Organizatorzy SFM nie zwalniają tempa

  • 28.09.2017, 09:14
  • red./lwowecki.info
Organizatorzy SFM nie zwalniają tempa
Organizatorzy Sudeckiego Festiwalu Minerałów, którego pierwsza edycja ma się odbyć w lipcu 2018 roku w Lubaniu nie zwalniają tempa. Cały czas szukają nowych ciekawych propozycji, które przyciągną pasjonatów i kolekcjonerów oraz wypromują nowy produkt w kraju i na świecie.

– Sudecki Festiwal Minerałów został wpisany na listę "World's Top Gem Shows". Wcześniej był tam Lwówek, ale w związku ze wszystkimi zmianami stracił swoja "pozycję" i Lubań ją zajął. – informuje Tomasz Praszkier, prezes Towarzystwa Geologicznego Spirifer.

O „rozwodzie” Towarzystwa Geologicznego Spirifer z Gminą Lwówek Śląski - dotychczasowych współorganizatorów Lwóweckiego Lata Agatowego pisaliśmy w czerwcu tego roku.

W tym tygodniu na łamach branżowego magazynu XPOpress ukazał się artykuł zachęcający kolekcjonerów i pasjonatów do odwiedzenia imprezy w Lubaniu.

Z artykułu możemy dowiedzieć się m.in., iż w 2018 roku w Lubaniu odbędzie się 6 różnych wystaw. Zostaną one zaprezentowane w Muzeum Regionalnym, w Sali Miejskiej w Lubaniu oraz w zabytkowej Wieży Brackiej i gromadzić będą kilka tysięcy niepowtarzalnych okazów polskich i zagranicznych kolekcjonerów z Austrii, Niemiec, USA i Włoch. Wystawy będą podzielone tematycznie:
"Gorączka Złota" - wystawa złotych egzemplarzy z prywatnych kolekcji z USA i Polski. Jak zapowiadali organizatorzy, na tej wystawie zostanie zaprezentowany największy na świecie okaz złota rodzimego o wartości ok. 4 mln. złotych.
"Agaty świata" - najlepsze agatowe egzemplarze z kolekcji Dietricha Mayera (Niemcy). 
"Latające Klejnoty - Minerały i Owady" - Wystawa z kolekcji Piotra i Wiesława Stróza. 
"Agaty i Prasiolity z Gór Kaczawskich" - Wystawa z kolekcji Sławomira Błądka. 
Minerały Zachodnich Sudetów - Wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Ponadto odbędzie się Wystawa Konkursowa na najlepszą kolekcję, w której udział wezmą prywatni kolekcjonerzy. W tej wystawie będzie mnóstwo okazów kamieni szlachetnych, agatów i rzadkich minerałów z Polski i zagranicy. Zbiory będą oceniane przez międzynarodowe jury oraz przez publiczność odwiedzającą Sudecki Festiwal Minerałów.

A co w Lwówku Śląskim? Organizatorzy Agatowego Lata jeszcze w czerwcu zapewniali, że z imprezy nie rezygnują i samodzielnie zorganizują giełdę minerałów. Pan Tomasz Praszkier, prezes TG Spirifer, twierdzi iż Gmina Lwówek Śl. nie była zainteresowana kontynuowaniem organizacji Sejmiku Mineralogicznego, który był tam planowany. Jak pisze portal lwowecki.info „W Lwówku Śląskim na razie cisza. Czy Lwówek Śl. całkowicie odpuszcza temat mineralogii, czy władze pogodziły się z sytuacją, a może mają asa w rękawie, którym zaskoczą mieszkańców?” 

Lubańscy organizatorzy SFM we współpracy z Lwówkiem widzą możliwości, które mogą przynieść korzyści całemu regionowi. „Uważam, że kiedy pojawią się rozsądne głosy jesteśmy w stanie z zachodniej części Dolnego Śląska uczynić prawdziwe zagłębie mineralogiczne, które zatrzęsie Europą Środkową. - mówił podczas lipcowej konferencji na temat SFM Łukasz Tekiela, dyrektor Lubańskiego Muzeum Regionalnego - Wciąż jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia w kategorii swojej miejscowości co w wymiarze marketingowym jest katastrofą. Wystarczy spojrzeć co się dzieje za naszą zachodnią granicą, mamy tam spółkę marketingową, która powoduje, że Górne Łużyce odnoszą jeden z największych sukcesów marketingowych w skali całych Niemiec, kiedy jest to naprawdę mały obszar, który nie posiada największych atutów turystycznych. Dzięki temu, że koordynują, uzgadniają i pchają ten potencjał odnosi się sukcesy, a u nas każdy zamyka się w wąskim kręgu. Musimy tylko usiąść do stołu i zacząć rozmawiać.

Czy tak się stanie czas pokarze. Na dzień dzisiejszy w regionie planowane są dwie konkurencyjne imprezy mineralogiczne i to właśnie ta lubańska reklamowana jest obecnie w branżowych czasopismach.

red./lwowecki.info

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe