożegnać zimę. Później w klasach robimy piękne prace, bo zaczyna się wiosna – mówi nauczycielka Jolanta Litwinowicz - Spaliliśmy naszą Marzannę przygotowaną z ekologicznych materiałów, dlatego obiecujemy - od jutra będzie piękna wiosenna pogoda!

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z przemarszu barwnego korowodu.

red.

Zdjęcia (75)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 21.03.2017, 16:19
A w Szkole Podstawowej nr.1 w Lubaniu dzieci miały normalne lekcje, dostały zadania domowe. Super organizacja pierwszego dnia wiosny, nie ma jak to pielęgnacja tradycji brawo!
Herakliusz
Herakliusz 21.03.2017, 23:18
katolicka szkoła powinna przestrzegać i strzec wartości. Natomiast obchody "pierwszego dnia wiosny" to zwyczaj pogański i jeszcze go do katolickiego chrześcijaństwa nie zaadoptowano. Na taką okazję musi się znaleźć jakiś święty no i jakaś bulla czy chociażby adhortacja Pana na Watykanie.Póki co - jest Marzanna - "słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, przezczęść badaczy uważana za demona." Kościół rzymski od wieków zakazywał i był przeciwny uprawianym przez Słowian wiosennym obrzędom. Usiłował w zamian tradycję topienia Marzanny zastąpić (w środę przed Wielkanocą) zrzucaniem z wieżykościelnej kukły symbolizującej Judasza, ale jak widać również zakończyło się to niepowodzeniem.Na razie.

Pozostałe