Nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubania

  • 30.05.2017, 12:26
  • red
Nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubania
Podziel się:
Oceń:
Dziś w trakcie sesji, radni podjęli decyzję o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lubania księdzu Janowi Lombarskiemu. W naszej sondzie aż 86% czytelników sprzeciwiło się tej nominacji. Radni zdecydowali inaczej.

Dyskusja o podjęciu uchwały o przyznaniu tytułu honorowego obywatela księdzu Lombarskiemu była dość gorąca. Radni argumentowali, że mimo trudnego charakteru miał on wielkie zasługi dla Kościoła i parafian. Może nie będę popularna w tym co powiem, zważywszy na hejt jaki się wylał na portalu eLuban. Do redakcji Ziemi Lubańskiej zadzwoniła pewna Pani, która przekonywała o zasługach księdza. Zasługą księdza Lombarskiego było stworzenie grup parafialnych, remont kościoła św. Trójcy i jego otoczenia, remont organów, uporządkowanie dokumentów. Ksiądz mieszkał jak dziad, jeździł starym autem, bo wszystkie pieniądze przeznaczał na kościół. Ksiądz był wymagający, miał trudny charakter, ale wynikało to z jego zasadniczości w sprawach wiary i posługi. Dla niego kościół jest dla praktykujących a nie deklarujących wiarę, dlatego nie jest lubiany.- relacjonowała radna Teresa Kraska.

Nie bez znaczenia dla radnych był głos 212 osób zgłaszających wniosek o przyznanie tytułu księdzu, a także jego zasługi dla Kościoła. W trakcie dyskusji radni podnosili, że tytuł Honorowego Proboszcza Miasta Lubania byłby najbardziej odpowiedni, wszyscy zgodnie uznają zasługi księdza na polu wiary i Kościoła, jednak tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubania winien być nadawany ambasadorom miasta za szczególne działania na jego rzecz i to nie tylko lokalnie. Równie ważne jest, aby osoba honorowana takim tytułem budziła społeczny szacunek, a nie kontrowersje. Radni podnosili wiele argumentów, łącznie z komentarzami mieszkańców na facebooku.

Nie od dziś wiadomo, że postać księdza Jana Lombarskiego wzbudza wiele kontrowersji, nie można księdzu odmówić zasług, nikt tego nie neguje, niemniej jednak uważam, że jako rada miasta musimy zapoznawać się z opinią mieszkańców, również tą wyrażaną na portalach internetowych. - mówiła radna Małgorzata Grzesiak. 

Uczęszczałem i uczęszczam do kościoła św.Trójcy, jestem wierzący i praktykujący. Rzeczywiście na portalu eLuban.pl jest sonda, gdzie 86% opowiedziało się przeciw nadaniu tytułu ks.Lombarskiemu. Jednak w internecie można manipulować wynikami sondy, dlatego osobiście rozmawiałem z mieszkańcami Lubania. Zapytałem 10 osób, jedna osoba w ogóle nie chciała rozmawiać na ten temat, dwie osoby uważały, że ksiądz powinien to wielkie wyróżnienie otrzymać, 7 osób powiedziało, że nie - opinia tych ludzi przekonała mnie do głosowania na nie. - argumentował radny Kardela.

Ksiądz proboszcz nie był łatwy, ale troszczył się o cały Kościół, o ludzi, o młodzież, o dzieci - popatrzcie ile tego jest. On walczył, on jest niesamowicie mądrym człowiekiem, który dążył aby pewne wartości przekazywać. Spotykałem się z tym człowiekiem i często miałem inne zdanie, ale po przemyśleniu wiedziałem, że ma rację. Natomiast ci, którzy teraz oskarżają jakby popatrzyli w swój życiorys, w swoje środowisko to dopiero ciemna strona, ale ktoś mądry powiedział odpuść nam nasze winy jak i my odpuszczamy – mówił radny Mieczysław Iwanow. 

Radny Jastrzębski przytoczył historię parafianki, która chciała pochować męża ateistę w obrządku katolickim na co ksiądz nie wyraził zgody. - Teraz ocenia się go poprzez pryzmat takich decyzji. Skoro Rada Parafialna współpracowała z nim 23 lata i go doceniała to musi w tym coś być. Wiem jedno nie był człowiekiem kompromisowym u niego czarne było czarne a białe było białe i to budziło kontrowersje, że u niego nie szło niczego załatwić. I dlatego niczym sąd mamy ukarać tego człowieka? - mówił radny Jastrzębski.

Gorącą dyskusję zakończył burmistrz Arkadiusz Słowiński: Szanowni Państwo, dyskusja jest niełatwa, gdyż ksiądz budzi pewne emocje. Gdybym ja miał głosować, miałbym odwagę powiedzieć tak, ten człowiek zasłużył na tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubania, bo ogromnie dla miasta się zasłużył, mimo że sam nie raz się z księdzem sprzeczałem. 

