Komputery przemysłowe

  • 6.03.2018, 14:14
  • IP
Komputery przemysłowe
W zależności od tego, co czego będzie nam potrzebny komputer, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego sprzętu, ściśle dopasowanego do naszych wymagań. Komputery, które każdy zna z domowego zaplecza czy biura, nie mają nic wspólnego z tym, co potrzebujemy, gdy musimy wspomóc przemysł fabryczny. Wszędzie tam, gdzie komputer ma kontrolować i pilnować w jakikolwiek sposób procesy przemysłowe, np. obsługę maszyn, potrzeba czegoś więcej niż zwykłego „peceta”.

Wygląd, czyli z czym to się je?

Choć działanie takiego komputera opiera się na zwykłym systemie operacyjnym, np. Linux czy Windows, to wygląd już się zmienia. Często cały komputer ogranicza się do jednej płyty głównej, na której zamontowane są odpowiednie elementy, jak np. złącza USB. Taka płyta może mieć wielkość zaledwie 10cm długości. Choć poszczególne elementy są wytrzymałe na przeróżne warunki atmosferyczne, to jednak fizycznie bardzo łatwo uszkodzić taką odkrytą, niechronioną konstrukcję. Z tego powodu płyty główne osadza się w obudowach, które bez problemu można umiejscowić w potrzebnym miejscu w fabryce. Na przykład na ścianie. Obudowy są również tak zrobione, by można je było z łatwością łączyć ze sobą. Przykładowe komputery przemysłowe w formie takich właśnie płyt głównych można obejrzeć na stronie https://consteel-electronics.com/komputery-przemyslowe.

Różne, często sprecyzowane zastosowania

Przy okazji zobaczymy tam, że takie sprzęty dzielą się na cztery kategorie: komputery jednopłytkowe, modułowe, OPS oraz płyty główne, a dobór produktu z odpowiedniej kategorii zależy od zastosowania, jakie dla niego planujemy.

Zalety i wady komputerów przemysłowych

Niewątpliwą zaletą wszystkich komputerów przemysłowych jest możliwość pracy w ekstremalnych warunkach. Nie straszne im są zbyt wysokie, lub zbyt niskie temperatury. Wilgotność powietrza czy pył w powietrzu też nie powinien być problemem. Mówiąc tu o temperaturach mamy na myśli te z zakresu np. 0 – 60 stopni Celsjusza. Nie trzeba też bać się jakichkolwiek wibracji czy trzęsień spowodowanych pracą innych maszyn czy pojazdów w pobliżu. To, co również istotne dla procesu produkcji w przemyśle, to długotrwały czas działania. Komputeryprzemysłowe wytrzymują długotrwałe, nieprzerwane prace, a dzięki ich specyfikacji nie trzeba nawet martwić się o ewentualne przegrzewanie, bo te komputery raczej się nie grzeją, nawet mimo braku wentylatorów, które konieczne są przy zwykłych, domowych komputerach. Tam gdzie zalety, tam i oczywiście wady. Tutaj warto pamiętać o małych rozmiarach komputerów przemysłowych. Niestety przy chęci podpięcia wielu różnych urządzeń do komputera, będzie on po prostu wyglądał nieciekawie, z mnóstwem splątanych kabli. Im więcej podepniemy do niego rzeczy, tym więcej elementów dodatkowych musi obsłużyć. Pewnie da radę, ale czasem warto pomyśleć o priorytetach. Taki komputer nie ma być multikompleksowy. On ma wykonywać dobrze swoją pracę, dlatego im więcej zadań, tym gorzej.

IP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe