×
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk

Patriotycznie w Lubaniu

  • 4.05.2017, 10:45
  • ŁCR
Patriotycznie w Lubaniu
W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja na Osiedlu Piastów odbył się uroczysty przemarsz do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba w Lubaniu.
Trzeciego maja obchodzimy podwójną uroczystość - Święto Narodowe Trzeciego Maja i Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tradycyjnie, na Osiedlu Piastów w przemarszu uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna, poczty sztandarowe przedstawicieli szkół, instytucji, organizacji kombatanckich i służb mundurowych oraz samorządowcy z Lubania. Po raz drugi na lubańskich obchodach pojawiła się poseł na Sejm RP Ewa Szymańska.
 
Przemarsz pod batutą dyrygenta olszyńskiej orkiestry dętej zakończyło złożenie kwiatów pod Krzyżem Chrystusa Króla. Następnie wierni udali się do świątyni, gdzie odbyła się msza święta. W tegorocznej uroczystości ponownie jak w roku ubiegłym nabożeństwo zakończyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
 
- Uchwalenie konstytucji 226 lat temu było jednym z nielicznych wydarzeń w naszej historii, które budziły potężny powszechny entuzjazm - mówił burmistrz, Arkadiusz Słowiński. - Inspirował on do tworzenia pieśni zarówno w czasie obrad Sejmu Wielkiego, jak i wiele lat później. Słowa i melodie tych utworów pozwoliły przenieść wielką radość przodków do czasów współczesnych. Dzięki temu otrzymujemy możliwość odczuwania emocji ludzi sprzed wieków. Korzystajmy zatem z tej okazji, śpiewajmy i przywołujmy radosną atmosferę wiosny 1791 r. - zapraszał do aktywnego uczestnictwa włodarz.
 
„Miejcie nadzieję” Adama Asnyka, ale też bardziej znane utwory takie jak „Wojenko, wojenko”, „Legiony” czy „Pałacyk Michla” zaprezentowała zgromadzonym grupa muzyczna działająca przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Dzięki rozdanym z inicjatywy Urzędu Miasta Lubań patriotycznym śpiewnikom, w wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy z wiernych, co spotkało się z pozytywnym odzewem. Poseł E. Szymańska podkreślała, że równo rok temu zachwyciła się uroczystością w Lubaniu i nie wyobrażała sobie, że w tym roku może w niej nie uczestniczyć. 
 
Na wspólne obchody lubanian zapraszali Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński i Starosta Powiatu Lubańskiego, Walery Czarnecki.
ŁCR