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lubania ks. Janowi Lombarskiemu 14 głosami za, sześciu radnych było przeciw, a jedna radna wstrzymała się od głosu.

Na prośbę mieszkańców poniżej przedstawiamy jak głosowali poszczególni radni:
Radni głosujący za: Ryszard Piekarski, Mieczysław Iwanow, Jan Hofbauer, Stanisław Jastrzębski, Ryszard Janiak, Zenon Piwoni, Henryk Wójcik, Krzysztof Szuba, Tomasz Korcz, Tomasz Otton, Mateusz Zajdel, Stanisław Wisłocki, Kamil Glazer, Teresa Kraska.
Radni głosujący przeciw: Wiesław Wydra, Małgorzata Grzesiak, Henryk Rogacki, Marek Kardela, Krzysztof Jaworski, Jan Lange
Od głosu wstrzymała się Anna Terenda.

W kuluarach mówiło się, że wniosek i tak przejdzie mimo niezadowolenia niektórych radnych i negatywnych opinii mieszkańców. Odrzucenie wniosku byłoby uznane za prestiżową porażkę.

red

Zdjęcia (9)

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GOŚĆ
GOŚĆ 2.06.2017, 20:04
Nie zmam księdza Lombardzkiego ale jeśli już ma zasługi to dla parafii a nie całego miasta. Radni podobnie jak politycy są oszołomami religijnymi. Takimi gestami zabijają wiarę w ludziach. Komu chcą się przypodobać? Bo na pewno nie Panu Bogu.
Herakliusz
Herakliusz 2.06.2017, 19:44
Na uroczystą Sesję uroczystego i świątobliwego wręczania połączonego z uniżona atencją tego zaszczytnego tytułu wybiera się delegacja miłośników nobilitowanego duszpasterzowania celem wyrażenia swojego głębokiego... w imieniu znakomitej większości mieszkańców. Komitet organizacyjny uprasza aby przewidzieć ten akt w porządku posiedzenia i nobilitowanego uprzedzić co by nie był zaskoczony.
Jan
Jan 1.06.2017, 10:10
Ciekawe gdyby zostały zebrane podpisy z wnioskiem o odebranie honorowego obywatela, czy radni z ekipy panującego nam ukrytego PIS-owca dalej by nas miałą w czarnej d... i uwaliła wniosek???? nasuwa się jedynie wniosek, że wybory zbliżają sie wielkimi krokami, a zapleczem PIS i ASa jest kościół ... długi trzeba spłacać .... a i kupować kolejne głosy nie zaszkodzi
Herakliusz
Herakliusz 2.06.2017, 19:58
Umiłowani Siostry i Bracia!Zanotujcie sobie w życzliwiej pamięci nazwiska tych usakralnionych cmokierów:Ryszard Piekarski, Mieczysław Iwanow, Jan Hofbauer, Stanisław Jastrzębski, Ryszard Janiak, Zenon Piwoni, Henryk Wójcik, Krzysztof Szuba, Tomasz Korcz, Tomasz Otton, Mateusz Zajdel, Stanisław Wisłocki, Kamil Glazer, Teresa Kraska, albowiem marzy im się kolejna kadencja.+++++++++PS. Cmokier - bezkrytyczny chwalca, pochlebca, przypochlebca; flatterer
Marcin Salach
Marcin Salach 31.05.2017, 13:49
a ja uważam że w takich sprawach powinno być referendum i było by po sprawie o takich sprawach powinni decydować mieszkańcy a nie garstka radnych
Irka
Irka 31.05.2017, 17:24
Święta prawda!
Herakliusz
Herakliusz 31.05.2017, 17:07
Trzeba by dodać - świętobliwie nawiedzonych radnych.
Angela Beznazwisk
Angela Beznazwisk 31.05.2017, 10:47
2 tygodnie temu poszlam do tego Pajaca bo musialam pochowac Tate ktory po 6 latach walki z rakiem zmarl.Ksiadz pierwsze co zaczal sprawdzac czy Tato wpuszczal ksiedza po koledzie. I mowi do mnie z ironicznym usmiechem ze od 3 lat niewpuszcza a ja mu mowie de chorowal i ze go niebylo albo byl przykuty do lozka. A jego to nieinteresowalo i mowi ze mszy niebedzie ze mozna zamowic osobno msze w kosciele..a ja sie pytam czym sie rozni ta msza od tej a on ze niczym.Ja mowie to w czym problem a on ze dla ludzi bedzie problem..mowie ile za takie cos on co łaska to dalam 100 zl a on na to normalnie 400 tak 400 to juz ze msza .A mszy niebylo.Gdybym wiedziala to bym poszla do innego ksiedza.Dlatego Ludzie nawet nieidzicie do niego bo on was calkowicie zrazi do kosciola. To dialbel wcielony a nie ksiadz ! Zreszta sama pedofilia i pazerstwo.! !!! Na namaszczeniu byl ksiadz Jan z Olszyny ktory niewzial NIC !!! I tak to pieknie zrobil ze widac ze z Powolania ! Taki czlowiek powinien byc nagrodzony!!! Bo sie cieplo na duszy robi taki jest wspanialy bo ten tu to tylko wzbudza bulwersacje!
