Jest zgoda na kolejną inwestycję narciarską

  • 2.06.2017, 17:10
  • red.
Jest zgoda na kolejną inwestycję narciarską
Prężnie rozwijający się Świeradów-Zdrój staje przed kolejną szansą. Samorząd kurortu po dwóch latach starań uzyskał akceptację na budowę kolejnej stacji narciarskiej, tym razem na stoku Świeradowca. Burmistrz Roland Marciniak zapowiada powstanie czterech nowych wyciągów w miejscu starych wyciągów orczykowych.

Przed laty w miejscu tym stację narciarską miała budować firma z Hiszpanii, która ostatecznie w 2014 roku odsprzedała miastu tereny po starym wyciągu na stoku góry. Po ponad dwóch latach starań, samorząd Świeradowa-Zdroju otrzymał zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu w sprawie narciarskiego zagospodarowania dolnej części Świeradowca.

Według słów burmistrza, w Świeradowie-Zdroju powstać ma kolejna kolej gondolowa z 8 lub 10-osobowymi wagonikami, tym razem o długości 800 metrów. Dwie koleje kanapowe po około 600 m każda i taśma dla najmłodszych, która usytuowana będzie na terenie przedszkola narciarskiego. Dodatkowo stoki będą oświetlone i sztucznie naśnieżane.

W chwili obecnej przygotowywana jest decyzja środowiskowa, kolejnym etapem będzie zaprojektowanie stacji i uzyskanie pozwolenia na budowę. - Mamy już inwestorów chętnych do tej inwestycji – mówi Roland Marciniak, burnistrz kurortu – Podjęliśmy decyzję, że samorząd przygotowuje część dokumentacyjną, a część inwestycyjną wykona podmiot prywatny.

Na razie zgoda RDOŚ dotyczy dolnej części – Na tym etapie góra Świeradowca jest przyblokowana, dotyczy to ochrony cietrzewia – mówi burmistrz. - Na dzisiaj cieszymy się, że mamy dół. I tak trzeba to robić w etapach, bo nie udałoby się zrobić wszystkiego za jednym razem.

Baza noclegowa w kurorcie cały czas się rozwija i konieczne jest przygotowanie atrakcji dla przyjeżdżających turystów. - Musimy mieć miejsce na stokach dla zimowych gości i dla nas ten dół to jest miejsce dla kilkuset, a nawet tysiąca narciarzy dziennie więcej - dodaje burmistrz.

Samorządowcy myślą też o gościach, którzy korzystają z uroków kurortu w sezonie letnim. Niedawno pisaliśmy o mającej powstać w Świeradowie-Zdroju wieży widokowej, ta również powstanie u podnóża Świeradowca. Cały czas są rozwijane tak popularne świeradowskie SingleTracki i RunTracki.

red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe