×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Szczelne okna to ciepła zima – jak uszczelnić okna bez pomocy specjalisty?

  • 31.01.2018, 15:19
  • IP
Szczelne okna to ciepła zima – jak uszczelnić okna bez pomocy specjalisty?
Zima w Polsce nie należy do ciepłych. Co prawda, na śnieg nie ma co liczyć, ponieważ pojawia się coraz rzadziej i w coraz mniejszych ilościach. Jednak wiatr i mróz dają się we znaki, szczególnie wtedy, kiedy trzeba wyjść z domu. Jednak niekiedy i w domu, temperatura nie jest zachwycająca. Zimy w naszym klimacie, nie da się przetrwać w domu, bez odpowiedniego ocieplenia. Tyczy się to zarówno całego budynku, który powinien być ocieplony np. styropianem, jak i wnętrz, które ogrzewa się paląc w piecu.

Coraz częściej do ogrzewania wnętrz budynku stosuje się panele słoneczne. Jest to jednak na razie zbyt drogie rozwiązanie, aby było na tyle powszechne, żeby zrezygnować z palenia w piecu czy też ogrzewania gazowego. Jednak każdy rodzaj ogrzewania, oprócz paneli, potrzebuje opału, który zwykle ma dość wysoką cenę, a w tym roku zaskoczył zapewne nie jednego właściciela domu. Opał nie tanieje, dlatego trzeba znaleźć albo inna formę ogrzania budynku, albo go bardzo dobrze ocieplić.

Dlaczego ocieplenie budynku jest ważne?

Ocieplenie budynku ma kluczowe znaczenie nie tylko w ziemie, ale także w lecie. Kiedy na zewnątrz jest upał, to w domu, który jest ocieplony, możemy zaznać trochę ochłody. Ważne jest jednak to, aby nie wietrzyć intensywnie pomieszczeń lub robić to o najchłodniejszej porze dnia. Jednak w lecie można się obejść bez ocieplenia w przeciwieństwie do zimy.Kiedy na zewnątrz są niskie temperatury, a do tego porywisty wiatr, to bardzo trudno utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz budynku, który nie jest ocieplony. Trzeba by było bardzo dużą ilość opału, aby temperatura nie spadała w zastraszającym tempie. Ocieplenie budynku zapewnia doskonałą izolację, jeśli jest dobrze wykonane. Najczęściej, używa się w tym celu styropianu, który dobrze trzyma ciepło, jest nieszkodliwy dla środowiska i ludzi. Takie obszary jak strych czy fundamenty ociepla się pianką poliuretanową lub wełną mineralną.

Kiedy ocieplenie nie wystarcza…

Co jeśli dom jest dobrze ocieplony, a nadal ciepło gdzieś ucieka, a wewnątrz są przeciągi pomimo zamkniętych okien i drzwi? W takim wypadku, najczęściej problemem są nieszczelne okna. Jednak problem tyczy się nie tylko starych i drewnianych okien, ale także tych nowych. Jednak w wypadku nowych plastikowych okien, przeciąg wynika ze złego montażu. Niestety wszelkie uszczelki naklejane na okna zwykle nic nie dają. Najczęściej koniecznością jest demontaż okien i ponowne ich założenie. To nie jedyne jednak wyjście, ponieważ można użyć także taśmy do ciepłego montażu. Co to takiego? Dzięki niej zarówno jedno- jak i wielowarstwowy montaż domowych okien jest znacznie prostszy i tańszy. Takie taśmy nie są drogie, ale za to bardzo łatwe w montażu i samoprzylepne. Za pomocą taśmy do ciepłego montażu możliwe jest połączenie okna z murem. Daje to możliwość uzyskania dobrej izolacji termicznej.

IP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Herakliusz
Herakliusz 31.01.2018, 15:40
Temat na czasie - szkoda że dopiero w styczniu! Zimę mamy tak mroźną, że rady i porady w zakresie uszczelniania okien ( a gdzie drzwi?) są jak na zamówienie.
wtf
wtf 31.01.2018, 15:37
g* daje taka rzeźba... stare szyby, wilgoć, mostki termiczne przez ramy...Wymienić na porządny wielokomorowy plastik i to najlepiej z argonem, dobrze osadzić okno , dobrej jakości piankę - na takich rzeczach się nie oszczędza bo później w rachunku za ciepło szybko wychodzi.A jeśli kogoś na prawdę nie stać na prawdziwe okno a chce przyoszczędzić, to najlepiej po prostu kupić plexi zamontować _szczelnie_ albo z zewnątrz albo wewnątrz , i do tego założyć ciężke zasłony (np. z narzuty lub koca) na karniszu na całą ścianę.

Pozostałe