sm
sm 31.05.2017, 14:51
z tego co wiem to ten ksiądz jest już na emeryturze od bodajże zeszłego roku więc dwa tygodnie temu raczej nie chwał ludzi. Ale nie zmienia to faktu, że był chamem i pazernym dziadem :)
Herakliusz
Herakliusz 31.05.2017, 17:16
Kasę doi jako emeryt - też mu się coś na tym łez padole od życia należny - poza obłudną obietnicą zbawienia. W którą już chyba od dawna sam nie wierzy.
Samjak
Samjak 31.05.2017, 09:11
Radni lubania już moszczą sobie gniazdka w niebie, zapominając o wyborcach. Zapamiętam sobie te nazwiska by w sposobnym czasie ich nie zauważyć! I każdemu powiedzieć. Na niego nie głosuj!
Franek
Franek 31.05.2017, 00:20
Ta Kraskowa argumentacja to powiew przedszkolnego infantylizmu .Ale ona ponoć tak zawsze... Tytuł "Honorowy Obywatel Miasta" został zdewaluowany przez radnych: cyt. Ryszard Piekarski, Mieczysław Iwanow, Jan Hofbauer, Stanisław Jastrzębski, Ryszard Janiak, Zenon Piwoni, Henryk Wójcik, Krzysztof Szuba, Tomasz Korcz, Tomasz Otton, Mateusz Zajdel, Stanisław Wisłocki, Kamil Glazer, Teresa Kraska.
RazDwaTrzy
RazDwaTrzy 30.05.2017, 21:15
To w końcu o co tu chodzi ?Jedni krzyczą ,że powstajemy (a właściwie powstaliśmy z kolan).A w Lubaniu będziemy niedługo w większości na kolanach. Może doczekamy -za wstawiennictwem części byłych PZPR-owców -na Jakiegoś Świętego lub Błogosławionego Lubanianina.A swoją drogą porąbani , świętojebliwi chcą chyba w przyszłości zostać Honorowymi Obywatelami Lubaniu. Stwierdzili ,że w PISKatolskim Państwie to najprostsza droga do celu.Ja .......
Herakliusz
Herakliusz 30.05.2017, 19:47
Okazuje się że szaman ma wielkie zasługi. Tylu wiernych którzy za jego proboszczowania odeszło od Kościoła Lubań jeszcze nie notował. Nawet w czasach reformacji i rewolucji francuskiej.
lol
lol 30.05.2017, 18:55
żenada raz jeszcze żenada panowie Radni, my wam podziękujemy za taką gorliwą pracę w nastepnych wyborach, mamy dość was i braku inicjatywy dla rozwoju miasta, to wasza ostatnia kadencja, bo my mieszkańcy widzimy co robicie, a raczej czego nie robicie dla miasta.....Lubań to dziura bez przyszlości a wy takie eodstawiacie
Irenka
Irenka 30.05.2017, 18:05
Hańba ! Gratuluję Radnym , którzy mieli odwagę zagłosować przeciw. A cóż dobrego dla społeczności zrobił ten ksiądz ? Nigdy nie słyszałam o nim dobrego słowa , a dzięki niemu przestałam chodzić do kościoła. Dziękuję mu,że utwierdził mnie w przekonaniu ,że to tylko biznes
Herakliusz
Herakliusz 30.05.2017, 19:55
Od kiedy radna (pożal się jej boże) Teresa Kraska stała się taka świętobliwa?Od kiedy to radny (pożal sie jego boże) Zenon Piwoni taki usakralniony wyznawca jedynie słusznej religii? Poszli po bandzie jak stado lemingów.No bo cala reszta z Burmistrzem i "Bananem" na czele to nie dziwota - cóż można się innego po nich spodziewać? Poza pokwitowaniem diety radnego.
gość
gość 30.05.2017, 17:47
Proszę o wyjaśnienie sprawy czy też pojęcia co oznacza "teczka kandydata na współpracownika" założona na tak długi okres. Czy to może osoba nagabywana i niezłomna czy też taka osoba miała kontakty z SB świadome czy nie. Z góry dziękuję znawcą tematu za odpowiedz.
Galileon1
Galileon1 30.05.2017, 21:11
Pod pojęciem „teczka kandydata na współpracownika” w nomenklaturze SB znaczy tyle co znaczy. Figurant czyli osoba pozyskiwana (lub pozyskana) do utajnionej współpracy jest na końcowym etapie – np. zatwierdzenia kandydata przez nadzorującego oficera SB i nadanie osobie statusu Tajnego Współpracownika.Podstawą opracowywania kandydata mogły być materiały kompromitujące, w przypadku księży i zakonników najczęściej kontakty seksualne czy też inne niepubliczne wykroczenia – zwane materiałem obciążającym, bądź inne pobudki po stronie samego kandydata, np. konflikt w środowisku – w tym przypadku – z innym duchownym czy szeroko pojętą kurią – brak awansowania, nieodpowiednia parafia czyli zazdrość lub chęć zemsty. Mogły też być inne tak zwane pobudki patriotyczne – paszport, zezwolenie na budowę, przydział talonu na samochód.Natomiast osoby z szeroko pojętej opozycji stawały się często „obiektem” rozpracowywania – i wówczas mamy do czynienia z „teczką operacyjnego rozpracowania” figuranta”.
Mieszkanek
Mieszkanek 30.05.2017, 16:44
Debilizm!! A gdzie głos społeczeństwa ? Przecież to MY mieszkańcy miasta wybralismy ich aby walczyli o nasze sprawy, jest tyle ważnych spraw drogi, boiska, płace dla dzieci a tu takie duperele, teraz nadajemy również tytuły dla lekarzy przecież to oni od tyłu lat nas lecz,a w niektórych sytuacjach ratują życie . Radni sobie z nas zakpili! Już zapomnieli jaki ksiądz był dla społeczeństwa ? Ile ludzi odsunął od kościoła ?? Proste sytuacje z życia codziennego...każdy ma jakieś niemiłe wspomnienia z tym księdzem. A na taki tytuł powinien zasłużyć człowiek bez skazy !!
Herakliusz
Herakliusz 30.05.2017, 20:23
Głos społeczeństwa! Bo siknę jak niemowlę spojone rumiankiem. Zachodzę w swoją heretycką łepetę jak można ogłupić tylu ludzi, którzy chcą w oczach tego "głosu społeczeństwa" uchodzić za rozsądnych? W tej tak zwanej służbie i dla tej idei nie da się zachować rozsądek. Klakierzy liczą na kolejna kadencję."Tantum religio potuit suadere malorum" to znaczy: Jak wielkim złem religia natchnęła ludzi!Titus Lucretius Carus (ur. ok. 99 p.n.e., zm. ok. 55 p.n.e.) – rzymski poeta i filozof odkrywca teorii atomowej świata) - ateista.
ja
ja 30.05.2017, 16:37
eh dwoch lektorow z parafi NSPJ oczywiście poszli za księdzem a a nimi reszta podwladnych pisowcow. Mscie w nosir ludzi i ich glos w sprawie zobaczycie jakie beda glosy na wyborach.
Herakliusz
Herakliusz 30.05.2017, 16:02
KOMPROMITACJA! Teraz dopiero ujrzy światło dzienne czyli wejdzie w parafianie ogłupioną gawiedź to czym powinni się zająć lubańscy radni - po powstaniu z kolan i podjęciu się lektury akt:IPN Wr 0017/424Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Legnicy [1975] 1983-1990KWMO Jelenia Góra 2030/1978; KWMO Legnica 1876/1978Tytuł: Teczka personalna kandydata na tajnego współpracownika dot. Lombarski Jan, imię ojca: Michał, ur. 26-11-1940 r.+++++++++++++O sakralny obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!Poznacie prawdę a ona was wyzwoli.PS> Jedyna nadzieja na odkręcenie - że resztkami honoru tytułu tego figurant nie przyjmie.
Zdzisław
Zdzisław 30.05.2017, 15:25
Doszłem, jako mieszkaniec Lubania, do faktu, że niektórzy radni miasta są mądrzęjsi niż reszta ludności. To wskazuje, że w naszej Radzie Miasta są ludzie niezbyt lubiący innych. Oni wiedzą co wiedzą i to trzeba wykonać. Czyli dzisiejsi "teroryści"!
Herakliusz
Herakliusz 30.05.2017, 22:14
Uwaga wyborcy okręgu 21 - ten wasz radny Janiak Ryszard Stanisław - KKW SLD Lewica Razem chyba jest w fazie usakralnionego nawracania. Ponoć z wiekiem to przychodzi samo. Miejcie to na względzie przy najbliższych wyborach.
Ewa
Ewa 30.05.2017, 15:07
Jaki kram taki Pan.No i postawili na swoim, aby pokazać kto tu jeszcze przez rok będzie rządził i koniec.

Pozostałe