Zdjęcia (31)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Herakliusz
Herakliusz 9.05.2017, 09:34
Kościół w służbie narodu....! Chichot historii!O usakralniona obłudo! O eklezjalna hipokryzjo! https://uploads.disquscdn.c...
Andrzej Winiarzyk Prowincjusz
Andrzej Winiarzyk Prowincjusz 7.05.2017, 23:54
Patriotycznie było też w Gminie Lubań ale chyba to umknęło redakcji.Halo! Mamy już 7 maja :) a za 15 minut będzie 8 maja, a za tydzień to już nikt nie będzie czytał "newsów" z 3 maja. Nie spać...A w Lubaniu? Patriotycznie zapraszał Starosta, w pierwszej ławce "brylował" wice, co nie dziwi bo w sądach też bryluje w pierwszej ławce a to jako powód a to jako pozwany... Kogiel-mogiel...PiS schodzi na psy... lub koty.... wice ściągnął posłankę Ewę Szymańska, o której nikt i nigdzie nic nie słyszał, poza chyba powiatem lubańskim...No cóż, jakie starostwo takiej rangi posłowie tu przybywają.Ciekawe czy tu też dostanę bana tak jak na Lubań24
Herakliusz
Herakliusz 7.05.2017, 09:57
Tfórcy tak zwanego Łużyckiego Centrum NiedoRozwoju znobilitowali w tekście pana burmistrza pełnym imieniem i nazwiskiem, natomiast panią parlamentarzystkę w randze posła - pożal się ich boże z PiS-u - pozostawili jako E. Taki afront!Czytający i niewtajemniczeni w krajową politykę mają do wyboru:Edyta, Eleonora, Eliza, Elmira, Elwira, Elżbieta, Emilia, Emiliana, Emma, Erazma, ErnaErnestyna, Erwina, Eryka, Estera, Eudoksja, Eufemia, Euforyzna, Eugenia, Eulalia, EuzebiaEwa i Ewelina.+++++++++++++++PS. Czy w tym żałosnym (mimo, że z orkiestrą) pochodzie mogli uczestniczyć tylko wierni (w domyśle: jedynie słusznej religii) - jak zapisano - czy może wyznawcy innych bogów a nawet i ci którzy żadnych nie wyznają? Oczywiście tylko do wrót świątyni.
Herakliusz
Herakliusz 5.05.2017, 09:28
Żałosny ten widok religijnego poddaństwa... ofiar ogłupiania.Trzeba by może tym "wiecownikom" zalecić wykłady z najnowszej historii naszej narodowej. Tej bez Imprimatur. "My Krakowiacy nosiem guz u pasa, powiesiem sobie króla i prymasa." Lud Warszawy podsumował to wierszykiem: "książę prymas zwąchał linę, wolał proszek niż drabinę. "I jeszcze jeden nagrobkowy wierszyk: "Najpierwsze w Polsce posiadał honory,zdzierał kościoły, przedawał klasztory. Rozpustnik, marnotrawnik, zdrajca swej ojczyzny, by uszedł szubienicy, zginął od trucizny.Biskupi Ostrowski i Massalski - organizatorzy "sejmu hańby" w Grodnie.Aleksander Świętochowski pisał: “Nigdy i nigdzie nie było tylu przedajnych biskupów” – mając na myśli hierarchów polskiego Kościoła, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej. Ocenę tę potwierdzają “teczki”, odkryte w zdobytej przez powstańców podczas insurekcji w ambasadzie rosyjskiej. Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski. A dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilnują aby "ich zasługi dla Polski" nie były nigdzie upubliczniane i co raz mniej na szczęście im się to udaje. Fałszują historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraju i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów.Kościół rzymsko katolicki wrogo odniósł się do reform przeprowadzanych przez Sejm Czteroletni i uchwalonej w 1791 Konstytucji 3 Maja. W każdą rocznicę jej obchodów warto, a nawet koniecznie trzeba w imię uczciwości i prawdy to powtarzać.. Dlatego w przeszłości myślący, troszczący się o dalsze losy kraju patriocie powtarzali często – Polsko Twa zguba w Rzymie czyli w Watykanie. Jest wiele rzetelnych opracowań i dokumentów potwierdzających te fakty, które warto przypominać, powtarzać, utrwalać w pamięci kolejnych pokoleń. Niestety współczesny Kościół , także w Polsce milczy na ten temat. Także b. min. w II RP Józef Beck uważał, że za klęskę Polski w 1939 roku w dużym stopniu odpowiedzialny był Watykan i jego polityka. I pisał “Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mego kraju należy Watykan. Zbyt późno pojąłem, że nasza polityka zagraniczna służyła interesom Kościoła katolickiego.” Józef Beck)
Herakliusz
Herakliusz 4.05.2017, 20:32
A co ma wspólnego patriotyzm z wyznawaną religią, skoro u nich na pierwszym miejscy jest ich Bóg - a Ojczyzna na końcu. Honor w środku.++++++++Polacy, zaprawdę powiadam Wam, myślenie nie boli. - Religia, czyli ideologia konsekrowanych pasożytów, oparta na bliskowschodniej Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy, jest jednym ze sposobów na okradanie ludzi naiwnych. To jest obrzydliwe. Wiedzą ci szamani jak jest ludziom ciężko a mimo to szantażują i wyłudzają ciężko zarobione pieniądze w zamian za urojoną i obłudną gwarancję jakiegoś zbawienia.
bahor
bahor 5.05.2017, 21:11
Jak przyjdzie islam byc może zrozumiesz czym jest łacińska kultura .będzież zap....... ł do bram kościoła jak to przez wieki bywało.a wtedy biskupi pokarzą ci twoją twórczość ,chyba zostaniesz kozą bo o ni się nie pier.....ą.a jak przejdziesz na islam ,dowiesz się czym jest wolność słowa,
lubaniak
lubaniak 4.05.2017, 18:15
gdzie fotogaleria
eLubanpl
eLubanpl 4.05.2017, 19:03
Ups... Dziękujemy za uwagę :)

Pozostałe