Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 18:10
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Rajca i mnich

Jeszcze w tym roku w przestrzeni miejskiej stanąć mają nowe ozdoby, przypominające o przeszłości grodu nad Kwisą. Nie będzie to sztuczna choinka ani plastikowe jajo. Według artysty wykonującego dzieło, niewielu pozostało ludzi sprawnie operujących tą techniką.
Rajca i mnich

W chwili, gdy czytacie te słowa w wiejskiej stodole we wsi Bartoszówka powstają dwie rzeźby, które wykonane mają być w technologii, z której jeszcze przed wojną słynął Lubań.

Mowa tu o terakotowych elementach architektury i rzeźbach powstających w zakładach ceramicznych - Laubaner Thonwerke. Założonych w 1854 r. przez mistrza murarskiego Alberta Augustina. Artystyczne wyroby z lubańskiej cegielni na początku XX w. wysyłane były do niemal wszystkich krajów Europy. Szerzej na temat cegielni Laubaner Thonwerke pisaliśmy tutaj.

Dziś wykańczane są gipsowe modele dwóch postaci charakterystycznych dla średniowiecznego Lubania: mnicha i rajcy miejskiego. Na zdjęciach w galerii zobaczyć można niemal dopracowanego mnicha i wymagającego jeszcze ogłady rajcę miejskiego. Mnich wyposażony będzie dodatkowo w kufel piwny i klucze do bram miasta.

- Jest to robione na wzór rzeźb odlewanych w lubańskich zakładach ceramicznych, niestety w tej chwili to już zapomniana technologia. Można powiedzieć, że dziś na nowo przecieram szlaki, bo ludzie, którzy to potrafili już poumierali – mówi Radek Gajewski, absolwent poznańskiego ASP na kierunku rzeźbiarstwo.

Na bazie gipsowych modeli powstaną formy negatywowe do profesjonalnego odcisku ceramicznego. Wówczas rzeźba zostanie odciśnięta w glinie i po raz pierwszy wypalona. Drugie wypalenie będzie ze szkliwem, aby rzeźba była odporna na warunki atmosferyczne.

- Tak naprawdę to jest na tysiące lat. Podobnie jak Terakotowa Armia Pierwszego Cesarza Chin, to jest ta sama technologia, tylko że dodatkowo zostanie powleczone szkliwem co daje jeszcze większą wytrzymałość. Jeśli wszystko pójdzie dobrze rzeźba rajcy powinna być gotowa na koniec wakacji -wyjaśnia rzeźbiarz.

Ponad dwumetrowe rzeźby będą solidne, a ich waga to grubo ponad 500 kilogramów. Jak zapowiada burmistrz, Arkadiusz Słowiński rzeźby staną w centrum Lubania.

- Będą to elementy ubarwiające i ożywiające przestrzeń publiczną. Rzeźby przedstawiają osoby, które współtworzyły nasze miasto, pokażą kto kiedyś mieszkał w mieście i jak wyglądał. Będą takim odnośnikiem, przy którym można się zatrzymać i zrobić sobie zdjęcie. Oczywiście rzeźba mnicha stanie w okolicach Wieży Brackiej, z racji tego że w dawnych czasach był tam klasztor. W przypadku rajcy jest rzeczą oczywistą, że powinien stanąć jak najbliżej ratusza.

Tym samym Lubań ma szansę na własny „znak firmowy” mający umocowanie w historii miasta. Skoro Wrocław może mieć krasnale, dlaczego Lubania mają nie zdobić ceramiczne rzeźby wykonywane w technologii, z której niegdyś słynął gród nad Kwisą.


Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich

Rajca i mnich


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
talent 05.07.2017 00:32
NIESAMOWITY TALENT w zasięgu ręki, a reszta burmistrzy śpi ! Może pomyślą o swoich miastach i posiadaniu choć jednego takiego prawdziwego dzieła sztuki .Panie Radku - gratuluję! piękna praca i pracochłonna

Pacjent 01.07.2017 18:05
Zapewne za moment poczytamy ogrom hejtu nt. postaci historycznych.... a ja z tego miejsca chcę pochwalić dobrą robotę pana Radka. Bez względu na to, co dzieło przedstawia jest to ogrom pracy, którą włożył artysta i za to mu wielkie brawa

Fela 02.07.2017 08:25
No ale jak się wystawia coś (kogoś) na widok publiczny to trzeba gawiedzi pojaśnić co to jest. Bo w przeciwnym wypadku pojawią się hejty i pójdzie w świat fama, że to: I.R z GR.,a ten mnich to Ł.CZ z DLW czy też teraz z DE.

gość 01.07.2017 09:15
Ten mnich z twarzy trochę J. Kaczyńskiego przypomina. A może mi się tylko tak wydaje.

Osp 01.07.2017 06:57
Brawo Radziu!!

[email protected] 01.07.2017 01:05
Fajny tytuł "RAJCA i mnich",. Znam rejcę I.R z GR.,i tego mnicha Ł.CZ z DLW czy też teraz z DE.

Herakliusz 30.06.2017 19:56
Tylko nie ujawniajcie tego pomysłu, warsztatu i technologii Panu na warszawskim Żoliborzu (okolice placu Wilsona) albowiem jeszcze zażyczy sobie 500 kilogramowy pomnik ofiary smoleńskiej i przyjdzie nam świętobliwie pokutować w ramach miesięcznic.+++++++++++++Trzeba by gawiedzi pojaśnić skąd mnich w Lubaniu? Poza rajcą mógłby być np. szewc, murarz, kamieniarz czy włókiennik (tkacz) - ale jakiś szaman jako osoba duchowna? Jeżeli już to jakaś zawsze dziewica magdalenka, bo jak wiadomo urbi et orbi - w historii Lubania żadnego męskiego nobilitowanego zakonu nie było.PS. Do rajcy to pozował z pewnością poprzedni burmistrz (przed ogoleniem), ale do mnicha to ani żaden z obecnych świątobliwych rajców ani wielebnych parafialnych szamanów.

Gizmo 04.07.2017 10:00
Był męski zakon w Lubaniu a pozostałością jego jest Baszta Bracka ;)

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama